Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Murray si dá po prehre na Australian Open pauzu

Andy Murray po prehratom finále na Australian Open. (Autor: SITA)
Sportnet|31. jan 2011 o 20:05

Britské noviny si podľa očakávania podali Andyho Murrayho za trojnásobné grandslamové finálové zlyhanie.MELBOURNE. Bez slovenskej radosti, bez správnych predpovedí a bez veľkých drám sa skončili mužské 99. tenisové majstrovstvá Austrálie v Melbourne Parku. V jubilejnom stom ročníku bude trofej obhajovať srbský velikán Novak Djokovič, zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu.

Obrovský neúspech amerického a austrálskeho tenisu zrejme poznačil aj návštevnosť, lebo za dva týždne prešlo bránami 651 127 divákov, čo je o takmer 3000 menej než minuloročný rekord 653 860.

Nevyšli predpovede Lendla (Nadal) ani Lavera (Murray), nekonal sa Rafa Slam, a Federer nezískal 17. grandslamový titul, neobhájil a prvý raz v živote od premiérového prvenstva vo Wimbledone 2003 nie je držiteľom žiadneho grandslamového.

Favoritom vypálil rybník ten, čo favoritom byť mal. Djokovič vyradil Federera vlani na ceste do finále US Open, predtým už Australian Open dobyl (2008) a od úspechu v Davisovom pohári psychicky vyrástol.

V Perthe v Hopmanovom pohári akoby bez zimnej prestávky pokračoval v nevídanej forme, a napriek tomu to málokomu udrelo do očí.

Vymazal dojem šoumena a slabocha

Odborníci a komentátori sa v analýzach a predpovediach pred Australian Open predháňali v negatívnych charakteristikách belehradského rodáka: „Fyzicky slaboch, nevydrží s dychom, vzdáva zápasy v teple, šoumen Djoker stráca koncentráciu, veľa provokuje ťahaním času pri podaní, čudne rieši trénerskú otázku a zneistel nevydareným experimentom s Toddom Martinom.“

Novak, ktorý dvakrát zdôraznil, že jeho jediným koučom a viac než koučom je Vajda, priam druhý otec, ktorý bude vždy patriť do tímu, predviedol bezchybný turnaj so stratou jediného setu v 2. kole s Dodigom. Aj o ten prišiel len smoliarsky napriek trom setbalom v tajbrejku 8:10.

Druhým grandslamovým titulom, pevnými nervami, suverénnym vystupovaním a zdolaním Berdycha, Federera a Murrayho 9:0 na sety v rozhodujúcich kolách dokázal, že už patrí medzi majstrov.

Alibi s Federerom už neobstáli

Andyho Murrayho si podali britské denníky bez milosti. Nie je jednoduché reprezentovať krajinu, ktorá dala svetu Wimbledon. Tlak na Škóta si už vlani pred finále všimol Federer: „Chudák Andy, koľko to už nevyhrali Briti grandslamový turnaj? 150 000 rokov?“

Teraz ho poľutoval aj Djokovič: „Andy sa musí boriť s tlakom, ja žiadny necítim. Ale keď nevyhrá, nechcel by som byť v jeho koži pred britskými médiami.“

Murray je jediný tenista profesionálnej éry, čo v troch finále nezískal ani set. Kým v predchádzajúcich dvoch vždy narazil na Federera, teraz mu alibi nikto neuznal. Hral so seberovným súperom, nad ktorým vyhral posledné tri vzájomné zápasy. Lenže Andyho akoby prenasledoval strach – čím dôležitejší súboj, tým horšie hrá.

Žiadny únik z močiara zúfalosti

Denník Sun píše o strachu na javisku a zvlhnutom britskom želiezku. Times vyhlásil, že toto nie je hráč na grandslamové finále, kde treba vytiahnuť veľké zbrane vo veľkej chvíli.

Telegraph vidí Murrayho bez vášne a viery, lebo ani po nejakom z mála víťazných úderov nezatínal päste a svojsky nezreval. Guardian navrhuje vymeniť trénerský tím, čo je dlhodobý problém a nájsť niekoho, kto by ho naučil disciplíne a odvahe.

Objavil sa aj takýto názor: „Ešteže Murray nevyhral, inak by bol hráčom storočia, lebo Británia zasa sto rokov nič nevyhrá. Aj vo futbale stále iba pripomíname jediné zlato z roku 1966.“ Britský tenis prirovnávajú noviny k močiaru zúfalosti, z ktorého márne hľadajú únik.

Nadal mesiac, Murray až dva?

Bývalý tenista a vďačný terč kritiky pred Murraym, Tim Henman, ktorý šesťkrát skončil v grandslamových semifinále, ľutuje krajana: ,,Poznám ten pocit. Bude ho to ešte dlho prenasledovať v hlave.“

Kým Nadal bude chýbať na okruhu asi mesiac, Murray vyhlásil, že si berie neurčité voľno: „Dám si oddych od tenisu, možno na pár mesiacov, možno na pár týždňov. Podľa toho, ako sa budem cítiť.“

Súvisiace články