Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Nadal útočí na Djokoviča, môže byť jednotkou

(Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|29. sep 2013 o 17:55

Tento týždeň v Pekingu môže prísť k výmene svetovej jednotky.

BRATISLAVA. Novak Djokovič sa minulý týždeň stal deviatym tenistom v histórii, ktorý je svetovou jednotkou sto a viac týždňov, no už tento týždeň ho môže Rafael Nadal v Pekingu zosadiť z trónu.

Medzi srbským hráčom a španielskym ľavákom je po ich finálovom súboji na US Open rozdiel iba 260 bodov. Djokovič obhajuje v Pekingu vlaňajšie prvenstvo, ale ani prípadný ďalší triumf mu nezabezpečí post jednotky.

Nadalovi stačí na prevzatie žezla hráča číslo 1 postup do finále.

Djokovič je pod tlakom

Djokovič, zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu, by mohol tretí raz za sebou ukončiť rok ako jednotka, no je pod obrovským tlakom. Premiéru na čele renkingu mal vo svojej najlepšej sezóne po Wimbledone 2011. V tom roku vyhral tri zo štyroch grandslamov a dovedna desať turnajov, so 41 víťazstvami na začiatku sezóny sa priblížil k 42-zápasovému rekordu Johna McEnroa.

Djokoviča vlani vystriedal na 17 týždňov na čele rebríčka Roger Federer, aby v historických tabuľkách s celkovými 302 týždňami prekonal Peta Samprasa (286). Od 5. novembra 2012 je znova jednotkou rodák z Belehradu.

„Nadal je nepochybne najlepším hráčom tohto roka, kým ja som mal vzostupy a pády,“ povedal Djokovič pre srbský portál blic.rs. V tejto sezóne vyhral Australian Open.

„Do konca roka zostáva ešte niekoľko turnajov. Kým je šanca byť hráčom číslo jeden, budem o ňu bojovať.“

Nadal nič neobhajuje

Antukový kráľ z Malorky bol jednotkou 102 týždňov, naposledy 3. júla 2011. Trápili ho zranenia kolena, ale vo februári tohto roku sa po siedmich mesiacoch vrátil vo veľkom štýle.

K tradičnému titulu na Roland Garros pridal aj US Open, na tvrdom povrchu ťahá sériu 22 víťazstiev. Nadal vlani v druhej polovici sezóny chýbal na turnajoch, a tak má teraz pred svojím rivalom veľkú výhodu.

Kým Djokovič musí obhájiť body z minulého roka, jemu stačí zbierať víťazstvá a za každé má body navyše. Ak zostane španielsky tenista zdravotne fit, potom je na najlepšej ceste, aby sa v Číne po vyše dvoch rokoch znova stal svetovou jednotkou.

Súvisiace články