Do prípravy trate v Jasnej dal množstvo energie, po Vlhovej páde cítil smútok a frustráciu

Podujatie v Jasnej organizovali od mája.

Do prípravy trate v Jasnej dal množstvo energie, po Vlhovej páde cítil smútok a frustráciu

Podujatie v Jasnej organizovali od mája. (Autor: Michal Kupčo)
Podujatie v Jasnej organizovali od mája.
Podujatie v Jasnej organizovali od mája. (Autor: Michal Kupčo)
Nikola Baďová|12. feb 2024 o 17:00

Martin Kupčo hovorí o tom, ako správne pripraviť trať Svetového pohára.

BRATISLAVA. Bola zjazdovka v Jasnej príliš ľadová? Mal sneh obsahovať toľko vody? Ak by trať nebola taká náročná, spadla by Petra Vlhová aj na nej?

Otázky, na ktoré diváci hľadali bezprostredne po pretekoch Svetového pohára, ale ešte aj po nich, odpovede. 

„Diskusie sa odohrávali iba na laickej úrovni. V odborných kruhoch bola zhoda, že trať bola vynikajúca. Áno, bola náročná. To v podstate povedali všetci, ale nebolo to nebezpečné ani nijak nevhodné,“ tvrdí Martin Kupčo, člen partie, ktorá pripravovala trať. 

V podobnom duchu hovoril ešte priamo v Jasnej aj riaditeľ pretekov Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS Peter Gerdol.

„Trate vôbec neboli ľadové, ale náročné. Zjazdovka bola veľmi dobre vypreparovaná vodou. Ľad je úplne niečo iné, toto ľad nebol. Sme šport, ktorý sa jazdí na snehu. Priznávam, že podmienky boli náročnejšie ako v iných strediskách.“

V článku sa dozviete:

  • Čo všetko pripravovali v Jasnej? 
  • Prečo začali už v lete? 
  • Ako vytvoriť správnu snehovú podložku? 
  • Kedy zjazdovku injektujú vodou? 
  • Prečo pred štartom pretekov nemôžu ísť na trať stroje? 
  • Za aký čas dokážu trať pripraviť na preteky? 
  • Čo robia počas samotnej súťaže? 
  • Ako prežíval vypadnutie Petry Vlhovej? 

Zlom prišiel v Záhrebe

Štyridsaťjedenročný Kupčo pracuje vo firme, ktorá zabezpečuje chod športových podujatí. 

„Fungujeme od roku 2007 ako firma, v ktorej máme niekoľko spolupracovníkov alebo pracovníkov na dohodu, ktorí s nami absolvujú rôzne podujatia. Je to vlastne eventová agentúra, ale špecializuje sa na športové podujatia a najmä na lyžiarske. V tom sme dobrí, to je naša špecializácia.“

Rodák z Liptovského Mikuláša v mladosti takisto lyžoval, ale iba na lokálnej úrovni. Pri športe zostal prostredníctvom organizácie pretekov. Trénoval aj deti, okrem iných aj Borisa Vlhu a veľmi krátko aj jeho sestru. 

Neskôr školil rozhodcov a národných technických delegátov a od roku 2017 je technický delegát FIS. 

Agentúra v Liptove začala s organizáciou menších podujatí na Slovensku. Jeho práca pre FIS neskôr priniesla prvé ovocie. 

„Informácie sa veľmi dobre šíria cez odborné komisie FIS, v ktorých sedím. Takto sme sa dostali aj k Záhrebu. V komisii pre alpské trate som sa zoznámil s človekom, ktorý nám s tým pomohol. Boli sme tam prvýkrát pred pätnástimi rokmi.“

Všetky lyžiarske súťaže v Jasnej boli v réžií partie z Liptova. „Začali sme robiť aj Európske poháre v Jasnej. V roku 2014 sme sa podieľali na majstrovstvách sveta juniorov. Potom sme sa dostali k Svetovým pohárom na domácej pôde,“ vysvetľoval postup. 

Mesiac v Pekingu

Veľké zadosťučinenie prišlo na zimných olympijských hrách v Pekingu 2022, kde sa partia zo Slovenska podieľala na príprave tratí. O tom, že do dejiska pôjdu, vedeli už o dva roky skôr. 

„Pripravovali sme to veľmi dlho, pretože to bolo v covidovom období. Čína nie je veľmi dostupná krajina a museli sme si vybaviť aj víza. Aj samotné podujatie malo nejaké reštrikcie a pravidlá. Trvalo nám približne rok, aby sme o všetkom komunikovali a dotiahli detaily.“

Preteky majú byť férové, bezpečné a diváci z nich majú mať zážitok. 


Motto Martina Kupča

Slováci odišli do Pekingu približne na mesiac. 

„Brali sme to ako zadosťučinenie a veľkú výzvu. Z hľadiska profesie to bola obrovská skúsenosť. Na jednej strane bola zodpovednosť, na druhej strane radosť. Určite sme to zvládli. Na našu prácu boli veľmi dobré ohlasy.“

Všetko je fyzika

Sneh bol však úplne odlišný ako v Európe a niektoré z pretekárok mali neskôr problém. Aj Vlhová skončila v obrovskom slalome až štrnásta. 

„Iná štruktúra, kvalita a vlhkosť. Najprv sme si podmienky iba obzreli a pri samotnej preparácii to už šlo veľmi ľahko. 

Je to v podstate fyzika. Veľa sa nemení. Ide len o to správne odhadnúť čas a množstvo vody. Je dôležité si to správne naplánovať skrz počasie. Stretlo sa tam veľa skúsených ľudí, ktorí si vedeli so všetkým poradiť.“

Na zimných olympijských hrách pripravovali trate aj na technické aj na rýchlostné disciplíny. 

„Princíp je ten istý, sú však rôzne špecifiká v rámci bezpečnosti, čo sa týka rýchlostných disciplín. Na rýchlostné disciplíny sa nerobí tak tvrdá trať.“

Najväčší zážitok

Kupčo so spolupracovníkmi zažili veľkú eufóriu pri zlate slovenskej reprezentantky v slalome. Viacerí z nich sa poznali s členmi tímu a posúvali informácie o trati. 

„Chalani takmer vyrobili medzinárodný škandál. Priniesli si obrovskú vlajku s nápisom Petra Vlhová a zavesili ju na bezpečnostné siete. Bola mimo pretekárskej trate, ale viditeľná na kamerách. Do rána to bolo preč,“ zasmial sa pri spomienke. 

Dostali sa aj na hokejový súboj o bronz, ktorý zverenci Craiga Ramsayho zvládli. 

„Bol to jeden z najväčších zážitkov. Zažili sme dve medaily na olympiáde,“ tešil sa. 

Obrovská zodpovednosť

Vlani sa niektorí z partie zúčastnili aj na majstrovstvách sveta vo Francúzsku. 

„Niektorí chodia na podobné podujatia v spolupráci s dodávateľom bezpečnostného materiálu ako sú bezpečnostné siete, matrace a podobne. Získavajú skúsenosti a udržiavame si dobré kontakty. To je dôležité.“

Po skončení sezóny už nasledovala príprava na domáci Svetový pohár v Jasnej. 

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Do prípravy trate v Jasnej dal množstvo energie, po Vlhovej páde cítil smútok a frustráciu