Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

ITF rozhodla o dvojročnom treste pre Becka

SITA|13. feb 2006 o 16:59

LONDÝN 13. februára (SITA) - Medzinárodná tenisová federácia (ITF) potrestala slovenského tenistu Karola Becka dvojročným zákazom činnosti, ktorý vstúpil do platnosti už 1. novembra 2005. Vo vzorke odobratej ...

LONDÝN 13. februára (SITA) - Medzinárodná tenisová federácia (ITF) potrestala slovenského tenistu Karola Becka dvojročným zákazom činnosti, ktorý vstúpil do platnosti už 1. novembra 2005. Vo vzorke odobratej 23-ročnému Slovákovi počas septembrového stretnutia semifinále Davisovho pohára Slovensko - Argentína (4:1) našli stopy po anabolickej látke clenbuterol. Konkrétny odber uskutočnili v sobotu 24. septembra pravdepodobne po štvorhre, v ktorej 23-ročný Beck pomohol po boku Mertiňáka k dôležitému druhému bodu Slovenska.

Na základe pozitívnej vzorky všetky duely v rámci semifinále s Argentínou, v ktorých vo výsledkoch figurovalo Beckovo meno, by mali byť anulované. Vzhľadom na pravidlá súťaže o Davisov pohár však celkový výsledok stretnutia 4:1 v prospech Slovenska zostáva v platnosti. Inými slovami: Beckov dopingový prípad nemôže Slovensko obrať dodatočne o postup do finále Davisovho pohára 2006.

V duchu pravidiel ITF nezávislý antidopingový tribunál ITF v zložení Charles Flint, Joe Cummiskey a Vivian Jamesová vypočul tenistu 17. januára 2006 v Londýne a nezistil žiadne výnimočné okolnosti, na základe ktorých by ho mohol omilostiť. Beckovi automaticky odoberú všetky body aj prémie (dovedna 42 935 USD), ktoré získal na turnajoch ATP v čase po odbere vzorky. Beck sa proti rozhodnutiu ITF môže odvolať v lehote troch týždňov od obdržania písomného rozhodnutia o treste.

Clenbuterol figuruje na zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) v skupine iné anabolické látky spolu s tibolonom, zeranolom a zilpaterolom. Clebuterol sa v medicíne používa ako látka, ktorá rozširuje bronchy (priedušky) a užívajú ju najmä astmatici. Zvyšuje srdcovú frekvenciu, tlak a telesnú teplotu. Clebuterol užívajú aj kulturisti, lebo má schopnosť budovať svaly a je obľúbenou látkou v rysovacích diétach. Z minulosti sú známe prípady špičkových nemeckých atlétok Katrin Krabbeovej a Grit Breuerovej, ktoré potrestali zákazom činnosti na základe zistení o užívaní clenbuterolu.

O pozitívnej vzorke Karola Becka po prvý raz verejnosť oficiálne informoval generálny sekretár STZ Igor Moška, ktorý povedal, že v rámci prezumpcie neviny nemohol o prípade predtým informovať nik okrem Medzinárodnej tenisovej federácie, Svetovej antidopingovej agentúry a samotného tenistu. Ten sa však rozhodol o celom prípade mlčať a vysvetliť ho až po doručení oficiálneho stanoviska o výške trestu.

Karol Beck odohral za štyri roky pôsobenia v slovenskom daviscupovom tíme v 9 zápasoch spolu 11 dvojhier a 7 štvorhier s bilanciou 5-6 resp. 3-4. Najmä v roku 2005 sa zvolenský rodák ako stabilná dvojka tímu výrazným spôsobom podieľal na historickom postupe do finále. Jeho neúčasť v dueli s Chorvátskom, ale aj teraz v 1. kole svetovej skupiny 2006 v Čile, možno chápať ako výrazné oslabenie družstva, ktoré zatiaľ na poste dvojky nemá za neho stabilnú náhradu.

Súvisiace články