Hudáček spravil intergalaktický prestup. Čakala ho plná chladnička

Libor Hudáček.
Libor Hudáček. (Autor: TASR)
Ondrej Rusnák|22. okt 2021 o 09:55

V premiére strelil dva góly.

Najužitočnejší hráč slovenskej hokejovej reprezentácie v augustovej olympijskej kvalifikácii LIBOR HUDÁČEK prestúpil z ruskej KHL do švajčiarskej NLA. Hneď v prvom zápase za HC Lugano strelil dva góly.

Ešte koncom minulého týždňa si hral za Neftechimik Nižnekamsk v KHL a v utorok si už nastúpil na svoj prvý zápas za Lugano vo švajčiarskej lige. Prečo si z Ruska tak náhle odišiel?

Keby som to vedel, tak by som to aj niekomu povedal (smiech). Určite je to zhoda viacerých okolností. Nebol som spokojný s časom stráveným na ľade, ktorý bol zväčša okolo 14-15 minút. Samozrejme, zo strany vedenia klubu som dostával pripomienky, aby som viac bodoval, čomu rozumiem.

Nároky na cudzinca sú v Rusku dosť vysoké. Je ešte len začiatok sezóny a netreba robiť paniku. Góly by boli otázkou času, o tom som presvedčený. Po prvých šiestich zápasoch sa ma v klube chceli zbaviť. S tým som, samozrejme, nesúhlasil, aby so mnou zo dňa na deň niekto rozviazal platnú zmluvu.

Príklepy Ondreja Rusnáka

Ondrej Rusnák (32) je bývalý hokejový útočník, ktorý hral o.i. za Slovan (získal s ním v roku 2008 titul), Trenčín či Poprad. Bol členom slovenskej dvadsiatky, ktorá obsadila na MS 2009 štvrté miesto. Kontakt s hokejom nestratil ani po skončení kariéry. Pre Sportnet pracuje ako hokejový insider. Ponúkne rozhovory so zaujímavými ľuďmi, aj pohľad do zákulisia. Študuje na Vysokej škole manažmentu v Bratislave, je syn hokejovej legendy Dáriusa Rusnáka.

Ako zareagovali v Nižnekamsku?

Dali ma na jeden zápas na farmu do Iževska. Keď som sa po ňom vrátil späť do hlavného tímu, tréneri a manažment tímu už komunikovali so mnou inak. Tvrdili, že som dôležitá súčasť tímu a podobne.

Kto pozná, ako to chodí v hokeji, vie, že to bolo také klasické „bububu“. Podobné to mal aj Američan Dan Sexton. V tomto smere je to v Rusku s legionármi špecifické. Mal som šťastie, že viem po rusky a tak som dokázal komunikovať normálne s vedením resp. spoluhráčmi.

Prečo napokon došlo k prestupu?

Dostal som následne dve ponuky do Švajčiarska, na ktoré bolo nutné okamžite reagovať. Nižnekamsk ma však nechcel pustiť. Počas tripu do Helsínk a Rigy sa objavila tretia švajčiarska ponuka, do Lugana. Manažment nakoniec usúdil, že by bude zbytočné držať ma nasilu.

Necítil som sa v klube v pohode, tak ako v minulej sezóne. Musím povedať, že na konci dňa sa Rusi zachovali férovo. Napríklad z finančného hľadiska neriešili môj čas na farme. Rozviazali sme spoluprácu, podali sme si ruky a nabral som smer Švajčiarsko.

Odchodom do Švajčiarska si si finančne polepšil alebo naopak?

Lugano prebralo moju zmluvu, ktorú som mal v Nižnekamsku. Akurát život bude vo Švajčiarsku trošku drahší ako v Rusku (smiech).

Na druhej strane, kvalita života bude vyššia a možností, ako tráviť čas v meste, viac.

Domino Graňák mi vravel, že som spravil „intergalaktický“ prestup (smiech). Aj Martin Gernát, ktorý hrá v Lausanne, mi gratuloval, že som v najkrajšom meste na svete. Lausanne, kde som bol minulý rok, je tiež krásne mesto. Uvidím, ak bude čas, rád si Lugano pozriem. V prvom rade som tu pre hokej.

Ako ťa prijali v novom prostredí?

V pondelok popoludní som prišiel do Lugana. Cesta bola trošku strastiplná, keďže z Nižnekamsku som šiel cez dva prestupy do Milána, kde ma čakal už zástupca klubu. Našťastie, batožina mi prišla kompletná.

Vybalil som si v apartmáne veci a išiel večer na tréning s juniormi, keďže A-tím tu nemáva ani rozkorčuľovanie pred zápasom. Nebol som štyri dni na ľade a bez kontaktu s ním, neviem ako by som vyzeral v zápase (smiech).

Od prvých dní sa tu cítim dobre. Kabína a podmienky na prácu sú tu výborné. Taktiež si všímam veľmi ľudský prístup zo strany klubu. Napríklad hneď po tréningu s juniormi ma zobral tréner na večeru, kde sme prebrali hokejové aj bežné záležitosti.

Alebo po príchode do apartmánu ma čakala plná chladnička potravín, aby som sa sústredil na podstatné veci a nebehal, unavený po prílete, v supermarkete a hľadal, čo si dám na raňajky pred zápasom. Ešte čakám na služobné auto, to by malo prísť v piatok. Som zvedavý, čo mi vybrali (smiech).

Keďže nemáte rozkorčuľovanie pred zápasom, spoznal si nových spoluhráčov až tesne pred zápasom?

V podstate áno. Na predzápasovom mítingu pred odchodom do Rapperswilu som sa so všetkými zoznámil.

Zdá sa, že zoznámenie bolo rýchle, lebo hneď v prvom zápase si strelil dva góly a vyhlásili ťa za prvú hviezdu. Ako by si ich opísal?

Som rád, že som mal takýto začiatok. Prvý gól mi pripravili moji spoluhráči Boedker s Arcobellom. Spravili peknú akciu na ktorej konci som dorazil puk do poloodkrytej bránky.

Na druhý gól mi prihral obranca do brejku, pokryl som si kolenom puk pred napádajúcim hráčom a blafákom na bekhend som si položil brankára. Smiali sme sa, že akcia, keď som ušiel, bola jediná, ktorú sme si stihli pred zápasom so spoluhráčmi nakresliť. Nakoniec z toho vyšiel pekný gól.

V Rusku aj v reprezentácii si hral na pozícii centra, v útoku s bývalými hráčmi NHL Mikkelom Boedkerom a Marcom Arcobellom si bol na pravom krídle. Kde sa lepšie cítiš?

Tak o mne je známe, že som rád na puku. S ním na hokejke máte možnosť ovplyvňovať viac hru. Ako krídlo ho máte trošku menej a preto radšej hrám na centri. Marc Arcobello je skúsený center a prihrávkami ma hneď v prvom zápase dostatočne zásoboval aj na krídle. Spolupráca medzi nami a aj Mikkelom by mohla fungovať dobre a dlho.

Vo februári budúceho roka čaká Slovensko zimná olympiáda v Pekingu. Na olympijskej kvalifikácii v auguste si patril k najlepším hráčom reprezentácie. Ako vidíš šance tímu v skupine s Fínskom, Švédskom a Lotyšskom?

Pre mňa sú olympijské hry obrovskou motiváciou. Aj preto som chcel byť počas sezóny v tíme, v ktorom budú na mne stavať, aby som sa na olympiádu v prvom rade dostal a následne bol na nej aj vo forme.

Ešte som nemal to šťastie byť olympionikom a pre každého športovca je česť zúčastniť sa na olympiáde. V roku 2022 bude turnaj navyše aj s hráčmi NHL, takže celý nielen hokejový svet bude tento turnaj sledovať.

Čo sa týka tímov, tam si naozaj nenavyberáme. Dostali sme Severanov na základe postavenia v rebríčku. Keď chceme dosiahnuť úspech, budeme musieť vedieť poraziť hocikoho. Dúfam, že sa nám bude dariť a potešíme ľudí.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Ďalšie súťaže»Hudáček spravil intergalaktický prestup. Čakala ho plná chladnička