Slovan chce urobiť posledný krok k postupu. Na Faerské ostrovy vycestoval netradične skôr

Hráči ŠK Slovan Bratislava ďakujú fanúšikom.
Hráči ŠK Slovan Bratislava ďakujú fanúšikom. (Autor: TASR)
TASR|28. nov 2023 o 18:42

Budeme potrebovať nadpriemerné výkony, povedal asistent trénera Boris Kitka.

TÓRSHAVN. Pred Klaksvíkom treba mať rešpekt, no nie z neho strach, prízvukoval asistent trénera Slovana Bratislava Boris Kitka pred štvrtkovým zápasom.

"Belasí" doň idú s jasným cieľom zaistiť si miesto v jarnej časti Európskej konferenčnej ligy (EKL).

V ceste im stojí húževnatý súper, ktorý doma neprehráva. V tejto sezóne ho na Faerských ostrovoch nezdolalo Lille, Ferencváros Budapešť, Šeriff Tiraspoľ a v európskych súťažiach ani nikto iný.

Faerčania v nich ťahajú domácu sériu bez prehry v riadnom hracom čase celkovo už deväť duelov. Výprava odcestovala bez kapitána Vladimíra Weissa ml., no s Filipom Lichým a Ninom Marcellim.

Slovan sa vrátil na ostrovy v Atlantickom oceáne po troch rokoch. Posledná návšteva počas koronakrízy dopadla pre tím kontumáciou 0:3, keď sa duel 1. predkola Ligy majstrov vôbec neodohral, a "belasí" neuspeli ani s odvolaniami na Športový arbitrážny súd (CAS).

Tentokrát chce v Tórshavne, kde hrá Klaksvík svoje domáce "európske" zápasy, uspieť a zaistiť si miestenku vo vyraďovacej fáze. Istotu bude mať v prípade výhry, cieľ môže splniť aj remízou, ak v paralelnom (18.45 h) zápase A-skupiny nevyhrá Ľubľana doma nad Lille.

Budeme potrebovať nadpriemerné výkony, myslí si Kitka

"Už sme neriešili to, čo sa stalo počas covidu. Dnes stojíme pred tým, že môžeme urobiť dôležitý krok a na to sa musíme zamerať.

Čaká nás súper, ktorý možno nebol považovaný za favorita, ale niečím si zaslúžil rešpekt. Je to tá ich húževnatosť, disciplinovanosť a na toto musíme byť pripravení.

Do zápasu pôjdeme s tým, aby sme ho zvládli a urobili posledný krok. K tomu smeruje celá príprava a koncentrácia hráčov," povedal dva dni pred zápasom asistent trénera.

Momentka zo zápasu ŠK Slovan Bratislava - KÍ Klaksvík
Momentka zo zápasu ŠK Slovan Bratislava - KÍ Klaksvík (Autor: TASR)

Slovan má po štyroch dueloch na konte sedem bodov a patrí mu druhé miesto o bod za Lille. Klaksvík nazbieral štyri a všetky doma. Najprv v pozícii papierového outsidera uhral s Lille remízu 0:0 a potom zdolal Ľubľanu.

V tejto sezóne v európskych pohároch na jeho pôde nikto nevyhral. Nórsky šampión Molde prehral 1:2, maďarský majster Ferencváros a švédsky majster Häcken remizovali a rovnako tam remizoval aj Šeriff Tiraspoľ (1:1).

Na impozantnú sériu poukázal aj Kitka: "Budeme potrebovať nadpriemerné výkony. Veľa mužstiev tam hralo dobre, ale nie dostatočne na to, aby tam zvíťazili. Prišli sme optimisticky naladení, pretože sme dobre rozbehli skupinu. Vieme však, že zápas nebude jednoduchý.

Ja osobne mám veľký rešpekt pred Klaksvíkom. Nie strach, ale rešpekt, ak mužstvo neprehrá doma s majstrom Maďarska, Švédska, Nórska, s Tiraspoľom, neprehralo ani s Lille a ani s Ľubľanou, tak si myslím, že iba dobrý výkon nebude stačiť na to, aby sme zlomili domácu sériu. To sme povedali aj hráčom. Pokiaľ sa nám podarí mať veľa nadpriemerných výkonov, tak by sme mohli byť spokojní aj po zápase."

Zvolili cestu o deň skôr

"Belasí" pricestovali na Faerské ostrovy už v utorok popoludní, netradične deň v predstihu, aby sa poistili proti problémom na letisku. Nevyspytateľné počasie na ostrovoch často nedovolí pilotom pristáť a tak sa musia otočiť späť do Dánska či Nórska.

"Jednak to bolo z dôvodu aklimatizácie a po druhé vieme, že počas jesenných a v podstate už zimných mesiacov môžu byť na Faerských ostrovoch problémy s pristávaním. Poveternostné podmienky tam niekedy nedovolia pristáť, keďže musíte pristávať za svetla.

Takže sme radšej zvolili cestu o deň skôr. Ak by nás poslali naspäť do Dánska, museli by sme ísť na druhý deň a tiež by to mohlo byť na tesno. Počasie si nevyberiete a preto sme logisticky volili rezervu, aby sa mužstvo pokojne pripravovalo," vysvetlil Kitka.

Na snímke druhý sprava tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st.
Na snímke druhý sprava tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st. (Autor: TASR)

Pristátie sa nakoniec podarilo hneď na prvýkrát a bez problémov. Slovanisti tak ešte v utorok absolvovali analýzu a v stredu mali celý deň na prípravu. Do Tórshavnu priletelo 19 hráčov a traja brankári.

"Zdravotný stav je o niečo lepší než pred pár dňami. Filip Lichý sa vracia späť, Nino Marcelli je v nábehovom tréningu. Vladimír Weiss ml. ešte nie je k dispozícii, Richard Križan vypadol na dlhšie, a Lucas Lovat je vykartovaný," dodal Kitka.

Tabuľka skupiny A

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Konferenčná liga»Slovan chce urobiť posledný krok k postupu. Na Faerské ostrovy vycestoval netradične skôr