ISTANBUL. UMMC Jekaterinburg sa stal tretíkrát v klubovej histórii šampiónom basketbalovej Euroligy žien.
Gigant prešpikovaný špičkovými cudzinkami triumfoval v nedeľňajšom istanbulskom finále Final Four nad rovnako ruským účastníkom súťaže Nadeždou Orenburg tesne 72:69 (33:40).
Tím spod Uralu predtým ovládol EL v rokoch 2003 a 2013.
K najnovšiemu úspechu prispela aj americká rozohrávačka so slovenským pasom Kristi Toliverová, ktorá vo finále pridala k 9 bodom aj 5 asistencií a 3 doskoky.
Jej krajanka Diana Taurasiová sa v rozhodujúcom súboji zaskvela šiestimi trojkami.
Obhajca prvenstva ZVVZ USK Praha vedený slovenskou trénerkou Natáliou Hejkovou skončil v Istanbule na konečnom 4. mieste, v súboji o bronz podľahol usporiadateľskému klubu záverečného turnaja Fenerbahce 69:73.
Final Four EL basketbalistiek 2016 (Istanbul):
FINÁLE
Nadežda Orenburg (Rus.) - UMMC Jekaterinburg (Rus.) 69:72 (19:17, 21:16, 16:15, 13:24)
Najviac bodov: Bonnerová 26 (3 trojky), McBrideová 20 (3 trojky), A. Robinsonová 6 - Taurasiová 22 (6 trojok), Lyttleová 18 (12 doskokov), Grinerová 12, Toliverová 9
TH: 12/8 - 6/6, fauly: 19 - 15, trojky: 7 - 8
O 3. MIESTO
Fenerbahce Istanbul (Tur.) - ZVVZ USK Praha (ČR, trénerka Natália Hejková) 73:69 (18:24, 19:10, 12:16, 24:19)
Najviac bodov: Quigleyová 22, Lavenderová 14, Hollingsworthová 10 - Vaughnová 17, Kateřina Elhotová 16, Petrovičová 14 (10 doskokov)
TH: 12/9 - 13/9, fauly: 19 - 18, trojky: 4 - 6
Prehľad doterajších víťazov basketbalovej Euroligy žien:
2016: UMMC Jekaterinburg (Rus.)
2015: ZVVZ USK Praha (ČR)
2014: Galatasaray Odeabank Istanbul (Tur.)
2013: UMMC Jekaterinburg (Rus.)
2012: Ros Casares Valencia (Šp.)
2011: Halcon Avenida Salamanca (Šp.)
2010: Spartak Moskovská oblasť (Rus.)
2009: Spartak Moskovská oblasť (Rus.)
2008: Spartak Moskovská oblasť (Rus.)
2007: Spartak Moskovská oblasť (Rus.)
2006: Gambrinus SIKA Brno (ČR)
2005: Volgaburmaš Samara (Rus.)
2004: US Valenciennes (Fr.)
2003: UMMC Jekaterinburg (Rus.)
2002: US Valenciennes (Fr.)
2001: CJM Bourges Basket (Fr.)
2000: SCP Ružomberok (SR)
1999: SCP Ružomberok (SR)
1998: CJM Bourges Basket (Fr.)
1997: CJM Bourges Basket (Fr.)
1996: Goldzack Wuppertal (Nem.)
1995: Societá Ginnastica Comense (Tal.)
1994: Societá Ginnastica Comense (Tal.)
1993: Dorna Godella Valencia (Šp.)
1992: Dorna Godella Valencia (Šp.)