Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Kližan: Moja forma je dosť zlá. Už to môže byť len lepšie

Martin Kližan (vpravo) so špecialistom pre štvorhru Filipom Poláškom. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|9. sep 2013 o 19:12

Slovenskí tenisti sa chcú vo víkendovom zápase so Švédmi zachrániť v „druhej lige“, aby o rok mohli zabojovať o návrat medzi daviscupovú elitu.

BRATISLAVA. Keby mal byť výsledok podľa rebríčkového postavenia hráčov, víkendový zápas 1. kola play off o zotrvanie v prvej skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára Slovensko - Švédsko v Bratislave by sa musel skončiť jednoznačne 5:0 alebo 4:1.

Slovensko má pre dvojhry k dispozícii Martina Kližana (65. v ATP), Lukáša Lacka (86.), kým švédski singlisti Markus Eriksson (484.) s Isakom Arvidssonom (565.) sú ďaleko za nimi.

Jedine vo štvorhre majú severania lepší renking. Robert Lindstedt je osemnásty a najlepšiemu z domáceho tímu Filipovi Poláškovi patrí v debli 51. miesto.

Zápas sa hrá od piatka do nedele v Národnom tenisovom centre na dvorci s tvrdým povrchom.

Kližan prežíva ťažké časy

„Sme favoritmi, ale v tejto tímovej súťaži už došlo k mnohým prekvapeniam. Nesmieme nič podceniť,“ varoval prvý hráč Slovenska Martin Kližan. „Chcel by som k víťazstvu nad Švédskom prispieť dvoma bodmi v dvojhrách, pravda ak ma kapitán Miloš Mečíř postaví.“

Kližan prežíva ťažké obdobie kariéry. Vlani stúpal v rebríčku, v tejto sezóne sa presviedča, že obhájiť body je ťažšie, ako ich získať.

Po Wimbledone sa rozišiel s trénerom Karolom Kučerom a po US Open s ním nespolupracuje ani kondičný odborník Juraj Dulík. Navyše ho trápi boľavé zápästie, berie lieky proti zápalu. V nedeľu prvý raz trénoval s raketou po takmer dvojtýždňovej prestávke.

Na US Open aj na predchádzajúcich dvoch turnajoch vypadol hneď v prvom kole. V ATP bol v marci na 27. mieste, v novom renkingu sa prepadol do siedmej desiatky. „Moja forma je dosť zlá,“ priznal. „Už to môže byť len lepšie.“

Siedmy rok v druhej lige

Kližan verí, že mu pomôže príprava s daviscupovým tímom. Rovnako aj Lacko, ktorý mal po Roland Garros zápal pľúc a stále sa necíti úplne fit. Potrebuje zlepšiť kondičnú pripravenosť. Ako tretieho hráča pre dvojhry má Mečíř Andreja Martina (120.).

V sobotňajšej štvorhre môže s Poláškom nastúpiť ktorýkoľvek z troch singlistov.

„Potrebujeme vyhrať zápas so Švédskom, aby sme na budúci rok mohli zabojovať o návrat do svetovej skupiny,“ vyhlásil Kližan.

Slovensko vypadlo z elitnej šestnástky v roku 2006 a odvtedy sa sa už siedmu sezónu trápi v „druhej lige“ Davis Cupu.

Súvisiace články