Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Ani Taliani také víťazstvo nad Slovákmi nechceli

Na snímke vľavo postranný rozhodca Gavin Harris a druhý zľava hlavný rozhodca Steven McLean (obaja Škótsko) v diskusii, po ktorej hlavný rozhodca odvolal pokutový kop, ktorý nariadil. (Autor: TASR)
Pavol Spál|Publikované 15. okt 2014 o 20:49

Je to víťazstvo, z ktorého sa nemôžeme tešiť, povedal talianský fanúšik.

BRATISLAVA. Mnohí o nich tvrdili, že takú silnú generáciu do 21 rokov už Slovensko dávno nemalo. Mladí futbalisti boli veľmi blízko k najväčšiemu úspechu vo svojej doterajšej kariére, ale namiesto toho cítia obrovskú krivdu.

Zdesenie, beznádej, ale hlavne hnev na škótskeho rozhodcu Stevena McLeana vyvolala prehra slovenskej reprezentácie do 21 rokov v odvete baráže o postup na majstrovstvá Európy proti Taliansku 1:3. McLean si po súboji vraj zo strachu zavolal policajnú ochranku.

Zrejme aj preto, že nemal čisté svedomie. Spolu so svojimi asistentmi evidentne poškodil Slovákov, čo priznali aj talianske médiá. Prvý zápas sa skončil remízou 1:1 a na ME do Česka postúpili Taliani.

„Rozhodca zachránil mladých azúrových. Slováci mali kopať jedenástku, z ktorej mohli vyrovnať na postupových 2:2,“ priznal prestížny taliansky denník Gazzetta dello Sport.

Víťazstvo ich neteší

Svojich nešetril ani server Il Messaggero: Škótsky rozhodca McLean obral Slovákov o jedenástku, ktorá by posunula na šampionát ich tím.“

Aj mnoho talianskych fanúšikov v diskusiách vyhlásilo, že sa za takýto postup svojho tímu na ME hanbia.

„Je to víťazstvo, z ktorého sa nemôžeme tešiť,“ tvrdil jeden z nich.

Ondrejovi Dudovi a Adamovi Zreľákovi udelili McLean za rozporuplných okolností dve žlté a následne červené karty.

V nervóznej atmosfére záverečnej štvrťhodiny zápasu vykázal z lavičky technického vedúceho slovenského tímu i šéftrénera Ivan Galáda. Ten neudržal nervy a zo zúfalstva odkopol loptu.

Verdikt nedával zmysel

Vrchol krivdy však prišiel v 74. minúte. Schranz prenikol do šestnástky a taliansky obranca ho jasne fauloval. McLean najprv odpískal penaltu, ale vzápätí ju po porade s asistentom odvolal.

Z videa bolo jasne vedieť, ako sa škótski rozhodcovia radia, ako majú rozhodnúť.

Asistent iba krčil plecami a McLean potom šokujúco ukázal, aby Slováci zahrávali rohový kop. Jeho verdikt nedával žiaden zmysel. Lopta totiž po súboji ani neopustila ihrisko. Škótsky rozhodca potom vylúčil za protesty Zreľáka.

„Jeden človek urobil zo zápasu divadlo. Dúfam, že to nezostane len tak a že voči škótskym rozhodcom vyvodia nejaké dôsledky,“ vyhlásil slovenský stredopoliar Ondrej Duda.

Kľúčového hráča Slovákov rozhodca vylúčil už v 35. minúte.

Slováci sa dožadovali penalty tiež, keď Talian zahral v šestnástke rukou.

Ešte predtým odpískal McLean penaltu proti Slovákom, ktorá však bola zrejme oprávnená. „V kabíne bola nálada, ako keby niekto umrel,“ dodal Duda.

Hráči plakali

Kapitán Richard Lásik ronil slzy. „Tri štvrtiny chlapcov mohli byť niekde úplne inde, ak by sme postúpili. Chalanom to mohlo zmeniť kariéry. Bohužiaľ, takto sa bude o týždeň vedieť, že Taliani vyhrali a tam sa to skončí. Osobne na tento zápas nezabudnem do konca života.“

Slovenský futbalový zväz podá oficiálnu sťažnosť Komisii rozhodcov Európskej futbalovej únie (UEFA). Prezident SFZ Ján Kováčik bude adresovať šéfovi UEFA Michelovi Platinimu osobný list.

„Futbalové Slovensko našlo svojho Collinu,“ písal český server sport.cz. Česi totiž dlhé roky cítili krivdu, že ich na ME v roku 2000 práve tento taliansky rozhodca poškodil. Mimochodom, práve Talian Collina je dnes šéfom rozhodcovskej komisie Európskej futbalovej únie.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.