Od prvého gólu po rozlúčku. Toto sú najväčšie momenty Chárovej kariéry

Zdeno Chára sa raduje zo Stanley Cupu v roku 2011. (Autor: SITA/AP)
Šimon Čop|20. sep 2022 o 17:45

Viete, ako vyzerala Chárova prvá bitka či jediný hetrik?

BOSTON. Zdeno Chára ukončil bohatú, 24 rokov trvajúcu kariéru v NHL. V národnej lige, no i v hokejovej reprezentácii zažil kopec úspechov a pamätných momentov.

Trenčan, ktorý bol od prvých chvíľ v súťaži pre svoju výšku neprehliadnuteľný, tu odohral 1680 stretnutí, strelil 209 gólov a pridal 471 asistencií.

Začínal v New Yorku Islanders, kde napokon odohral aj posledný zápas kariéry. Medzitým sa predstavil v dresoch Ottawy Senators, Bostonu Bruins a Washingtonu Capitals.

Slovensko reprezentoval na siedmich majstrovstvách sveta a troch olympijských hrách. Má striebro z Petrohradu 2000 a Helsínk 2012.

Zaspomínajte si na najväčšie momenty jeho kariéry, ktoré z neho postupom času vyformovali veľkú legendu svetového hokeja.

Prvý zápas v NHL

Keď Cháru v roku 1996 draftovali, bol už oproti väčšine vybratých hráčov starší. Niet divu. V sedemnástich, keď mladíci pomýšľajú na to, ako sa najlepšie pripraviť na draft, sa on trápil s predsudkami, malými korčuľami či hokejkou.

Lenže zlomová chvíľa, keď ho vďaka odporúčaniu objavil agent Jaromír Henyš, mu zmenila život. Chára sa v podstate z roka na rok zmenil z neznámeho „basketbalistu“ na veľký talent.

Jeden zo svojich snov si splnil 19. novembra 1997. Rok a pol po drafte mu New York Islanders dali prvú príležitosť v NHL.

O mladom obrancovi sa dlho diskutovalo. Tak vysoký hráč v lige nikdy predtým nepôsobil. Chára bol zjavom, na ktorý sa niektorí dívali ako na chlapa z inej planéty.

Prvý duel hral v legendárnej detroitskej Joe Louis Arene. Proti nemu stál hviezdami nabitý tím a v obrane jeho idol Nicklas Lidström. Red Wings v tej sezóne vyhrali Stanleyho pohár.

Nováčikovi zo Slovenska sa zápas podaril. „Ostrovania“ vyhrali 3:2, jeden z gólov strelil Žigmund Pálffy.

Chára odišiel z ľadu s bilanciou +2 v tabuľke +/-. Na to, aby bol pri dvoch góloch, mu stačilo sedem minút a tri sekundy. Viac času na ľade mu tréneri nedali.

V deň premiéry mal 20 rokov a 246 dní. Zapísal sa do histórie ako dovtedy najvyšší hráč v histórii NHL.

Prvá bitka v NHL

Chára na druhý zápas v kariére nemusel čakať dlho. Tréneri Islanders ho zaradili na súpisku aj deň po debute.

Unavení „ostrovania“ mali za sebou cestu do New Jersey. Tentoraz sa z výhry neradovali. Silní „diabli“ vyhrali celkom jednoznačne 1:5.

Chárovi pripravil privítanie do NHL tvrdý krídelník Randy McKay. Skúsený o 15 centimetrov nižší forvard zhodil rukavice necelé tri minúty pred koncom tretej tretiny.

Domov»Hokej»NHL»Od prvého gólu po rozlúčku. Toto sú najväčšie momenty Chárovej kariéry