PREŠOV. Hádzanárska legenda Ladislav Šesták oslávil vo štvrtok 26. septembra vzácne životné jubileum - deväťdesiate narodeniny.
Rodák z Michaloviec celý svoj život upísal hádzanej. Skvelá bola predovšetkým jeho trénerská kariéra.
Prešovské roky jedny z najkrajších
V Prešove, kde ho zlákal Milan Ondrovič, prvý reprezentant spomedzi prešovských hádzanárov, pôsobil v rokoch 1953 až 1970. V rokoch 1953 až 1959 bol hrajúcim trénerom.
S hádzanármi Tatrana Prešov získal v prvej československej lige po piatich strieborných a troch bronzových medailách v sezóne 1968/69 prvý titul majstra Československa.
Tatran bol prvým hádzanárskym tímom zo Slovenska, ktorý sa mohol pýšiť federálnym titulom majstra.
Roky, počas ktorých pôsobil v Prešove, považuje za jedny z najkrajších vo svojom živote.
Rád spomína na chlapcov, s ktorým pracoval. Neraz zdôraznil, že oni z neho urobili známeho a úspešného trénera.
K majstrovskému titulu priviedol i mužstvo ČH Bratislava.
Má aj striebro z olympiády
Pôsobil aj pri reprezentačnom mužstve Československa. Nad všetkými úspechmi vyčnieva zisk striebornej medaily na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972, na ktorých bol asistentom trénera Jiřího Víchu.
Ako asistent trénera Karla Strnada bol aj pri striebornom úspechu hádzanárov Československa na svetovom šampionáte v roku 1961 v Dortmunde.
Ladislav Šesták bol vysokoškolským pedagógom, venoval sa metodickej i vedeckej práci. Zaslúžilému trénerovi boli v roku 2004 udelené Strieborné kruhy SOV, v roku 2011 bol uvedený do Siene slávy slovenskej hádzanej.
Za celoživotné vystupovanie v duchu fair play si v roku 2012 prevzal najvyššie ocenenie Klubu fair play Slovenského olympijského výboru - Cenu Jána Popluhára.
Aktuálne žije v Bratislave, o dianie hádzanej sa stále zaujíma a rád o nej debatuje. Deväťdesiatin sa dožil vo veľmi dobrej kondícii.