Oberhof uvítal biatlonistov náročnými podmienkami. V šprinte rozhodovali sekundy

Benedikt Doll
Benedikt Doll (Autor: TASR/DPA via AP)
TASR|5. jan 2024 o 12:56

Štaroval len jeden Slovák.

Svetový pohár v Oberhofe - šprint mužov na 10 km

1.

Benedikt Doll

Nemecko

24:12,2 min

(1)

2.

 Sturla Holm Laegreid

Nórsko

1,8 s

(1)

3.

Endre Strömsheim

Nórsko

+5,4

(1)

4.

Johannes Thingnes Bö

Nórsko

+19,6 (2)

(2)

5.

Jakov Fak

Slovinsko

+29,8

(0)

5.

Johannes Kühn 

Nemecko

+29,8

(0)

70.

Tomáš Sklenárik

Slovensko

+ 3:07,0

(2)

OBERHOF. Nemecký biatlonista Benedikt Doll triumfoval v piatkovom šprinte mužov na 10 km v rámci 4. kola Svetového pohára a dostal sa na čelo poradia disciplíny.

V domácom stredisku Oberhof minul iba posledný terč a zvíťazil časom 24:12,2 minúty, zopakoval tak úspech z rovnakej disciplíny v Lenzerheide.

Na druhom a treťom mieste skončili s rovnakou bilanciou 0+1 nórski reprezentanti Sturla Holm Laegreid (+1,8 s) a Endre Strömsheim (+5,4 s). Jediný Slovák na trati Tomáš Sklenárik (1+1) obsadil 70. miesto.

Rýchlostné preteky mužov boli naplánované už na štvrtok, no organizátorom v Oberhofe robili v uplynulých dňoch problémy teplé počasie a dážď. Siahnuť tak museli pre zásoby snehu z minulých rokov a nanovo pripraviť trať.

Úvodné preteky preto posunuli o deň a v piatok im už trochu prijalo aj počasie. Teplota klesla k jednému stupňu Celzia, no biatlonistom komplikovali situáciu premenlivý vietor a hlavne hmla.

Aj preto prišlo veľa chýb už na úvodnej ležke. Jednej sa nevyhol ani najväčší favorit a líder celkového poradia SP Johannes Thingnes Bö.

Doteraz jediný viacnásobný víťaz pretekov v sezóne sa nedočkal prvého triumfu v šprinte ani na štvrtý pokus, keďže jeden terč nesklopil ani na stojke. Do cieľa prišiel s mankom 19,6 sekundy na dovtedajšieho lídra Dolla, ktorý mal bilanciu 0+1.

Dobre rozbehnuté preteky pokazil Švéd Sebastian Samuelsson, ktorý si ich "odpálil" dvoma chybami na stojke, strelecky sa nedarilo ani jeho krajanovi Martinovi Ponsiluomovi, prepadli aj Francúzi Quentin Fillon-Maillet a Emilien Jacquelin.

Z adeptov na popredné pozície sklopili všetkých desať terčov z prvej polovice štartového poľa len skúsený Slovinec Jakov Fak a Švajčiar Sebastian Stalder.

To však boli ešte na trati veľký favorit z Nórska Laegreid a jeho krajan Endre Strömsheim. Obaja zvládli čisto ležku a na stojke minuli zhodne jeden terč. Laegreid vybehol zo strelnice s mankom deväť sekúnd na Dolla a uháňal do cieľa, no na deviaty triumf v SP mu to nakoniec nestačilo o 1,8 sekundy.

Strömsheim strácal po stojke 6,7 s, v poslednom kole siahol len niečo vyše sekundu a obsadil tretie miesto. Na pódium si po bezchybnej streľbe brúsil zuby domáci Johannes Kühn, so stratou 29,8 s nakoniec skončil piaty spolu s Fakom.

Slovák Tomáš Sklenárik minul jeden terč na ležke i na stojke a obsadil 70. miesto. Z 99 pretekárov na štarte sklopilo všetkých desať terčov iba osem.

Tridsaťtriročný Doll si pripísal šieste víťazstvo v SP a premiérové na domácej pôde.

"Cítim sa výborne, mal som úžasnú podporu fanúšikov, je krásne tu vyhrať. Mal som dobre pripravené lyže a dôležitá bola ja rýchla streľba. No nečakal som, že po stojke budem na čele. Myslel som si, že ma predbehne Johannes Thingnes Bö, takže som bol prekvapený, keď som zistil, že mám pred ním náskok 20 sekúnd," povedal pre Eurosport.

Doll je vďaka triumfu líder súťaže v šprinte, o 19 bodov odsunul na druhú priečku Tarjeia Böa, ktorý skončil na 7. mieste. Na čele celkového poradia sa udržal Johannes Thingnes Bö, ktorý má pred bratom náskok 87 bodov.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Oberhof uvítal biatlonistov náročnými podmienkami. V šprinte rozhodovali sekundy