Prídu aj strieborní hráči z Čile. Popluhárovi odhalia sochu

Ján Popluhár.
Ján Popluhár. (Autor: TASR)
TASR|2. jún 2022 o 11:02

Do Bernolákova pozval fanklub aj doterajších držiteľov trofeje Jána Popluhára.

BRATISLAVA. V športovom areáli v Bernolákove nesúcom meno po tamojšom rodákovi, Futbalistovi storočia Jánovi Popluhárovi, odhalia v sobotu 4. júna práve tejto osobnosti československého futbalu reliéf - pamätnú tabuľu s bustou.

Na tento počin sa podujal oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pri príležitosti 60. výročia zisku strieborných medailí Československa na majstrovstvách sveta 1962 v Čile.

Úcta k legende

"Ján Popluhár bol čestným predsedom oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie, obrovská osobnosť a takúto poctu si ako človek a športovec zaslúži. Naším cieľom bolo od vzniku fanklubu zviditeľňovať veľké postavy nášho futbalu, spolupracovať s nimi a tento akt bude akýmsi vyvrcholením nášho snaženia.

Inšpirovali sme sa aj Anglickom, kde majú veľkú tradíciu v uctievaní športových osobností takýmto spôsobom," uviedol v tlačovej správe predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Roman Táborský a dodal:

"Cením si to, že na financovanie reliéfu sa skladajú členovia fanklubu a do zbierky sa môžu do konca roka zapojiť fanúšikovia na celom Slovensku. Naším zámerom je, aby to bol fanúšikovský dar na znak uctenia si pamiatky tejto legendy."

Autorom reliéfu je oravský reštaurátor, Mgr. art. Stanislav Kľúčik mladší. "Textová pamätná tabuľa s portrétom - bustou Jána Popluhára je vytvorená z umelého kameňa, armovaná kovovou konštrukciou proti zmršteniu.

Je koncipovaná ako priamy pohľad, vo vrchnej časti sa nachádza portrétna plnoplastická busta v mierne nadživotnej veľkosti. V spodnej časti tabule je textový popis so životnými a športovými míľnikmi Jána Popluhára," predstavil svoje dielo.

O Popluhárovi počul z rozprávanie otca: "Otec si spomínal na čistý štýl tohto stopéra. Keďže v rodine sa venujeme amatérskemu futbalu, o to príjemnejšie sa mi na diele pracovalo."

Prídu strieborní hráči z Čile

Pri odhalení reliéfu by mali asistovať aj niektorí členovia strieborného tímu z Čile. "Na podujatie plánuje pricestovať Adolf Scherer s rodinou z Francúzska, účasť prisľúbili aj Josef Jelínek a Jan Lála z Česka.

Pevne veríme, že im v tom na poslednú chvíľu nezabránia zdravotné problémy či iné prekážky. Zo zdravotných dôvodov sa ospravedlnil Jozef Štibrányi (po operácii bedrového kĺbu, pzn. red.) a z rodinných dôvodov Václav Mašek," informoval Táborský.

"Čiľania" by sa mali presunúť z Bratislavy do Bernolákova dobovým autobusom, akým sa viezli z letiska po návrate z MS v roku 1962, spolu s ďalšími osobnosťami čs. futbalu a zástupcami fanklubu. Ešte predtým je o 10.00 h v pláne fototermín pred historickou budovou Slovenského národného divadla v Bratislave.

Potom položia v Bernolákove kyticu na hrob Jána Popluhára a v tamojšej Kaplnke sv. Anny sa bude konať svätá omša za reprezentantov z Čile. O 13.30 h sa na štadióne uskutoční akt odhalenia reliéfu Jánovi Popluhárovi i krst knihy Dvanásty hráč, ktorá mapuje doterajšiu históriu fanklubu.

Program vyvrcholí od 14.00 futbalovým zápasom kombinovaného výberu starých pánov Bernolákova a fanklubu slovenskej reprezentácie proti internacionálom, ktorých tím si vzali pod patronát Dušan Tittel a Tibor Jančula.

Do Bernolákova pozval fanklub aj doterajších držiteľov trofeje Jána Popluhára, ktorá sa udeľuje každoročne pre najlepšieho slovenského futbalistu. Pozvanie dostali aj ďalšie osobnosti česko-slovenského futbalu. TASR informoval Milan Valko, mediálny manažér oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Slovensko»Prídu aj strieborní hráči z Čile. Popluhárovi odhalia sochu