ANALÝZA: Riellyho zmluva nie je zlá. Potrebuje však stabilného partnera

Oh My Hockey|9. nov 2021 o 00:01

Morgan Rielly podpísal 29. októbra novú osemročnú zmluvu v celkovej hodnote 60 miliónov dolárov, ktorá začne plynúť od budúceho leta. Vtedy by sa za normálnych okolností stal neobmedzene voľným hráčom.

Počas posledného leta podpísalo mnoho ofenzívnych obrancov úrovňou podobných Riellymu obrovské zmluvy, preto máme jeho kontrakt s čím porovnávať. Hodnoty, ktoré zarábajú, sa v mnohých prípadoch stali skôr neslávne známymi. Viac ako osem, niekedy až viac ako deväť miliónov dolárov.

Od dlhoročnej stálice defenzívy Toronta sa očakávalo podobné číslo, avšak všetkých prekvapil tým, že súhlasil s menšou čiastkou a radšej zvolil istotu do budúcna. Jeho zárobok v hodnote 7,5 milióna dolárov ročne je asi o milión menší, než ľudia blízko klubu očakávali, že bude.

Ak by sa v lete rozhodol odísť na trh s voľnými hráčmi, určite by dostal viac ako osem miliónov. Boli dokonca náznaky, že by sa najlepšie ponuky mohli pohybovať až v okolí deviatich miliónov. Dnes je už isté, že všetky potenciálne zárobky zostanú v rovine polemiky a špekulácií. Rielly zostáva v Toronte až do 36 rokov.

Ofenzívne monštrum, defenzívna katastrofa

Poďme sa však pozrieť na to, čo prináša Morgan Rielly. Ja osobne tento typ obrancu veľmi nemusím, keďže som obrovský fanúšik two-way hráčov. Ale ide o skvelý kontrakt vzhľadom na to, čo Rielly prináša ofenzíve tímu.

V tejto sezóne má na svojom konte osem bodov v 12 zápasoch a nie je to tak dávno, čo 72 bodov (20+52) v sezóne 2018/19. Stále len 27-ročný ofenzívny bek dohromady v svojej kariére v Toronte absolvoval už 584 zápasov so ziskom 59 gólov, 254 asistencií a celkových 313 bodov. V play-off má 19 bodov (4+15) v 32 zápasoch.

Je to typ ofenzívneho obrancu na štýl Johna Carlsona, Darnella Nursea a podobných. Dalo by sa o ňom povedať, že ide skôr o takého štvrtého útočníka. Je zadákom, ktorý k sebe potrebuje defenzívneho partnera, aby sa ich pár stal úplne efektívnym. Túto rolu pri Riellym posledný rok a pol plnil TJ Brodie. Ich spolupráca fungovala výborne, avšak po slabšom začiatku do sezóny zo strany Toronta sa tréner Sheldon Keefe rozhodol túto dvojicu rozdeliť a namiesto Brodieho funguje ako defenzívny pilier striedavo jeden z dvojice Travis Dermott a Timothy Liljegren.

Čo sa defenzívnej hry Riellyho týka, prekvapivo sa pri hraní s Brodiem zlepšila. Stále v tomto aspekte hry nie je stopercentný, ale v jeho hre sú badateľné prvky, ktoré pochytil od Brodieho. Do ich spojenia boli pre Riellyho cudzie. Defenzívne čísla túto zmenu zatiaľ neukazujú, keďže jeho štatistiky sú stále tragické, viď grafiku pod odstavcom. No pozorovaním jeho hry zaznamenáte progres.

Je nezvyčajné, aby hráči po dovŕšení 26 rokov ukazovali podstatný posun v oblasti hry, v ktorej nikdy nevynikali, ba boli dokonca negatívom. Dokáže to Rielly? Pochybujem, ale ak sa čo i len o trochu zlepší a udrží si to konzistentne, bude pre Leafs oveľa lepším hráčom dnes, aj dlhodobo.

Čo nám táto grafika ukazuje? Že Morgan Rielly je jeden z najlepších v NHL, čo sa týka tvorby ofenzívy a generovaní asistencií pre svojich spoluhráčov ako v hre 5 proti 5, tak na presilovkách. Leafs niekedy experimentujú s tým, že ho dávajú na oslabenia, ale ja s tým nie som stotožnený a dúfam, že s tým prestanú, keďže jediná vec, ktorú nechcem, je dostať v mladom veku infarkt.

V ďalšej grafike, taktiež od JFresha, sú tentokrát ukázané mikro štatistiky, ktoré odpovedajú na otázky typu aký je hráč v súbojoch, aká je jeho individuálna defenzíva, schopnosti v prechodovej fáze hry a podobne.

Morgan Rielly je jeden z najlepších obrancov v NHL, čo sa týka kontroly puku v prechodovej fáze hry, ako z vlastného pásma do stredného, tak zo stredného do útočného. To využíva na svoje výpad(k)y, keď sa stáva štvrtým útočníkom a necháva svojho partnera v obrane na suchu. Je výrazne podpriemerný, čo sa týka defenzívnej činnosti i fyzickej hry v súbojoch. Na chlapa, ktorý ma 185 cm a 100 kíl, je veľmi slabý. Pri mantineloch ho dokážu obrať o puk a prehrať aj oveľa menší súperi.

Čo čakať v budúcnosti?

Neočakávam, že tento kontrakt bude pre Toronto znamenať akékoľvek problémy, minimálne do Riellyho 33 rokov, čo bude o pol dekády. Potom to už nebude ideálna zmluva, no aj tak predpokladám, že minimálne z ofenzívneho pohľadu si udrží výborné kvality. Uvidíme, ako vedenie vyrieši situáciu v defenzíve a kto bude jeho dlhodobým partnerom v obrane, ale ak by sme mali hľadať odpoveď na túto otázku čisto z hľadiska štýlu, tak o niekoľko rokov by to mal byť v súčasnosti 20-ročný fínsky prospekt Toronta Mikko Kokkonen. Ten je typologicky veľmi podobný TJ Brodiemu svojou veľmi inteligentnou defenzívnou hrou.

Celkovo sa dá nový kontrakt Riellyho označiť ako slušný.Z ofenzívneho hľadiska bude veľmi dobrý aj do budúcna. V prvej polovici kontraktu od Riellyho očakávam aspoň 50 bodov v každej sezóne, v druhej polovici by sa mohol udržať na stabilných 40 bodoch ročne.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: