Marc Michaelis a brankár Matej Tomek v prípravnom zápase Nemecko - Slovensko pred MS v hokeji 2024. (Autor: TASR)
Sportnet|10. máj 2024 o 06:30

Pozrite si vzájomnú bilanciu Slovenska a Nemecka pred zápasom v skupine B na MS v hokeji 2024.

OSTRAVA. Slovenská reprezentácia začína svoje pôsobenie v skupine B na MS v hokeji 2024 v piatok 10. mája o 16.20 hod v Ostravar Arene proti Nemecku.

V ére samostatnosti odohrali Slováci s týmto súperom 76 zápasov. Lepšiu bilanciu majú Slováci, keď sa 42-krát radovali z víťazstva, raz sa zrodila remíza a 33-krát prehrali.

Slovenských hokejistov následne na šampionáte čakajú zápasy s Kazachstanom, USA, Poľskom, Francúzskom, Lotyšskom a Švédskom.

Prvý zápas na olympiáde

Prvé stretnutie Slovákov s Nemcami sa odohralo na Olympijských hrách v roku 1994 v Lillehammeri hneď v prvom zápase v súbojoch o 5. až 8. miesto.

Slovensko sa do tejto fáze dostalo po štvrťfinálovej prehre s Ruskom 2:3 po predĺžení, Nemci po prehre so Švédskom 0:3.

Slovenskí hokejisti vôbec toto stretnutie vôbec nezačali dobre, keď po prvej tretine prehrávali 0:3.

V druhej tretine však gólom Žigmunda Pálffyho a dvomi zásahmi Ľubomíra Kolníka úvodné manko zmazali a do záverečnej tretiny išli za nerozhodného stavu 3:3.

Tá priniesla dvakrát vedenie Slovákov. Najskôr v 46. minúte nemeckého brankára Jozefa Heissa prekonal Roman Konštek, pričom Nemci zareagovali vyrovnávajúcim gólom už o 8 sekúnd.

Neskôr v 52. minúte posunul Slovákov do vedenia Ľubomír Kolník. Vedenie Slovákov však trvalo 36 sekúnd a do predĺženia sa išlo za stavu 5:5

V druhej minúte predĺženia rozhodol o výhre Slovákov Oto Haščák. Slováci sa tak presunuli do bojov o 5. miesto proti Česku, Nemcov čakal súboj o 7. miesto proti USA.

Debakel na domácom turnaji

Najvyššiu výhru proti Nemecku zaznamenali slovenskí hokejisti v roku 2005 na Nemeckom pohári, ktorý v tom čase niesol názov TUI Nations Cup.

Slováci vstupovali do stretnutia povzbudení výhrou 4:0 nad Kanadou. Pre oba celky to bol predposledný zápas na turnaji.

Vzájomné stretnutie dopadlo debaklom 6:0 pre zverencov Františka Hossu.

Slováci otvorili skóre v druhej tretine vďaka gólu Petra Fabuša, na ktorého o 7 minút neskôr reagoval Ľubomír Vaic.

V úvodných siedmych minútach tretej tretiny skóroval znovu Fabuš a dvakrát prekonal nemeckého gólmana Erik Weissmann. V závere dal bodku za stretnutím Tomáš Chrenko.

Najvyššia prehra v tohtoročnej príprave

Reprezentácie Nemecka a Slovenska na rozhodli na nadchádzajúci šampionát v Česku odohrať dva prípravné zápasy.

Prvý duel v Kaufbeurene však priniesol najvyššiu prehru Slovenska proti Nemecku, keď Nemci vôbec po prvýkrát dokázali skórovať do slovenskej bránky viac ako päťkrát.

Zverenci Craiga Ramsayho držali krok s Nemcami len v prvej tretine, ktorá sa skončila 2:2. Za Slovákov sa presadil Róbert Lantoši a Oliver Okuliar.

Prvá polovica druhej tretiny priniesla dva nemecké góly zásluhou Soramiesa a Tuomiea, na ktoré reagoval Lantoši svojim druhým gólom v zápase.

Do konca stretnutia Nemci dominovali na ľade a skórovali ešte trikrát. Stretnutie sa tak skončilo 7:3.

Slovensko - Nemecko: Vzájomná bilancia (42 výhier - 1 remíza - 33 prehier, skóre: 194:173)

Posledných 5 zápasov

20.4.2024 - prípravný zápas (Augsburg)

• Slovensko - Nemecko 5:4 pp (1:0, 2:3, 1:1 - 1:0)
  • Góly Slovenska: Baláž, Kašlík, Lantoši, Ivan, Faško-Rudáš

18.4.2024 - prípravný zápas (Kaufbeuren)

• Slovensko - Nemecko 3:7 (2:2, 1:3, 0:2)
  • Góly Slovenska: Lantoši 2, Okuliar

8.2.2024 - prípravný zápas (Zvolen)

• Slovensko - Nemecko 4:3 pp (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
  • Góly Slovenska: Mudrák, Džugan, Tamáši, Okuliar

7.2.2024 - prípravný zápas (Zvolen)

• Slovensko - Nemecko 5:2 (0:0, 0:1, 5:1)
  • Góly Slovenska: Hrehorčák, Lukošík, Kukuča, Kašlík, Baláž

12.11.2023 - Nemecký pohár (Landshut)

• Slovensko - Nemecko 2:1 (0:1, 0:0, 1:1)
  • Góly Slovenska: Kašlík, Cingeľ

Prvé 3 zápasy

24.2.1994 - Zimné olympijské hry 1994 (Lillehammer)

• Slovensko - Nemecko 6:5 pp (0:3, 3:0, 2:2 - 1:0)
  • Góly Slovenska: Ľ. Kolník 3, Pálffy, Kontšek, Haščák

4.11.1994 - Nemecký pohár (Štuttgart)

• Slovensko - Nemecko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • Gól Slovenska: Medřík

29.4.1996 - MS v hokeji 1996 - základná skupina (Viedeň)

• Slovensko - Nemecko 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)
  • Góly Slovenska: Pálffy, Sekeráš, Plavucha, Medřík

Najlepší zápas v prospech Slovenska

12.11.2005 - Nemecký pohár - TUI Nations Cup (Hannover)

• Slovensko - Nemecko 6:0 (0:0, 2:0, 4:0)
  • Góly Slovenska: Fabuš 2, Weissmann 2, Vaic, T. Chrenko

Najlepšie zápasy v prospech Nemecka

• Slovensko - Nórsko 3:7 (2:2, 1:3, 0:2)
  • Gól Slovenska: Lantoši, Okuliar, Lantoši

10.5.2016 - MS v hokeji 2016 - základná skupina (Petrohrad)

• Slovensko - Nemecko 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)
  • Gól Slovenska: Cehlárik
Domov»MS v hokeji 2024»Bilancia Slovensko - Nemecko: Slováci uspeli aj o 6 gólov, Nemci dosiahli najvyššiu výhru pred 3 týždňami