Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Froome chce jazdiť do štyridsiatky, má ešte jeden veľký cieľ

Chris Froome. (Autor: TASR)
SITA|17. sep 2021 o 15:17

Chris Froome štyrikrát vyhral Tour de France.

BRATISLAVA. Len sedem cyklistov sa môže pochváliť tým, že zvíťazilo na všetkých troch súčastiach slávnej Grand Tour.

Jeden z nich je práve na pretekoch Okolo Slovenska a volá sa Christopher Froome. Tridsaťšesťročný Brit je štvornásobný víťaz Tour de France, dvojnásobný šampión Vuelty a raz vyhral aj Giro d'Italia.

Fenomenálne obdobie zažil najmä v rokoch 2017 a 2018, keď v rozpätí 16 mesiacov triumfoval na Tour de France, Vuelte aj Gire.

Od pamätného triumfu na Gire spred troch rokov sa však zatiaľ márne pokúša o ďalšie víťazstvo. Sužovaný zdravotnými problémami po ťažkom páde na pretekoch Critérium du Dauphiné v júni 2019 iba hľadá fazónu niekdajšieho šampióna veľkých pretekov.

Nový začiatok

Na tohtoročnej Tour de France skončil v poli porazených na 133. mieste s odstupom vyše štyroch hodín na víťazného Slovinca Tadeja Pogačara a po prvej etape pretekov Okolo Slovenska mu v celkovom poradí patrí 68. pozícia.


"Musím stále pracovať na pretekovej intenzite a zvyknúť si na to. Cítim sa dobre, moje čísla sa zlepšujú, ale stále nemám dostatok sily s udržaním energie na vyššej úrovni. Na začiatku sezóny som mal problémy s akceleráciou, ale aj to sa už zlepšilo.

Pred dvoma rokmi na Dauphiné to bol najhorší pád mojej kariéry, veď som si zlomil nohu na dvoch miestach a mal som aj ďalšie polámané kosti. Stále sa z toho zotavujem," uviedol Christopher Froome v rozhovore zverejnenom na webe cycling-info.sk.

Nikto nemá zaručené, že po takom páde môže pokračovať v kariére. Froome si to uvedomuje a váži si to. "Ja som tú šancu dostal a som za to vďačný. Je to ako nový začiatok a som odhodlaný pokračovať v kariére.

Musím popracovať najmä na fyzickej stránke. Verím, že sa ešte dostanem do topformy z predchádzajúcich rokov," pokračoval rodák z kenského Nairobi.

Pre Frooma bola slávna Tour de France rok čo rok najväčšou výzvou, ktorú napokon štyrikrát doviedol do víťazného konca, a to v edíciách 2013, 2015, 2016 a 2017. Všetky tieto víťazstvá dosiahol v osvedčenom tíme Sky (neskôr Ineos), kde mal vybudované perfektné zázemie.

Ešte chce vyhrávať

Dnes je súčasťou mladého tímu Israel Start-Up-Nation, v ktorom najmä rozdáva skúsenosti mladým pretekárom. To však neznamená, že už nemá vlastné ambície do budúcnosti.

Chris Froome po výhre na Tour de France. (Autor: TASR/AP)

"Všetky víťazstvá na Tour de France boli ťažké, najviac vzrušujúce bolo to prvé. Posledné štvrté bolo zasa asi najnáročnejšie. Ešte zopár rokov si chcem užívať jazdu na bicykli v profipelotóne. Chcem jazdiť do štyridsiatky a mám aj svoje plány do zvyšku kariéry," vyhlásil Froome.

Na otázku, či má ešte pred sebou nejaký nesplnený sen, odpovedal jednoznačne: "Je ním piate víťazstvo na Tour de France. Chcel by som sa zaradiť medzi tých pár cyklistov, ktorým sa to podarilo. Potrebujem preto tvrdo pracovať a dostať sa na predchádzajúcu úroveň."

Pohľad do historických štatistík ukazuje, že len štyria cyklisti v histórii triumfovali na Tour de France päťkrát. Sú nimi nenapodobiteľný Belgičan Eddy Merckx, španielsky elegán Miguel Indurain a francúzske legendy Jacques Anquetil a Bernard Hinault. Hneď za nimi nasleduje Froome so štyrmi víťazstvami.

Súvisiace články