Boston je krok od finále, Pittsburgh zlomil v 96. minúte

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|6. jún 2013 o 05:22

Hokejisti Bostonu zvládli aj tretí zápas konferenčného finále, keď zdolali Penguins 2:1 po dvojnásobnom predĺžení.

Od prvej minúty zápasu bolo vidieť hlavne na hokejistoch Pittsburghu, že im ide o veľa. Aj kvôli tomu dostali už v druhej minúte gól, keď si prihrávku Davida Krejčího zrazil do vlastnej bránky obranca Matt Niskanen.

Penguins sa však z gólu otriasli, v ďalšom priebehu prestali robiť chyby a začali sa viac presadzovať v ofenzíve. Výsledkom ich snahy bol vyrovnávajúci gól v 29. minúte. Paul Martin pekne prihral pred bránku Bostonu, kde sa presadil Chris Kunitz.

V defenzíve v tých chvíľach pridali aj domáci hokejisti a o zápase tak musel rozhodnúť jeden gól, ktorý prišiel až v druhom predĺžení.

Najväčšiu snahu o neho mal Jevgenij Malkin, ktorý vystrelil desaťkrát. Skvelého Tuukka Raska však neprekonal.

Fínsky brankár napokon pochytal 53 z 54 striel Penguins. O víťazovi rozhodol v 96. minúte Patrice Bergeron. Pri víťaznej akcii spravil skvelú prácu Jaromír Jágr, ktorý udržal takmer stratený puk, posunul ho na Marchanda, ktorý prihral pred bránku Bergeronovi.

"Snažil som sa dobre nakorčuľovať, Brad mi to výborne prihral. Bol to skvelý zápas a skvelá výhra pre nás," povedal šťastný strelec.

"Rozhodujúca bola Marchandova rýchlosť a asi aj naša 'chémia'. Tušil som, že vie, že pôjdem pred bránku. Snažil som sa vytvoriť si voľný priestor, aby mi mohol poslať prihrávku," opísal víťazný zásah hrdina Bergeron.

Výborný zápas odohral Zdeno Chára. Opäť ubránil Crosbyho, odkorčuľoval neuveriteľných 42 minút a pripísal si dva plusové body, keď bol na ľade pri oboch góloch Bruins.

"Bol to boj o každý centimeter ľadu. Vyslali sme na súperovu bránku vyše 50 striel a hrali sme presne, ako sme chceli, len sme nedokázali streliť druhý gól," smutne konštatoval tréner Pittsburghu Dan Bylsma.

"Celý zápas sme boli spokojní s našou hrou a mali sme dojem, že je len otázkou času, kedy pridáme druhý gól. Nanešťastie ho dal súper," povzdychol si kapitán "Pens" Sidney Crosby, ktorý stále čaká na prvý gól v sérii.

Takmer stominútový maratón vyčerpal všetkých hráčov. "Päť tretín je poriadne únavná porcia, ako môžete vidieť. Aj keď to bol skvelý duel, bol veľmi vyčerpávajúci. Už sa teším, ako prídem domov a zaľahnem do postele," povedal tréner Bruins Claude Julien.

Boston – Pittsburgh 2:1 (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0), stav série 3:0

Góly: 2. Krejčí (Lučič), 96. Bergeron (Marchand, Jágr) – 29. Kunitz (Martin, Dupuis)

Brankári: Rask - Vokoun, strely na bránku: 40:54. Diváci: 17.565.