Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Máme nového panovníka. Gratulujem, Sir, odkazuje Federer Murraymu

Andy Murray je novou svetovou jednotkou. (Autor: SITA/AP)
SITA|7. nov 2016 o 17:07

Britský tenista je od pondelka novou svetovou jednotkou.

BRATISLAVA. Rekordér podľa počtu týždňov na vrchole svetového rebríčka tenistov vo dvojhre Roger Federer (302) verejne ocenil premiérový prienik Brita Andyho Murrayho na najvyšší post. "Máme nového panovníka. Gratulujem, Sir," napísal tridsaťpäťročný Švajčiar na sociálnej sieti twitter.

Američan Andy Roddick, ktorý v minulosti bol tiež lídrom, odmietol relativizovanie: "Tieto hry na 'čo ak' nemajú konca. Ja preferujem fakty, nie hypotézy. Viac bodov sa rovná postu jednotky. Andy sa tam nedostal prostredníctvom jedného triumfu, víťazil celý hodnotený rok. Je to teda úplne zaslúžený odraz výsledkov a som rád, že sa mu to podarilo, akokoľvek dlho to trvalo."

Španiel Rafael Nadal, ktorý si napríklad v júli zatrénoval s Murraym v rodnom Manacore na Malorke, pridal rovnako reakciu: "Blahoželám môjmu kamarátovi Andymu Murraymu k tomu, že sa stal svetovou jednotkou!"

Na každého musel urobiť dojem

Ďalší Španiel Alex Corretja, v rokoch 2009 až 2011 Murrayho kouč, pre ESPN vyhlásil: "Tenis je pri hodnotení jedným z najspravodlivejších športov. Andy má za rok viac bodov ako všetci jeho rivali. Našiel rovnováhu na dvorci aj mimo neho, čo mu umožnilo lepšie uplatňovať schopnosti. Okrem toho si dobre počínal na antuke, na ktorej sa kedysi trápil," rozprával Corretja.

"Už pod mojím vedením bol dvojkou, ale chýbala mu konštantnosť a na spomenutej antuke zbieral menej bodov ako jeho konkurenti. Teraz vyťažil z redukovanej sezóny Federera aj Nadala a na každého musel urobiť dojem."

Murray tento rok nazbieral osem singlových trofejí, z nich hneď štyri od 4. októbra do 6. novembra (Peking, Šanghaj, Viedeň, Paríž-Bercy). Cesta z druhého stupienka na ten najvyšší mu zabrala viac ako sedem rokov.

"Nemyslím si, že Andy sa niekedy zmieril s rolou korunného princa. Ak zostane fit, viem si ho predstaviť ako dominujúceho, hoci hrá v tej najnáročnejšej ére tenisu," povedal pre BBC Britov krajan Tim Henman, sám kedysi štvorka poradia.

Budúci rok? Len Djokovič a Murray

Nemyslím si, že Andy sa niekedy zmieril s rolou korunného princa. Ak zostane fit, viem si ho predstaviť ako dominujúceho, hoci hrá v tej najnáročnejšej ére tenisu.


Tim Henman, bývalý britský tenista a štvorka renkingu

Americký kouč Brad Gilbert, tréner Murrayho v rokoch 2006 a 2007, si pre L'Équipe zaspomínal: "Nie je ľahké spätne vyhlásiť, či som v ňom vtedy videl budúcu jednotku. Vedel som však, že sa dostane medzi najlepšiu štvoricu. A nepochyboval som o grandslamových úspechoch. Vychádzal som z jeho fyzických daností a tenisového talentu," vravel Gilbert.

"Novak Djokovič mi povedal, že tohto chalana bude mať v najbližších desiatich rokoch v hľadáčiku. Bolo neuveriteľné, ako veľmi si uvedomoval ich súbežné cesty," pokračoval Gilbert a pridal aj prognózu: "Nechajme sa prekvapiť, ako Djokovič zareaguje, ale na rok 2017 nepredpokladám nikoho iného okrem Novaka a Andyho v boji o pozíciu lídra. V sezóne 2018 sa možno do toho zapoja mladíci ako Zverev či Kyrgios, nie však už budúci rok."

Navrátilová: Bol odhodlaný a koncentrovaný

Americká legenda s českým pôvodom Martina Navrátilová podľa Tennis World skonštatovala: "Odkedy sa Roger Federer stal jednotkou, bolo to medzi ním, Rafaelom Nadalom a Novakom Djokovičom," pripomenula.

"Dosť dlhý čas to veru bol značne exkluzívny klub, málo vzduchu na nadýchnutie. Byť jednotkou renkingu je úžasný úspech a Andyho pokročilý vek potvrdzuje, ako veľmi bol odhodlaný a koncentrovaný," dodala Navrátilová.

Súvisiace články