Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Neymar: Celý svet sa zastavil a sledoval nás

Neymar (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|1. júl 2013 o 19:51

Sú najlepší hlavne vďaka Neymarovi, tvrdí Iniesta. Vyučili Španielov – doterajších vládcov svetového futbalu. Brazílčania triumfovali na turnaji, ktorý je generálkou pred majstrovstvami sveta.

BRATISLAVA. Iba pred pár dňami sa Brazílčania prepadli na dvadsiate druhé miesto svetové rebríčka – až za Ghanu či Grécko, tak zle na tom nikdy v dejinách neboli.

Ich legendárny krajan Pelé krátko pred štartom Pohára konfederácií FIFA vyhlásil, že tím pod vedením trénera Luiza Felipa Scolariho nemá kvalitu, aby turnaj vyhral. Najlepší hráč histórie sa prerátal.

Brazília prešla generálkou na budúcoročné majstrovstvá sveta s nečakane veľkou suverenitou. Zdolala všetkých päť súperov.

Dostali lekciu

Vo finále zmietla na Maracane i Španielov 3:0. Takú lekciu nedostali úradujúci majstri sveta i Európy, odkedy začali dominovať svetovému futbalu.

Španieli prišli o dvadsaťdeväťzápasovú sériu bez prehry. Brazílčania boli rýchlejší, agresívnejší, údernejší a efektívnejší.

„Za necelý mesiac sme zdolali štyroch bývalých majstrov sveta – v príprave Francúzov, potom na turnaji Taliansko, Uruguaj a Španielsko. Je senzačné, keď z tribún počujete pokrik "Majstri sú späť!". Ešte teraz mi zvoní v ušiach,“ cituje stránka FIFA Scolariho. Ten sa vrátil k národnému tímu pred siedmimi mesiacmi a uspel hneď na prvom turnaji.

Hrali obetavo

„Boli sme oveľa lepší, ako si mnohí pred jeho začiatkom mysleli,“ narážal Scolari zrejme na Pelého slová.

„Naši hráči majú obrovskú kvalitu, ale je dôležité, že k tomu pridali i jednotu. Hrali so srdcom a obetavo,“ dodal kouč, ktorý priviedol Brazíliu v roku 2002 zatiaľ k poslednému titulu majstrov sveta.

Jeho tímu sa vyhla vážnejšia kríza, forma rástla. Počas občianskych protestov a nepokojov v uliciach brazílskych miest pritom nebolo ľahké sa na futbal sústrediť.

„Spravili sme obrovský pokrok. Náš súboj so Španielskom bol úžasný. Celý svet sa zastavil a sledoval našu hru,“ tvrdil dvadsaťjedenročný Neymar.

Stal sa najlepším hráčom finále i celého turnaja. Strelil štyri góly, na rovnaký počet prihral. Získal najviac bodov. Bol zo všetkých hráčov najviac faulovaný (30­-krát) , najviac rán i rozdal (17).

„Hlavne vďaka nemu je teraz Brazília najsilnejším národným tímom na svete,“ priznal Španiel Iniesta.

Mnohým svojim novým spoluhráčom predviedol Neymar, čo vie. Dal gól, prsty mal i v ďalšom. Po faule naňho bol vylúčený Piqué. Za Španielsko nastúpilo okrem Iniestu a Piquého ďalších šesť hráčov Barcelony.

Na kritikov nemyslel

„Som si istý, že Barcelone pomôže vyhrávať veľké trofeje,“ chválil Neymara Iniesta.

Útly Brazílčan bol pred turnajom pod veľkým tlakom verejnosti a čelil kritike fanúšikov, ktorí pochybovali o jeho kvalitách.

„Ale na to som vôbec nemyslel, nesnažil som sa preto, aby som umlčal kritikov. Rečami ľudí, ktorí o mne vraveli negatívne veci, som sa netrápil. To v nijakom prípade. Chcel som pomôcť svojim spoluhráčom, ako som najlepšie vedel,“ povedal Neymar.

V piatok podstúpi operáciu krčných mandlí. „Je to problém, ktorý má vždy trápil. Vyriešime to raz a navždy.“

Na turnaji strelecky upútal jeho spoluhráč Fred. Útočník Fluminense strelil Španielom dva góly a s piatimi gólmi sa stal najlepším strelcom pohára FIFA.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články