Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Otepľovanie môže znížiť počet stredísk

Sportnet|18. dec 2006 o 00:00

Globálne otepľovanie môže v priebehu desaťročí zničiť lyžiarske strediská v Európe. Hlavne v nižšie položených oblastiach. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vďaka výskumu zistila, že najviac ohrozené sú nemecké, potom rakúske, talianske, ..

Globálne otepľovanie môže v priebehu desaťročí zničiť lyžiarske strediská v Európe. Hlavne v nižšie položených oblastiach. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vďaka výskumu zistila, že najviac ohrozené sú nemecké, potom rakúske, talianske, francúzske a švajčiarske strediská. Švajčiarske banky už dokonca odmietajú poskytovať úvery lyžiarskym strediskám v nadmorskej výške do 1500 metrov.

Podľa klimatológov v alpských strediskách panujú najvyššie teploty za 1300 rokov. Špeciálny výskum bol prvou štúdiou alpského regiónu a zahŕňal 666 svahov. Asi 90 percent z nich malo každý rok dostatočnú snehovú pokrývku počas prijateľného obdobia - t. j. 100 dní alebo viac. Zvýšenie priemernej teploty o jeden stupeň by tento počet svahov znížil na 500. Podľa odhadov by táto situácia mala nastať v rokoch 2020 až 2025. Zvýšenie teploty o dva stupne (pravdepodobne do roku 2050) by počet životaschopných svahov znížil na 400. (tasr)

Súvisiace články