Biatlonistka Fialková získala v prvý deň univerziády bronz

O prvé dve z deviatich biatlonových medailových kolekcií sa bojovalo na SZU v Osrblí vo vytrvalostných pretekoch. Zlato na 20 km mužskej trati získal Ukrajinec Dmytro Rusinov (uprostred). Striebro získal Rus Vadim Filimonov (vľavo) a bronz jeho krajan Jur (Autor: TASR)
SITA|25. jan 2015 o 12:37

V Osrblí si napriek štyrom trestným minútam po bronz dobehla Fialková, na víťazku stratila 42 sekúnd.

5. Slovensko 0-0-1

OSRBLIE / ŠTRBSKÉ PLESO. Slovenská biatlonistka Paulína Fialková vybojovala pre spoluorganizátorskú krajinu Svetovej zimnej univerziády hneď v úvodný súťažný deň prvú medailu.

V nedeľňajších vytrvalostných pretekoch na 15 km obsadila najmä vďaka skvelej bežeckej fazóne tretiu priečku a teší sa zo zisku bronzového kovu.

Zlato získala Kazaška Alina Raikovová, striebro s odstupom 9,0 s Ruska Jekaterina Avvakumovová.

V areáli Osrblie si napriek štyrom trestným minútam po bronz dobehla Fialková, ktorá stratila na víťazku 41,7 s.

Slovenská reprezentantka Paulína Fialková počas vytrvalostných pretekov na 15 km, Osrblie, 25. januára 2015. FOTO - TASR

"Posledné dve chyby na stojke zamrzia, aj tie prvé dve. Nebyť čo i len jednej, mohla som sa tešiť zo zlata. Biatlon je nevyspytateľný šport, v tom je to krásne. Sama som prekvapená, pretože pred dvomi dňami som sa zobudila chorá a nemala som z toho dobré pocity," povedala Paulína Fialková.

"Vidieť toľko ľudí v Osrblí ma teší ešte viac ako ten beh. Je to rarita. Beží sa tu úplne skvele, keď cítite domácu podporu. Nedá sa to ani opísať, ďakujem."

Prvé zlato na Ukrajinu

V biatlonovom areáli v Osrblí v nedeľu rozdelili úvodnú medailovú sadu 27. svetovej zimnej univerziády. Individuálne preteky mužov na 20 km zvládol najrýchlejšie 24-ročný Ukrajinec Dmytro Rusinov časom 49:52,8 min s jednou trestnou minútou.

Striebro a bronz si vybojovali ruskí reprezentanti Vadim Filimonov (+22,6 s) resp. Jurij Šopin (1:25,2 min).

Slovákom sa nedarilo na strelnici, najlepší z nich Michal Šíma na 14. priečke si pripísal tri trestné minúty a čas 53:16,3 min. Michal Kubaliak obsadil 23., Rene Bevelagua 32., Juraj Valenta 36. a Henrich Lonský 37. miesto

Celkovo sa na štart postavilo 55 pretekárov, preteky nedokončil iba Kanaďan Mills, ktorého diskvalifikovali.

O 13.15 h sú na programe individuálne preteky žien na 15 km, rovnako s päťčlennou slovenskou účasťou.

V nedeľňajšom šprinte voľnou technikou si zlaté medaily vybojovali ruský bežec na lyžiach Andrej Larkov a Anastasia Slonovová z Kazachstanu.

Na Štrbskom Plese štartovali aj siedmi slovenskí reprezentanti, pričom najprenikavejší výsledok dosiahli Barbora Klementová a Andrej Segeč postupom z kvalifikácie, no ich maximom zostalo štvrťfinále.

Postup do štvrťfinále, v ktorom sa predstavilo 30 najlepších, si zo slovenských reprezentantov vybojovali dvaja - 26. časom Andrej Segeč (3:27,27) a 23. Barbora Klementová (3:22,48). V tejto fáze však aj obaja skončili.

Počas celých pretekov ich vpred hnali diváci, ktorí si našli cestu na Štrbské Pleso. "Počul som to povzbudzovanie, bola to super atmosféra," uviedol Segeč.

Biatlon

Ženy - vytrvalostné preteky na 15 km: 1. Alina Raikovová (Kaz.) 47:29,4 (1), 2. Jekaterina Avvakumovová (Rus.) +9,0 s (0), 3. Paulína FIALKOVÁ (SR) +41,7 s (4), 4. Galina Višnevská (Kaz.) +56,9 (2), 5. Jevgenija Pavlovová +1:30,5 (2), 6. Kristina Smirnovová (obe Rus.) +2:47,8 (4), ...

23. Alžbeta MAJDIŠOVÁ +6:05,4 (4), 28. Lucia ŠIMOVÁ +7:50,4 (6), 30. Andrea HÔRČÍKOVÁ +9:00,8 (7), 32. Janka MARÁKOVÁ (všetky SR) +9:23,1 (7)

Muži - individuálne preteky na 20 km: 1. Dmytro Rusinov (Ukr.) 49:52,8 min (1 trestná minúta), 2. Vadim Filimonov +22,6 s (2), 3. Juri Šopin +1:25,2 min (3), 4. Oleg Kolodiičuk (všetci Rus.) +1:29,5 (1), 5. Vincent Mathieu (Fr.) +1:32,9 (2), 6. Maksim Ramanouski (Biel.) +1:56,5 (0), …

14. Michal Šíma +3:23,5 (3), 23. Michal Kubaliak +5:08,6 (4), 32. Rene Bevelagua +8:18,1 (4), 36. Juraj Valenta +9:02,3 (6), 37. Henrich Lonský (všetci SR) +9:29,2 (7)

Beh

šprint voľnou technikou - muži: 1. Andrej Larkov 3:22,4 min, 2. Anton Gafarov +0,18 s, 3. Raul Šakirzianov (všetci Rus.) +1,23, 4. Maciej Starega (Poľ.) +3,58, 5. Aurelius Herburger (Rak.) +17,54, 6. Lucas Chavanat (Fr.) +33,97 ..., 19. Andrej SEGEČ 3:27,27 - vypadol vo 1/4-finále, 34. Erik URGELA 3:29,31 - vypadol v kvalifikácii, 35. Martin KAPŠO 3:29,40 - vypadol v kvalifikácii, 38. Rudolf MICHALOVSKÝ 3:31,00 - vypadol v kvalifikácii, 49. David BRÜNN 3:35,74 (všetci SR) - vypadol v kvalifikácii

ženy: 1. Anastasia Slonovová (Kaz.) 3:22,75 min, 2. Ewelina Marciszová (Poľ.) +0,18 s, 3. Svetlana Nikolajevová (Rus.) +0,42, 4. Marion Builletová (Fr.) +0,48, 5. Karolína Grohová (ČR) +3,97, 6. Leena Nurmiová (Fín.) +4,99, ..., 20. Barbora KLEMENTOVÁ 3:22,48 min - vypadla vo 1/4-finále, 34. Eva SEGEČOVÁ (obe SR) 3:33,38 - vypadla v kvalifikácii