Momentka zo zápasu Arménsko - Taliansko v kvalifikácii EURO 2020.
Momentka zo zápasu Arménsko - Taliansko v kvalifikácii EURO 2020. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. sep 2019 o 20:26

Grécko je v náročnej situácii.

BRATISLAVA. Talianski futbalisti si upevnili prvé miesto v tabuľke J-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020.

Vo štvrtkovom súboji si v Jerevane poradili s domácim Arménskom 3:1 a s plným počtom 15 bodov sa priblížili k účasti na budúcoročnom finálovom turnaji.

Írsko stále nenašlo premožiteľa

V nedeľu čaká Talianov šláger na pôde druhého Fínska, ktoré zdolalo Grékov 1:0 a na konte má 12 bodov.

Gréci utrpeli tretiu kvalifikačnú prehru po sebe a ocitli sa v zložitej situácii.

Hrdinom súboja v Jerevane bol autor prvého a tretieho gólu Andrea Belotti, druhý a súčasne víťazný zásah zaznamenal striedajúci Lorenzo Pellegrini.

Taliani po zmene strán využili početnú prevahu po vylúčení domáceho autora gólu Alexandra Karapetiana.

"Hoci sme hrali celý druhý polčas v početnej prevahe, paradoxne nám to nepomohlo. Arméni sa stiahli do hlbokej defenzívy a dlho sa nám ju nedarilo rozobrať. Boli sme však dostatočne trpezliví a nakoniec môžeme byť spokojní s výhrou," uviedol po zápase kouč Talianov Roberto Mancini.

Írski futbalisti zatiaľ v tomto kvalifikačnom cykle nenašli premožiteľa, v Dubline remizovali so Švajčiarskom 1:1.

Dáni nemali problém s Gibraltárom, ktorému nasúkali šesť gólov. S ôsmimi bodmi zo štyroch stretnutí im patrí druhé miesto v tabuľke D-skupiny za vedúcim Írskom (11 bodov), ktoré odohralo o zápas viac.

Tretí sú Švajčiari, nazbierali päť bodov, ale v akcii bol zatiaľ len trikrát.

Španielsko dohrávalo v oslabení

V šlágri F-skupiny sa trojnásobní európski šampióni Španieli predstavili v Bukurešti s nálepkou stopercentného tímu, o ktorú neprišli ani po konfrontácii s Rumunmi.

Favorit sa od úvodného hvizdu pustil do útočenia a vytvoril si množstvo šancí, domácich držal bravúrnymi zákrokmi brankár Ciprian Tatarusanu.

15 bodov

má na konte po piatich zápasoch Španielsko a suverénne kráča za postupom.

V 29. minúte však kapituloval, keď po prišliapnutí nohy Daniho Ceballosa premenil jedenástku strelou do protipohybu španielsky kapitán Sergio Ramos.

V 47. minúte sa po vyšachovaní obrany presadil zblízka Paco Alcacer a Španieli smerovali za tromi bodmi, lenže v 59. minúte využil nedôraz v jadre hosťujúcej obrany striedajúci Florin Andone a presnou hlavičkou znížil.

V 79. minúte videl červenú kartu Diego Llorente, no Španieli v početnej nevýhode udržali tesné víťazstvo 2:1.

V tej istej F-skupine potvrdili rolu favoritov aj Švédi a Nóri v súbojoch s ostrovnými trpaslíkmi. Nóri v Osle zdolali Maltu 2:0 a Švédi získali tri body v Tórshavne po hladkom triumfe 4:0 nad Faerskými ostrovmi.

Lídrom skupiny je Španielsko (15 bodov) pred Švédskom (10) a Nórskom (8).