Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Olympijská rekordérka Jasenčáková zažila prvý sľub až v piatok

TASR|27. jan 2006 o 19:55

Bratislava 27. januára (TASR) - Unikátnym zjavom pri slávnostnom sľube slovenských olympionikov a paralympionikov pred hrami v Turíne bola sánkarka Mária ...

Bratislava 27. januára (TASR) - Unikátnym zjavom pri slávnostnom sľube slovenských olympionikov a paralympionikov pred hrami v Turíne bola sánkarka Mária Jasenčáková. Rodáčka z Vysokých Tatier ako jediná slovenská športovkyňa štartovala na piatich zimných olympiádach, atmosféru slávnostného aktu na vlastnej koži však paradoxne prvýkrát zažila až v piatok v Sále ústavy na Bratislavskom hrade.

"Možno mi to neuveríte, ale ja som olympijský sľub zažila na vlastnej koži až teraz prvýkrát v živote," prekvapujúco reagovala na tému olympijských sľubov pretekárka, ktorá slovenské farby obhajovala v ľadovom tobogane na ZOH 1994 v Lillehammeri a na ZOH 1998 v Nagane. Predtým v drese bývalého Československa štartovala na ZOH 1980 v Lake Placid, na ZOH 1984 v Sarajeve a ZOH 1992 v Albertville.

"Keď som aktívne jazdila, v čase sľubu, sme väčšinou boli na pretekoch Svetového pohára, alebo sme finišovali s prípravou na olympiádu. Nikdy som nemala čas na takéto slávnosti pred odchodom na olympiádu. Navyše, tie moje prvé tri olympiády som išla v československom družstve a vtedajší československí olympionici skladali sľub v Prahe. Z Vysokých Tatier to bolo ďaleko. Takže som sa zo sľubu stále ospravedlnila," vysvetľovala slovenská rekordérka unikátnu absenciu na tradičnej slávnostnej ceremónii pred odchodom na olympijské hry

"Pred poslednou olympiádou v Salt Lake City pred štyrmi rokmi sme tiež boli na príprave v zahraničí, takže aj ten sľub bol bezo mňa," pripomenula generálna sekretárka Slovenského zväzu sánkarov. "Vo zväze sme si povedali, že by bolo dobre, keby boli naši sánkari na sľube. Aby sa aj takto začlenili do tejto olympijskej rodiny, aby tu získali chuť do ďalšej tréningovej driny. A s nimi som konečne prišla aj ja. Ak by sme pretekárov nechali v zahraničí, ako sme pôvodne aj uvažovali, určite by som ani tento slávnostný sľub nestihla... Nie je to unikát, že som bola na šiestich olympiádach - a doteraz ani na jednom sľube?"," ukončila Jasenčákova svoje rozprávanie o nevšednej životnej premiére medzi sľubujúcimi olympionikmi.

Súvisiace články