Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

Hviezda si robí starosti, či ostane v Pittsburghu

Sportnet|15. dec 2003 o 00:00

Slovenského hokejistu v drese Pittsburgh Penguins TOMÁŠA SUROVÉHO (22 r.) vyhlásili v sobotňajšom zápase NHL v Mellon Arene s Columbusom (5:3) za prvú hviezdu zápasu. Banskobystričan vsietil dva góly tučniakov. Sezónu začal vo farmárskom tíme Wilkes ...


FOTO - INTERNETSlovenského hokejistu v drese Pittsburgh Penguins TOMÁŠA SUROVÉHO (22 r.) vyhlásili v sobotňajšom zápase NHL v Mellon Arene s Columbusom (5:3) za prvú hviezdu zápasu. Banskobystričan vsietil dva góly tučniakov. Sezónu začal vo farmárskom tíme Wilkes Barre/Scranton, po dobrých výkonoch ho pred mesiacom zavolali do prvého mužstva. V doterajších 12 stretnutiach nazbieral 3 body (3 góly, žiadna asistencia).

Na čo ste mysleli, keď vás po zápase s Columbusom vyhlásili za najlepšieho hráča?

„Že by ma to mohlo udržať v prvom tíme. Stále mi totiž hrozí, že ma pošlú naspäť do farmárskeho mužstva. V minulých dvoch zápasoch som ani nehral. Teraz mi dal tréner Olczyk šancu, a tak som bol nesmierne šťastný, že sa mi zadarilo. Do tímu sa vracia zopár hráčov z maródky, konkurencia bude hustejšia, niekto bude musieť ísť do Wilkes Barre/Scrantonu - čo je dvojmestie asi päť hodín cesty autom na východ od Pittsburghu."

Dostane hviezda zápasu aj vecnú cenu?

„Nie. Ide skôr o zábavu pre divákov. Ale pri mojom súčasnom postavení v mužstve je to veľké povzbudenie."

Hráte v útoku na ľavom krídle. Kde je vaša strelecká parketa?

„Kde príde. Obidva sobotňajšie góly som dal z tesnej blízkosti bránky. Pri prvom som v druhej tretine dorazil do siete strelu Morozova a vyrovnal som na 3:3. Môj druhý gól bol šťastný: pri presilovke v tretej tretine som tienil brankárovi Brathwaitovi vo výhľade, keď ma trafila do nohy Malonova delovka od modrej čiary a puk si našiel cestu medzi žrde - viedli sme 5:3."

S ktorým spoluhráčmi ste nastupovali v útoku?

„V prvej polovici zápasu s Murleyom a Kraftom, potom ma kouč poslal k Morozovovi a Holzingerovi - práve s nimi som dal obidva góly."

Na začiatku toho mesiaca prišiel do Pittsburghu slovenský obranca Martin Štrbák z Los Angeles. Ako ste na to zareagovali?

„Potešil som sa. S Martinom som sa videl na letných zrazoch hráčov NHL v Piešťanoch, ale bližšie sme sa spoznali až teraz. Hneď po jeho príchode vyrazilo mužstva na desaťdňový trip za súpermi, bývali sme spolu v hotelových izbách. Martin má v mužstve inú pozíciu ako ja. Hrá pravidelne, chodí na ľad v oslabeniach i v presilovkách. V mančafte sú aj Česi Melichar, Kraft, Rozsíval, tvoríme v kabíne silnú partiu."

Pittsburgh patrí medzi kluby s najnižším rozpočtom v NHL, nedávno sa musel zbaviť drahého českého útočníka Straku. Mužstvo je posledné v Atlantickej divízii a s Washingtonom má v súčasnosti najmenej bodov v celej súťaži. Aké sú šance na postup do play off?

„Stále sme len v prvej polovici základnej časti, do play off je ešte ďaleko. Sme mladý tím, môžeme sa zlepšovať. Úpenlivo čakáme, kedy sa do zostavy vráti skvelý útočník Mario Lemieux - s ním by bol Pittsburgh oveľa silnejší."

Vy ste si s hokejovým idolom Lemieuxom zahrali vlani v jednom útoku. Kedy by sa po doliečení zraneného ľavého boku mohol kapitán a spolumajiteľ klubu vrátiť na ľad?

„Zatiaľ s nami netrénuje, chodí na rehabilitácie. Mario žije s mužstvom, príde do kabíny. Je jedným z nás. Minulý týždeň pricestoval na zápas do Atlanty, po ňom pozval spoluhráčov na večeru."

Blížia sa Vianoce. Ako ich chcete prežiť?

„Najdôležitejšie je, aby som ich prežil v Pittsburghu. Znamenalo by to, že sa udržím v prvom mužstve."

Súvisiace články