Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Kahn chválil van Nistelrooya

Sportnet|17. jún 2004 o 00:00

Deväť minút pred koncom súboja Nemecko - Holandsko zasiahol portský štadión Dragao oranžový ošiaľ. Nepredajný kanonier Manchestru United Ruud van Nistelrooy sa ocitol vo svojej jedinej gólovej šanci a Nemci zaplakali. Van der Meyedeho center preletel ...


Priamy kop Torstena Fringsa (nie je na zábere) skončil prekvapujúco za chrbtom holandského brankára Edwina Van der Sara. FOTO - REUTERSDeväť minút pred koncom súboja Nemecko - Holandsko zasiahol portský štadión Dragao oranžový ošiaľ. Nepredajný kanonier Manchestru United Ruud van Nistelrooy sa ocitol vo svojej jedinej gólovej šanci a Nemci zaplakali. Van der Meyedeho center preletel do päťky, kde ho 27-ročný miláčik oranjes tiesnený Wörnsom sklepol za Kahnov chrbát. V 34. reprezentačnom zápase strelil svoj pätnásty gól. "Zaslúžená remíza. Prehra by bola príliš trpká," vyhlásil holandský ostrostrelec.

"Ťažko sa dalo tomu zabrániť. Vedľa mňa stálo to najlepšie, čo dnešný svetový futbal má," kľučkoval zo situácie nekompromisný obranca Borussie Dortmund Christian Wörns. Hneď po záverečnom hvizde sa poponáhľal k trénerovi Völlerovi, ktorému už z diaľky rozhodenými rukami signalizoval, že v rozhodujúcom súboji nešlo urobiť viac. Pre futbal škoda, že to bola jedna z mála vydarených holandských akcií.

Susedské derby nebolo pastvou pre oči. Na vrcholných podujatiach to bývajú vždy vyšponované, vysoko prestížne zápasy. Po predchádzajúcom vydretom českom víťazstve nad Lotyšmi nechcel ani jeden z európskych velikánov prehrať. Tomu zodpovedala aj opatrná taktika s pozornou medzihrou v strede ihriska. Vzruchu pred bránkami bolo minimum, šprintov poskromne.

Na medzinárodnej scéne večne hravých Holanďanov nezalarmoval ani vedúci gól Fringsa, za desať miliónov eur nového hráča mníchovského Bayernu. Stále hrali priveľmi defenzívne, do šírky, pomaly a van Nistelrooy nedostal na hrote prakticky poriadnu prihrávku. Kritikou nešetril ani Johan Cruyff: "Nebolo to nič. Hrali sme zle. V každej formácii, na každom metri trávnika. Musíme sa ešte veľa zlepšovať."

Tréner Dick Advocaat pritom nechal sedieť na lavičke hviezdne trio - Seedorfa, Kluiverta i najlepšieho európskeho strelca spred dvoch rokov Makaaya. "Hráči mali taktické problémy sami so sebou ako s Nemcami. Za nepriaznivého stavu nám išlo predovšetkým o to, aby sme vyrovnali. Je to dobrý výsledok. Dlho sme sa nevedeli vyrovnať so súperovou defenzívou," tvrdil Advocaat.

Nemcov, ktorí sú rovnako schopní presvedčivejších výkonov, môže záver mrzieť dvojnásobne. Smutný bol aj brankár Oliver Kahn, ktorý v deň zápasu oslavoval 35. narodeniny. Overmarsovu jedovatú, dobre mierenú strelu k žrdi vyrazil, ale proti pohotovému voleju van Nistelrooya nemal nárok. "Urobil to super. Gólu však predchádzala naša chyba pri rohovej zástavke. S prvým polčasom som spokojný. Mali sme Holanďanov na lopate. Jediné, čo chýbalo, bol druhý gól v ich sieti."

Nemecký kouč Rudi Völler bral remízu triezvo. Ľúto mu bolo sľubného náskoku a hernej prevahy v prvom polčase, z ktorej jeho zverenci nevyťažili rozhodujúci náskok. "S bodom sme spokojní. Je to veľmi dobrý štart do turnaja. Čakajú nás teraz Lotyši, proti ktorým musíme vyhrať."

Súvisiace články