Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Generálny sekretár zväzu: Kvalitatívne sme na vzostupnej dráhe

Igor Moška hodnotí pomaly sa končiaci rok ako úspešný. (Autor: TASR)
SITA|20. nov 2015 o 14:41

Muži patria do elitnej šestnástky, ženy do top 10. S takýmito závermi bilancoval tenisovú sezónu generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška.

BRATISLAVA. Slovenský tenis má za sebou úspešný rok. Reprezentačné tímy v Davisovom pohári mužov a Pohári federácie žien síce nesplnili hlavné ciele v podobe postupu do svetovej skupiny, ale iba tesne a so smolou.

Vyvážili to mimoriadne výsledky juniorov zo SR.

Na piatkovej tlačovej besede v Bratislave pred večerným slávnostným bilancovaním v Národnom tenisovom centre to skonštatoval generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška.

Doplatili na Lackov pokles

"Takto pred rokom som si naozaj myslel, že aspoň jeden náš tím sa prebojuje medzi elitu. Žiaľ, nepodarilo sa to. Muži k tomu mali veľmi blízko. Ženy oslabili choroby a zranenia," hodnotil Moška.

"V daviscupovom rebríčku ITF sme na 18. mieste, vo fedcupovom na 13. priečke, teda v oboch prípadoch na dohľad hornej šestnástky, resp. osmičky, čo sú počty krajín vo svetových skupinách," upozornil Moška.

Muži v boji o svetovú skupinu stroskotali v dueli proti Poľsku. Rozhodujúcu dvojhru nezvládol Norbert Gombos.

Súhrn objektívnych ukazovateľov aj subjektívnych aspektov ho napĺňa optimizmom. "Čo sa týka Davis Cupu, kladiem si pred sezónou 2016 otázku: 'Kedy, ak nie teraz?'," vraví Moška.

"Náš tím dozrieva a myslím si, že do elitnej šestnástky výkonnostne patrí, klope na jej dvere. Martin Kližan sa tento rok síce nevyhol výkyvom, ale celkovo splnil očakávania a za Davisov pohár si zaslúži absolutórium - veď v ňom neprehral ani set," zdôrazňuje.

"Viac sme toho predpokladali u Lukáša Lacka i Norberta Gombosa."

Kližan zdolal jasne napríklad aj bývalého semifinalistu Wimbledonu.

Práve na pokles výkonnosti skúseného Lacka sme trochu doplatili. Bola to rozdielová odchýlka. Namiesto pohybu aspoň okolo nejakej 80. priečky v renkingu ATP sa ocitol mimo stovky a až na sklonku sezóny začal opäť predvádzať to, na čo sme uňho boli zvyknutí," hodnotil Moška.

"V súvislosti s Gombosom sme sa nádejali, že tento rok prenikne do stovky, ale on stagnoval a rozhodujúci daviscupový zápas ho nezastihol v optimálnom rozpoložení," priznal generálny sekretár zväzu.

"Verím, že napokon zvládne zdolať to zväzujúce magické číslo Top 100 a odrazí sa od toho. Andrej Martin sa nenápadne posúva nahor, tiež môže atakovať stovku."

lacko_res.jpg

Moška tvrdí, že Slováci doplatili na pokles Lukáša Lacka. FOTO - TASR.

Ženy patria do top 10

Šéf exekutívy STZ pripomenul, že družstvo v Pohári federácie vo februári ani v apríli nebolo v plnej sile. "Osobne som bol presvedčený, že sa vrátime medzi osem najlepších tímov sveta. Ale pre operáciu Dominiky Cibulkovej, pokles formy Daniely Hantuchovej a Magdalény Rybárikovej a problémy Jany Čepelovej, ktorá premaródovala väčšinu sezóny, sme to nezvládli," priznáva.

"Kapitán Matej Lipták ani raz nemal k dispozícii najsilnejší možný tím. Bola to fedcupová sezóna plná smoly, nie zlých vystúpení," zdôrazňuje Moška.

"Ak naše hráčky budú zdravé a v plnej forme, podľa mňa určite patria do Top 10 rebríčka krajín a elitnej skupiny. Dokonca by som povedal, že máme jeden z najperspektívnejších kádrov vo svetovom tenise."

cibula_res.jpg

Ženy doplatili aj na dlhú absenciu Dominiky Cibulkovej. FOTO - TASR/AP.

"Neradno zabúdať, že grandslamová finalistka Cibulková sa tento rok stihla prebojovať do štvrťfinále Australian Open. Nepochybne má na to, aby smerovala nazad k desiatke, v ktorej už bola," pokračuje Moška.

"Vynikajúce výsledky dosahovala v roku 2015 Karolína Schmiedlová - až prekvapivo rýchlo zvládla prechod do seniorskej kategórie. Dúfam, že na stratené pozície sa vráti Čepelová. Výkonnosť na širšiu špičku stále majú Hantuchová s Rybárikovou, hoci už zažili aj lepšie sezóny."

Sme na vzostupnej dráhe

Moška ďalej vyhlásil, že už veľmi dlho neregistroval taký vydarený rok slovenských juniorov. "Začalo sa to singlovým grandslamovým titulom Terezy Mihalíkovej v Melbourne," spomínal Moška.

((foto))

"V lete sa k nej pridali chlapci víťazstvom na ME tímov do 18 rokov. Tam netriumfovali ani ich slávni predchodcovia z dávnejšej éry. Alex Molčan, Lukáš Klein a Patrik Néma pod vedením kapitána Ľubomíra Kurhajca vybojovali pre Slovensko historický úspech," chválil Moška.

"Progres Viktórie Kužmovej naznačený napríklad už jej prienikom do semifinále wimbledonskej súťaže dievčat vyvrcholil na US Open, na ktorých získala deblový titul. Veľké predpoklady má aj Kristína Schmiedlová," myslí si.

"Máme teda dobre zasiate a líderky tejto vekovej skupiny podľa mňa môžu už do dvoch rokov útočiť na hornú stovku renkingu. U chlapcov by sa to do nejakých troch rokov mohlo podariť Molčanovi, Kleinovi či Martinovi Blaškovi - je to veľmi sľubná generácia. Kvalitatívne sme na vzostupnej dráhe."

Súvisiace články