Hromada? Hráč s charakterom, akých je na Slovensku málo

Jakub Hromada (vpravo) zažil vydarený debut v reprezentácii proti Rusku.
Jakub Hromada (vpravo) zažil vydarený debut v reprezentácii proti Rusku. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|16. apr 2021 o 17:02

Šance štyroch futbalistov sú vysoké.

BRATISLAVA. Tréner Vladimír Weiss váhal, či ho na majstrovstvá sveta 2010 vôbec zoberie, keďže v kvalifikácii neodohral ani minútu.

V Juhoafrickej republike dostal šancu v základnej zostave až v treťom zápase proti Talianom. A ihneď zažiaril – výkonom i prihrávkou na prvý gól Róberta Vitteka.

Juraj Kucka bol hráčom, ktorému šampionát najviac zmenil kariéru. Na turnaj pritom prichádzal ako hráč Sparty Praha. V nominácii bol jediným Slovákom z českej ligy.

O šesť rokov neskôr na majstrovstvách Európy 2016 boli v nominácii trénera Jána Kozáka až štyria futbalisti z Česka – Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský a Michal Ďuriš z majstrovskej Plzne a Ján Greguš z Jablonca. 

Momentálne hrá v českej lige takmer štyridsať slovenských futbalistov. Ktorí z nich by sa mohli dostať do výberu trénera Štefana Tarkoviča na Euro 2020? Šampionát začína o dva mesiace.

Hancko hrá trochu ekonomicky

Keď pred troma rokmi prestúpil Dávid Hancko za štyri milióny eur z MŠK Žilina do talianskej Fiorentiny, stal sa najdrahším obrancom, ktorý odišiel zo slovenskej ligy.

V talianskom klube však nedostal veľa príležitostí a aj preto už druhú sezónu hosťuje v Sparte Praha, kde sa vypracoval medzi najlepších obrancov českej súťaže.

Najskôr svoje kvality ukazoval na poste stopéra, v súčasnosti hráva krajného obrancu, kde ho najčastejšie využívali aj tréneri v reprezentácii.

„Páči sa mi viac, keď hrá stopéra. Je to moderný obranca, ktorý dokáže podporovať ofenzívu z oboch pozícií,“ tvrdí slovenský tréner Roman Pivarník, ktoré dlhé roky pôsobí v Česku.

Na snímke zľava obranca Dávid Hancko (Slovensko), stredopoliar Luke Gambin (Malta), vpravo.
Na snímke zľava obranca Dávid Hancko (Slovensko), stredopoliar Luke Gambin (Malta), vpravo. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Dvadsaťtriročný Hancko si za posledný rok dosť vytrpel. Problémy s podkolennou šľachou ho vyradili z tréningu na štyri mesiace. Po návrate do zostavy však ihneď patril k oporám.

„Hrá solídne, ale vidím trochu deficit v kondičnej stránke. Nie je fyzicky na takej výške ako by mal byť, čím nedokáže naplno rozvinúť svoj potenciál,“ tvrdí Pivarník.

„Zdá sa mi, akoby v zápasoch hral trochu ekonomicky,“ dodáva.

Ak bude zdravý, miestenka na šampionát mu neujde. Dokáže hrať stopéra vedľa Milana Škriniara. Na kraji obrany dokáže podporiť útok.

Hráč so správnym charakterom

Debut v reprezentácii zažil pri víťazstve nad Ruskom 2:1 v poslednom kvalifikačnom zápase. A za hodinu na ihrisku predviedol výborný výkon.

V defenzíve predvídal, zbieral odrazené lopty, bol rýchly. Nebál sa vypýtať si loptu ani pri rozohrávke. Jakub Hromada výrazne prehovoril do nominácie na Euro.

„Je to pracovitý futbalista, akých má Jindřich Trpišovský (tréner Slavie, pozn. red.) rád,“ naznačil Pivarník.

Počas sezóny 2016/2017 dal Hromadovi šancu v základnej zostave Plzne. Jeho kvalitné výkony si všimli v Slavii Praha, kde jeho kariéru pribrzdilo zranenie členka.

Jakub Hromada je typ futbalistu, akých je na Slovensku málo. Celý zápas dokáže hrať aktívne, napádať a byť nepríjemný.


Roman Pivarník, futbalový tréner

Po dvoch sezónach v Liberci sa však vrátil do pražského klubu, kde patrí k plnohodnotným hráčom, čo ukázal aj v zápasoch Európskej ligy.

„Slavia si vyberá hráčov so správnym charakterom, musia to byť bežci s obrovským akčným rádiom. Toto všetko má,“ hodnotí Pivarník.

„Potrebuje zlepšiť prácu s loptou, nábehy do šestnástky a musí byť viac gólovejší,“ dopĺňa.

Má 24 rokov a je iným typom defenzívneho stredopoliara ako Stanislav Lobotka či Patrik Hrošovský, čím môže byť pre trénera Tarkoviča zaujímavý.

„Je to typ futbalistu, akých je na Slovensku málo. Celý zápas dokáže hrať aktívne, napádať a byť nepríjemný,“ vraví Pivarník.

Za rok urobil obrovský progres

Poctivým futbalistom je aj 26-ročný Martin Koscelník, ktorý hráva v Liberci.

„Pred rokom by po mne neštekol ani pes. A teraz budem v spoločnosti hráčov, ktorí pôsobia v najlepších ligách na svete. Je to splnený sen,“ rozplýva sa Koscelník vlani v lete, keď bol prvýkrát nominovaný do reprezentácie.

Odvtedy odohral štyri zápasy a najmä v posledných dvoch proti Malte a Rusku ukázal odvahu, sebavedomie a výbornú fyzickú pripravenosť.

„Za posledný rok spravil obrovský progres. Dôležité je, že stále má predpoklady sa zlepšovať,“ konštatuje Pivarník.

Koscelník prišiel do Liberca pred troma rokmi z Michaloviec. Hrával krídelníka, až kým ho raz tréner Pavel Hoftych nevyskúšal na poste krajného obrancu.

Aj v reprezentácii v posledných dvoch zápasoch ukázal, že zvládne hrať na oboch pozíciách. A ak sa nestane nič nepredvídateľné, mal by sa dostať na Euro.

Poctivý a gólový útočník z Jablonca

Výborné obdobie prežíva v českej lige aj útočník Ivan Schranz. Vlani gólmi ťahal České Budějovice a v tejto sezóne v tom pokračuje aj v Jablonci, ktorý je druhý v českej lige.

Dvadsaťsedemročný Schranz strelil za Jablonec 12 gólov vo všetkých súťažiach. Zaujal tiež výstavným gólom v reprezentácii proti Česku v Lige národov.

Naposledy proti Rusku ukázal, že má aj na medzinárodný level. V zápase neúnavne napádal protihráčov a urobil množstvo špinavej roboty. Chýbal len gól.

Slovenský futbalista Ivan Schranz.
Slovenský futbalista Ivan Schranz. (Autor: TASR)

„Je schopný hrať chrbtom k bránke, ale vie aj podržať a sklepnúť loptu spoluhráčom. Je to poctivá futbalista, ktorý si nabieha do voľných priestorov a dokáže dať gól,“ hodnotí Pivarník.

Keďže v útoku reprezentačný tréner nemá veľa možností, Schranz má reálnu šancu sa dostať až na Euro. O miesto v nominácii zabojuje s Róbertom Boženíkom, Michalom Ďurišom, Dávidom Strelcom či Samuelom Mrázom.

Bude v nominácii prekvapenie?

V českej lige sú aj ďalší slovenskí futbalisti, ktorí snívajú o účasti na európskom šampionáte.

Stopér Sparty Lukáš Štetina je po operácii kolena a je nepravdepodobné, že sa za dva mesiace rozohrá tak, aby sa dostal na Euro.

Na ľavý kraj obrany sa ponúka aj Róbert Mazáň z Karvinej, ktorý už má reprezentačné skúsenosti. Jeho hendikepom sú nevyrovnané výkony.

V širšom reprezentačnom kádri je aj krídelník Jaroslav Mihalík, ktorý si však najskôr musí vybojovať stabilné miesto v zostave Sigmy Olomouc.

Jakub Považanec v Jablonci hráva pravidelne, ale na jeho poste v strede poľa je v reprezentácii veľká konkurencia

Z tejto skupiny hráčov sa na záverečný turnaj niekto dostane len v dvoch prípadoch: buď sa ich výkonnosť výrazne zlepší alebo pre zranenie vypadnú hráči na ich postoch.

K zaujímavým hráčom v Česku patrí brankár Patrik Le Giang z Bohemiansu, stredopoliari Christián Herc z Karvinej či Miroslav Káčer z Plzne. Ich nominácia na Euro by však bola veľkým prekvapením.

Aké sú ich šance na Euro 2020?

Dávid Hancko (Sparta Praha) – 95 %

Martin Koscelník (Slovan Liberec) – 85 %

Jakub Hromada (Slavia Praha) – 70 %

Ivan Schranz (FK Jablonec) – 70 %

Róbert Mazáň (MFK Karviná) – 35 %

Jaroslav Mihalík (Sigma Olomouc) - 30 %

Jakub Považanec (FK Jablonec) – 15 %

Lukáš Štetina (Sparta Praha) – 5 %

Niekto iný – 5 %

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»EURO 2021»Hromada? Hráč s charakterom, akých je na Slovensku málo