Jakubčovický zázrak pokračuje

Prokop Slováček|13. sep 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Futbalovým unikátom, a možno nielen v našich zemepisných šírkach, je tím, ktorý vystupuje pod názvom Jakubčovice Futbal. Družstvo reprezentujúce ...

Momentka zo súboja Jakubčovíc na ihrisku Bohemians 1905 (1:1). Domáci Uchytil zachytáva prienik hosťujúceho útočníka Svatonského.

BRATISLAVA - Futbalovým unikátom, a možno nielen v našich zemepisných šírkach, je tím, ktorý vystupuje pod názvom Jakubčovice Futbal. Družstvo reprezentujúce obec Jakubčovice nad Odrou s necelými 700 obyvateľmi postupuje do vyšších súťaží nepretržite už od sezóny 1999/2000. Vtedy vyhralo súťaž tretej triedy a momentálne už hrá druhú najvyššiu súťaž v Čechách. A ani v druhej lige ako nováčik nezaostáva. Po šiestich odohratých kolách je len o skóre na druhom mieste za Žižkovom a ešte neprehralo. Trénuje ho bývalý opavský futbalista Alois Grussmann.

Pomohol miestny podnikateľ

Obec v Moravskosliezskom kraji v okrese Nový Jičín má svoj futbalový klub od roku 1952. Vtedajší hráči TJ Tatrana Jakubčovice sa síce rýchlo dočkali ihriska, no ďalších 21 rokov si museli počkať aj na šatne. Dovtedy sa prezliekali v neďalekej sále miestneho pohostinstva.

Nový športový areál sa začal stavať v roku 1985, otvorený bol v roku 1989. Najväčší zlom v histórii klubu prišiel v roku 1999. Majiteľ miestneho kameňolomu Jozef Hájek ponúkol pomoc a cesta hore sa mohla začať. Postupy do vyšších súťaží boli jasné, s mnohobodovými náskokmi, s minimom prehier. Modernizáciou prešiel postupne aj futbalový areál a v roku 2003 sa názov klubu zmenil na Jakubčovice Futbal. V roku 2006 postúpil do druhej najvyššej súťaže. Bol to siedmy postup počas siedmich sezón v rade po sebe.

Rozprávka sa raz musí skončiť

Postupom do druhej ligy si síce klub urobil veľkú radosť, no zároveň sa s ním museli domáci fanúšikovia rozlúčiť. Jakubčovický štadión nespĺňal potrebné parametre, a tak musí družstvo hrať svoje domáce zápasy v desať kilometrov vzdialenom Fulneku. Oba kluby sa dohodli na jeho rekonštrukcii, ktorá pomohla splniť všetky druholigové požiadavky.

Lenže všetko má svoj koniec a po tejto sezóne ho bude mať aj priam rozprávkový príbeh jakubčovického klubu. Už v lete to oznámil a vysvetlil jeho majiteľ Jozef Hájek.

"Ak sa nestane nič mimoriadne, vrcholový futbal v našej obci po sezóne skončí. Jeho budúcnosť je v regionálnych súťažiach. Nie je to útek, ale vrcholový šport na dediny nepatrí," cituje agentúra ČTK Hájkove slová z tlačovej besedy.

"Bude to tak, či postúpime, zachránime sa, alebo zostúpime. To vlastne neprichádza ani do úvahy. Chceme sa pohybovať v hornej polovici tabuľky," doplnil Hájek a jeho slová potvrdzujú doterajšie štyri víťazstvá, dve remízy a žiadna prehra jeho tímu.

O záujemcov o druholigovú licenciu nebude určite núdza. Hovorí sa o jej predaji Fulneku, záujem vraj prejavili aj Kunovice a Drnovice.

Bývalý opavský hráč Alois Grussmann, teraz tréner Jakubčovíc, ktorý si s tímom vybojoval postup do druhej najvyššej súťaže. FOTO - www.fc-bohemians.cz

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: