Nórski biatlonisti dominovali šprintu v Ruhpoldingu

TASR|14. jan 2010 o 18:33

Dvojica Nórov Emil Hegle Svendsen a Ole Einar Björndalen vládla šprintu 5. kola Svetového pohára v biatlone.

RUHPOLDING. Víťazom rýchlostných pretekov mužov na 10 km v rámci 5. kola Svetového pohára v biatlone v nemeckom Ruhpoldingu sa stal Nór Emil Hegle Svendsen.

Dvadsaťštyriročný trojnásobný majster sveta dosiahol 14. prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, tretie v aktuálnej sezóne.

Obe strelecké položky absolvoval bez jediného zaváhania, bežecky tradične patrí k najlepším. Iba o 3,2 s za ním zaostal jeho o 12 rokov starší krajan Ole Einar Björndalen, ktorý mal takisto stopercentnú streleckú úspešnosť.

Bronz si vybojoval hrdina ZOH v Turíne domáci Nemec Michael Greis, ktorý však za nórskou dvojicou zaostal už o viac ako pol minúty.

Na čelo celkovej klasifikácie SP sa opäť dostal Rus Jevgenij Usťugov, ktorý bol v pretekoch deviaty. Líder poradia v bojoch o hlavnú trofej Tim Burke z USA skončil totiž na 31. mieste a klesol až na tretiu priečku. Držbu červeného dresu určeného pre najlepšieho v hodnotení rýchlostných pretekov si upevnil Ole Einar Björndalen.

Z kvarteta Slovákov v 132-člennom štartovom poli bol najlepší Dušan Šimočko. Po bezchybnej streľbe obsadil 28. miesto, čo je jeho druhý najlepší výsledok v kariére a pripísal si na svoje konto v aktuálnej sezóne prvých 13 bodov do celkovej klasifikácie Svetového pohára.

Bodoval aj Pavol Hurajt, ktorý s jedným trestným okruhom po streľbe v stoji skončil tridsiaty druhý, za čo sa jeho tohtosezónna zbierka rozšírila o ďalších 9 bodov.

Má ich na svojom konte už 52 a patrí mu 52. miesto. Bratia Matiaškovci už takí úspešní neboli. Miroslav obsadil 91. priečku a Mareka, ktorý si trať predĺžil o päť trestných okruhov, klasifikovali na 106. pozícii.

Výsledky

Rýchlostné preteky: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 23:27.5 min (0 trestných okruhov), 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) +3,2 s (0), 3. Michael Greis (Nem.) +33,5 (0), 4. Dominik Landertinger (Rak.) +43,5 (2), 5. Simon Fourcade (Fr.) +52,0 (0), 6. Martin Fourcade (Fr.) +55,5 (0), 7. Ivan Čerezov (Rus.) +1:01,2 (1), 8. Maxim Čudov (Rus.) +1:01,7 (0), 9. Jevgenij Usťugov (Rus.) +1:02,8 (2), 10. Christoph Sumann (Rak.) +1:04,4 (2),... 28. Dušan Šimočko +1:40,2 (0), 32. Pavol Hurajt +1:52,8 (1), 91. Miroslav Matiaško +3:28,4 (2), 106. Marek Matiaško (všetci SR) +4:09,7 (5).

Poradie vo SP po 10. pretekoch (z 25 naplánovaných): 1. Jevgenij Usťugov (Rus.) 358 bodov, 2. Simon Fourcade (Fr.) 341, 3. Tim Burke (USA) 339, 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 324, 5. Ole Einar Björndalen (Nór.) 309, 6. Christoph Sumann (Rak.) 304, 7. Michael Greis (Nem.) 286, 8. Dominik Landertinger (Rak.) 251, 9. Ivan Čerezov (Rus.) 249, 10. Alexander Os (Nór.) 242,... 52. Pavol Hurajt 52, 80. Dušan Šimočko (obaja SR).

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po 5. pretekoch (z 10 naplánovaných): 1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 201 bodov, 2. Michael Greis (Nem.) 189, 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 186, 4. Jevgenij Usťugov (Rus.) 178, 5. Simon Fourcade (Fr.) 160, 6. Ivan Čerezov (Rus.) 146, 7. Dominik Landertinger (Rak.) 138, 8. Tim Burke (USA) 135, 9. Christoph Sumann (Rak.) 126, 10. Carl Johan Bergman (Švéd.) 112,... 67. Pavol Hurajt 14, 69. Dušan Šimočko (obaja SR) 13.