Skúsený Francúz zaskočil nórskych favoritov, zo Slovákov najlepší Sklenárik

Tomáš Sklenárik počas ME v Osrblí.
Fotogaléria (12)
Tomáš Sklenárik počas ME v Osrblí. (Autor: TASR)
Sportnet, TASR|26. jan 2024 o 12:27

Podujatie pokračuje pretekmi žien.

ME v biatlone 2024 - Osrblie

Šprintové preteky mužov na 10 km:

1.

Antonin Guigonnat

Francúzsko

22:51.9 min

(0)

2.

Johan-Olav Botn

Nórsko

+14,5 s

(2)

3.

Isak Frey

Nórsko

+16,7 s

(1)

4.

Andrejs Rastorgujevs

Lotyšsko

+25,5 s

(1)

5.

Vebjoern Soerum

Nórsko

+32,3 s

(2)

56.

Tomáš Sklenárik

Slovensko

+2:07.9 s

(4)

80.

Damián Cesnek

Slovensko

+2:59.5 s

(2)

84.

Matej Kazár

Slovensko

+3:04.4 s

(0)

90.

Šimon Adamov

Slovensko

+3:19.9 s

(4)

92.

Sebastián Ilavský

Slovensko

+3:22.3 s

(1)

97.

Matej Badáň

Slovensko

+3:31.2 s

(3)

OSRBLIE. Francúzsky biatlonista Antonin Guigonnat získal zlato v šprinte na ME v Osrblí. V piatkových pretekoch predviedol čistú streľbu a triumfoval časom 22:51,9 minúty.

Druhý skončil Nór Johan-Olav Botn so stratou 14,5 sekundy a bronz získal jeho krajan Isak Frey (+16,7 s).

Zo šestice domácich reprezentantov bol najlepší Tomáš Sklenárik, ktorý obsadil 56. miesto s mankom 2:07,9 minúty na víťaza a ako jediný zo Slovákov postúpil do sobotňajšej stíhačky.

V Národnom biatlonovom centre panovalo v piatok slnečné počasie so slabým vetrom. Podložka, ktorá v noci primrzla, bola rýchla, čo vyhovovalo najmä dobrým bežcom a mohli tak stiahnuť aj prípadné chyby na strelnici.

Teplota sa dopoludnia vyšplhala nad štyri stupne Celzia. Jeden z najrýchlejších bežcov Johan-Olav Botn z Nórska minul na ležke jeden terč, jeho krajan a víťaz úvodného individuálu Vebjörn Sörum bol presný a dostal sa pribežne na čelo po prvej položke.

Za ním sa zaradil len s trojsekundovým mankom skúsený Lotyš Andrejs Rastorgujevs.

Fotogaléria zo šprintových pretekov mužov na ME v Osrblí (biatlon)

Rozhodla streľba

Ako prvý zvládol čisto obe položky ďalší pretekár s bohatými skúsenosťami zo Svetového pohára Guigonnat a do cieľa prišiel s náskokom až 36 sekúnd pred Nórom Matsom Överbym, ktorý minul jeden terč.

Druhú chybu pridal v stojke Botn a i keď sa zaradil priebežne na druhé miesto (+24,6 s), tak stratil šancu zabojovať o zlato.

Na stojke vybuchol Sörum, ktorý pred prvou ranou až trikrát zmenil polohu, potom dvakrát minul a zaradil sa na piate miesto. Rastorgujevs si odpálil titul poslednou ranou, no bojoval o ďalšie medaily.

Guigonnatov čas 22:51,9 minúty už nikto neohrozil a skúsený Francúz získal zlato. Botn síce v poslednom kole poriadne pridal, no stiahol iba desať sekúnd.

Do hry o medaily prehovoril ešte Talian Daniele Cappellari, ktorý po stojke strácal na Guigonnata 17,2 sekundy, no v záverečnom kole stratil.

Medzi medailistov sa dostal Frey so štartovým číslom 74, s jednou chybou na strelnici stratil 16,7 sekundy. Rastorgujevs bol štvrtý a Sörum piaty.

Sklenárik: Škoda tej streľby

Z domácich pretekárov vyštartoval ako prvý Sklenárik, ktorý išiel v prvom kole s malou stratou iba 11 sekúnd, no na ležke spravil tri chyby a pripravil sa o lepší výsledok.

Na stojke minul tretí terč a do konca tŕpol, či sa dostane medzi 60-tku najlepších, ktorí postúpili do sobotňajšej stíhačky (11.00 h).

Nakoniec sa do nej tesne zmestil na 56. priečke. Ostatní Slováci už nie.

Veterán Matej Kazár, ktorý už dávnejšie ukončil aktívnu kariéru a štartuje len príležitostne, predviedol čistú streľbu, no bežecky mu to nešlo a skončil na 84. mieste (+3:04,4 min).

O štyri priečky vyššie bol Damián Cesnek s bilanciou 1+1 a stratou 2:59,5 min. Šimon Adamov obsadil 90. miesto (4, +3:19,9 min), Sebastián Ilavský bol 92. (1, +3:22,9 min) a Matej Badáň skončil na 97. pozícii (3, +3:31,2 min).

"Škoda tej streľby, pretože si myslím, že sme to s trénerom bežecky pripravili dobre. Ľadová trať mi trošku nevyhovovala, ale snažil som sa bojovať až do cieľa.

Dúfam, že stíhačka by sa mohla podariť a skúsim zabojovať zajtra," povedal po svojom dojazde do cieľa pre TASR Sklenárik.

"Chcel som ísť čistú streľbu, bohužiaľ to bolo 1+1. Nie je to nič hrozné, ale samozrejme, že to išlo aj lepšie.

No celkovo je to lepší výsledok ako vo vytrvalostných pretekoch," povedal Cesnek.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Skúsený Francúz zaskočil nórskych favoritov, zo Slovákov najlepší Sklenárik