Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

NHL je v kríze - bude mať konkurenciu

Sportnet|17. dec 2003 o 00:00

Hokejová súťaž v zámorí - NHL je v kríze. Kumulatívna strata 30 mužstiev ligy dosiahla za uplynulý rok sumu 300 miliónov dolárov. Deväť mesiacov pred uplynutím platnej kolektívnej zmluvy NHL a hroziacim lock-outom, čiže výlukou, sa v Severnej Amerike ...

Hokejová súťaž v zámorí - NHL je v kríze. Kumulatívna strata 30 mužstiev ligy dosiahla za uplynulý rok sumu 300 miliónov dolárov. Deväť mesiacov pred uplynutím platnej kolektívnej zmluvy NHL a hroziacim lock-outom, čiže výlukou, sa v Severnej Amerike pripravuje nová súťaž - The World Hockey Association (WHA).

Tá by mala byť v čase nečinnosti NHL alternatívnou hokejovou ligou. V Toronte sa 9. a 10. decembra uskutočnilo stretnutie predstaviteľov WHA na čele s komisárom Bobbym Hullom so zástupcami 15 miest, ktoré majú o pôsobenie v novej súťaži záujem. Osem z nich už súhlasilo s účasťou v novom ročníku. Do diskusií o príprave ligy, jej pravidlách a formovaní manažmentu sa zapojili kanadské destinácie - Quebec, Toronto, Hamilton a americké mestá Cleveland, Cincinnati, Portland, St. Louis a Chicago. Dokonca sa rokuje o účasti mužstva zloženého z ruských hráčov, ktoré by hralo svoje zápasy na niektorom z kanadských štadiónov. Ďalší záujemcovia zatiaľ štart vo WHA zvažujú, pretože aj pri kolapse NHL, bude naďalej fungovať súťaž farmárskych mužstiev AHL. Tam zrejme skončí väčšina hokejistov a trénerov z NHL pri ‚lock out-e'. Američania a Kanaďania dajú určite prednosť domácemu prostrediu pred Európou.

WHA sa môže z chýb, ktoré sťažujú fungovanie NHL, poučiť a už pripravuje zaujímavé administratívne zásahy. V pláne je napríklad rozpočtový strop na jeden tím. Ten by mal byť 10 miliónov dolárov. Zmeny sa dotknú aj samotnej hry. Hrať by sa malo systémom štyria proti štyrom. Čo je o jedného hráča menej, ako je to v klasických pravidlách hokeja, ktoré užíva NHL a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). Prispeje to ku kombinačnej hre s rýchlymi protiútokmi a vyšším skóre. Depozit pre účasť mužstva vo WHA je 50 000 dolárov, čo je taktiež veľmi priaznivá správa.

World Hockey Association už za sebou jednu kapitolu má. Existovala v rokoch 1972 až 1979 a zahrali si v nej mnohé legendy počínajúc Waynom Gretzkým. Plány na nové spustenie WHA sú veľmi smelé. Do spustenia v decembri 2004 ešte zostáva veľmi veľa práce.

Súvisiace články