Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Becker o Tomicovi: Zrodila sa nová tenisová hviezda

Bernard Tomič sa v osemnástich rokoch dostal vo Wimbledone už do osemfinále. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|26. jún 2011 o 13:00

Austrália našla nástupcu Lleytona Hewitta. Bernard Tomic sa v osemnástich rokoch prebojoval do osemfinále Wimbledonu. Naposledy sa niečo podobné podarilo pred 21 rokmi Goranovi Ivaniševičovi.

BRATISLAVA. Austrálsky tenis patril dlý čas k najlepším na svete. Hráči ako Rod Laver, Patrik Rafter či v Lleyton Hewitt patrili vo svojej dobe k elite a dotiahli to až na post svetovej jednotky.

Hewitt sa stále snaží vrátiť svoju slávnu minulosť, vo Wimbledone vypadol v druhom kole len tesne po päťsetovom boji so svetovou päťkou Robinom Söderlingom.

V ďalšom kole ho však dokázal výborne zastúpiť krajan Bernard Tomic. Osemnásťročný tínedžer postúpil už do osemfinále, keď prekvapujúco vyradil favorizovaného Švéda v troch setoch.

Becker ho chváli

„Zrodila sa nová hviezda. Do štvrtého kola vo Wimbledone sa dostalo len málo tak mladých hráčov. Som z jeho hry unesený. Na svoj vek hrá veľmi vyspelo,“ povedal pre guardian.com Boris Becker, ktorý vyhral v roku 1985 londýnsky grandslam ako sedemnásťročný.

„Dnes som nastúpil s tým, že mám šancu dokázať niečo veľké. Zatiaľ u mňa vo Wimbledone platí, že čím lepší hráč proti mne hrá, tým lepšie hrám aj ja, čo je skvelé,“ citoval rodáka z nemeckého Stuttgartu Sydney Morning Herald.

Talentovaný mladík predvádza pekný útočný tenis a ťaží z výborného podania. Söderlingovi dal trinásť es a vo víťazných úderoch ho predčil 36:23.

„Je to výborný pocit uvedomiť si, že budete na grandslamovom turnaji aj druhý týždeň, určite si však na to ľahko zvyknem,“ dodal pre The Australian.

Tomic je synom bosnianskej matky a chorvátskeho otca. Pôvodne vyrastal v Bosne a Hercegovine, ale jeho rodičia sa následne presťahovali do Austrálie, keď mal tri a pol roka.

Mladý talent prekvapil už v prvom kole, keď vyprevadil jasne v troch setoch niekdajšiu svetovú trojku Nikolaja Davydenka a v ďalšom otáčal zápas s Igorom Andrejevom z 0:2 na sety.

Najmladší osemfinalista tohtoročného Wimbledonu môže svoj výsledok ešte vylepšiť, keď ho v osemfinále čaká Belgičan Xavier Malisse. „Mám šancu vyhrať, musím tomu veriť podobne ako v zápase so Söderlingom,“ dodal pre tennis.com.

Súvisiace články