Mäkäräinenová vyhrala šprint a znížila stratu vo SP na deväť bodov

(Autor: Twitter)
TASR|20. mar 2015 o 16:00

Fínka bojuje o veľký krištáľový glóbus s Dariou Domračevovou. Bieloruska skončila v piatok tretia.

CHANTY-MANSIJSK. V šprinte záverečného deviateho kola Svetového pohára biatlonistky v ruskom Chanty-Mansijsku o malý glóbus nebojovali. Už v predstihu ho získala Bieloruska Darja Domračevová.

Viac pozornosti preto vzbudzoval jej súboj o celkové prvenstvo s Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou. Tá napokon bola úspešnejšia a vďaka víťazstvu skresala stratu v hodnotení SP iba na deväť bodov.

Na druhom mieste skončila na 7,5 km trati Nemka Laura Dahlmeierová (+14,2), tretiu priečku obsadila Domračevová (+15,5).

Pätnáste víťazstvo

Západnú Sibír ovial čerstvý, pomerne silný vietor. Bieloruska musela po každej streleckej položke absolvovať jeden trestný okruh.

Mäkäräinenová si dala väčší pozor - netrafila len úplne posledný terč. A o triumf sa vďaka rýchlemu behu nepripravila.

Aj Nemka Dahlmeierová mierila v stoji na víťazstvo. Minula však štvrtý terč. A hoci ju na medzičase od vedúcej Fínky delilo iba 1,7 sekundy, v cieli až 14,2.

Napätie do konečných výsledkov vniesla Francúzka Dorinová Habertová. Zlatá medailistka z nedávnych MS v Kontiolahti vyrazila na štart piata od konca.

Prvú streľbu zvládla výborne. Druhú ale pokazila - netrafila druhý, tretí a štvrtý terč. V tom momente už mohla Mäkäräinenová oslavovať 15. víťazstvo v kariére, šieste v sezóne.

"Bolo veterno, ale iba počas streľby v ľahu. V stoji to bolo v pohode a najmä moje nohy šliapali ľahko. To sa stalo len druhýkrát v tejto sezóne," uviedla Fínka pre server Biathlonworld.

"Som rada, že som naspäť na pódiu. Fyzioterapeuti urobili so mnou dobrú prácu. Pred pretekmi som tušila, že by to mohol byť dobrý výsledok."

Slovenky zlyhali strelecky

Slovenské trio podalo v točivom vetre medzi 71 štartujúcimi rozkolísané výkony. Jana Gereková doplatila na piaty terč v ľahu a prvý i štvrtý terč v stoji.

Paulína Fialková urobila až šesť chýb, z toho štyri v polohe stojmo. Bezchybnú prvú streľbu absolvovala Terézia Poliaková. Vtedy sa nachádza na senzačnej 13. priečke.

V stoji však minula trikrát a body si do Svetového pohára nepripísala.