Slovenky ukázali pod Duenasom pokrok. Hráčky tu nechali všetko, znie z kabíny

Radosť Sloveniek z postupu na tohtoročné ME
Radosť Sloveniek z postupu na tohtoročné ME (Autor: TASR)
TASR|8. apr 2024 o 09:00

Slovenské hádzanárky postúpili na tretí európsky šampionát v histórii.

BRATISLAVA. Tréner slovenských hádzanárok Jorge Duenas začal svoje pôsobenie na lavičke národného tímu neúspešnou kvalifikáciou na ME 2022 a s nulou na bodovom konte.

V tej ďalšej však nedeľu v Šali remizoval jeho tím s Ukrajinou 25:25 a postúpil tak na tretí európsky šampionát a piate vrcholové podujatie v histórii.

Svoje súperky na ME v Rakúsku, Maďarsku a Švajčiarsku spoznajú Slovenky po žrebe, ktorý je na programe 18. apríla vo Viedni.

Dueňas: Potrebovali sme vymeniť veľa hráčok

"Keď som prišiel do národného tímu, hráčky boli úplne iné. Potrebovali sme vymeniť veľa hráčok, niektoré boli príliš skromné, iné odmietali nomináciu," uviedol po nedeľnom zápase Duenas pre TASR.

Pred záverečnými dvoma zápasmi druhej kvalifikačnej skupiny mu sťažili situáciu dve zranenia. Z pôvodnej nominácie mu pred zápasom s Izraelom (35:24), ktorý sa uskutočnil na neutrálnej pôde v Nemecku, vypadli spojka Erika Rajnohová a pivotka Kristína Pastorková.

"Niekedy hráčky nemôžu prísť pre problémy, inokedy pre zranenia. Teraz sme mali problémy s Rajnohovou a Pastorkovou - museli sme zmeniť formáciu. Strednú spojku hrala Holejová, ktorá bežne nehrá na tomto poste," povedal Duenas.

VIDEO: Jorge Duenas po postupe na ME

V piatej skupine kvalifikácie na ME 2022 obsadil jeho tím posledné štvrté miesto s nulovým bodovým ziskom za Maďarskom, Španielskom a Portugalskom.

V tej uplynulej získal dokopy päť bodov, čo je najviac od spomínaných ME 2014 (7). Aj vtedy si zabezpečil miestenku v Šali po remíze 24:24 s Francúzskom.

V uplynulej kvalifikácii mal okrem troch bodov v záverečných dueloch ďalšie dva za domáce víťazstvo 31:22 nad Izraelom. Ten obsadil posledné miesto a výsledky s ním sa tak nepočítali do tabuľky tretích tímov, kde bol slovenský tím na postupovom druhom mieste za Tureckom.

Na priamy postup potreboval v nedeľu víťazstvo o minimálne päť bodov a v takomto prípade by išli na záverečný turnaj aj Ukrajinky. Tie dali do stretnutia všetko napriek dobrej pozícii v tabuľke, domáce hráčky ich však v nedeľu prekvapili kvalitným nástupom vo vysokom tempe do oboch polčasov.

"V prvom polčase sme bránili na dobrej úrovni a dôležité zákroky mala brankárka (Jablonská-Bobaľová). Boli sme schopní aj úspešne útočiť, ukradnúť nejaké góly a dať jednoduchšie góly. To boli naše najlepšie momenty, v ofenzíve sme mali disciplínu, aj keď sme potrebovali viac presnosti," zhodnotil Duenas pre TASR.

Na tím prišla kríza v polovici druhého polčasu, z dobrých útokov a ofenzívnej snahy boli dve žrde a dve nepremenené sedmičky.

Všetky hráčky tu nechali všetko, hovorí Popovcová

"Bola to trocha aj smola. Šance sme mali a veľa sme ich zahodili. Nemôžeme sa však hnevať na nikoho, všetky hráčky tu nechali všetko," povedala po dueli Martina Popovcová. Tá v podstate spečatila postup, keď necelú polminútu pred koncom zvýšila na priebežných 25:24.

"Celý zápas sa niesol v tom, že sme sa bili. Trochu sme ho pustili, záver bol vyhrotený. Som hrdá na každú jednu hráčku, dotiahli to výborne a nebolo to len o tom jednom góle. Hrali sme jedna za druhú a to prinieslo ten potrebný výsledok," dodala krídelníčka Iuventy Michalovce pre TASR.

Martina Popovcová
Martina Popovcová (Autor: TASR)

Na postupe mala veľkú zásluhu desaťgólová Barbora Lanczová, ktorá zbierala presné zásahy najmä na hodoch zo siedmich metrov. Jej tím ich premenil viac ako súper (9/6), no zároveň mal menšiu efektivitu ako hosťky (4/3).

Záverečné dve stretnutia priniesli aj premiéru michalovskej brankárky Iryny Jablonskej-Bobaľovej. Tá najprv dosiahla 46,15-percentnú úspešnosť zákrokov proti Izraelu a tím podržala aj šiestimi zákrokmi (31,58-percenta) v prvom polčase v Šali.

Európsky šampionát sa uskutoční od 28. novembra do 15. decembra v štyroch mestách (Viedeň, Innsbruck, Debrecín, Bazilej). Slovenky tak s určitosťou budú na nadchádzajúcich dvoch ME, keďže tie v roku 2026 budú spoluorganizovať.

Tabuľka skupiny 2

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Hádzaná»Slovenky ukázali pod Duenasom pokrok. Hráčky tu nechali všetko, znie z kabíny