Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

V Kitzbüheli je v sobotu na programe najväčšia zjazdárska výzva

(Autor: ap)
SITA|21. jan 2011 o 15:00

Mužská časť Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní má pred sebou najatraktívnejší víkend v sezóne.

KITZBÜHEL. Už tradične sa najväčšia pozornosť fanúšikov rýchlosti na alpských svahoch sústreďuje na zjazdovku Streif v Kitzbüheli, kde bude na programe 71. ročník Hahnenkammu. V Tirolsku je pripravený klasický program. Po piatkovom super G je v pláne kombinácia so sobotňajším zjazdom a nedeľňajším slalomom.

V svetoznámom rakúskom stredisku sa koná zjazd pravidelne od roku 1931. O víťazstve na legendárnej zjazdovke Streif sníva mnoho pretekárov, niektorým stačí, aby na extrémne náročnej trati zažili pocit brzdenia v cieli.

Kitzbühel je už tradične najlepšie dotovaným víkendom vo Svetovom pohári. Počas troch dní na Hahnenkamme rozdelia 550-tisíc eur. Pre zjazd a slalom je určených po 175-tisíc eur, 130-tisíc sa bude dávať za výsledky v piatkovej super G a 70-tisíc za kombináciu.

Víťazi slávneho zjazdu, ale i slalomu sa môžu tešiť na 70-tisíc eur, v super G berie prvý o 20-tisíc a v kombinácii o 30-tisíc menej. S výnimkou kombinácie, kde si prevezme šek len prvá päťka, sa v ostatných pretekoch prémie vyplatia najlepším tridsiatim.

Slovensko v elitnom zjazde zastúpenie mať nebude. Pozvánku do Kitzbühelu prijali zjazdári zo 14 krajín, v slalome budú dokonca súťažiaci z 24 štátov. Na internetovej stránke podujatia to potvrdil tajomník pretekov Peter Eder.

Víťaz medzi legendy

Víťaz v Kitzbüheli sa zaradí medzi legendy svetového lyžovania. Zatiaľ tento pocit zažili pretekári zo šestnástich krajín, najúspešnejší sú domáci Rakúšania s celkovo 46 prvenstvami v rôznych súťažiach v tomto stredisku. Vlaňajšie prvenstvá v zjazde i v super G obhajuje Švajčiar Didier Cuche, v slalome Nemec Felix Neureuther a v kombinácii Chorvát Ivica Kostelič.

Najsledovanejšou udalosťou víkendu v Kitzbüheli je už tradične sobotňajší zjazd. K favoritom bude patriť obhajca prvenstva Didier Cuche, ktorý na Hahnenkamme triumfoval aj v rokoch 1998 a 2008. Švajčiarovi sa v Kitzbüheli tradične darí. Po druhom mieste vo Wengene minulý týždeň si opäť verí na dobrý výsledok.

"Mám dobrý pocit. Na tomto kopci je však hranica medzi úspechom a neúspechom ešte tenšia ako na inom. Každá chybička vás niečo stojí. Skrotiť Streif je veľmi náročné," priznal pre Tribune de Geneve Cuche.

Tridsaťšesťročný Švajčiar prvýkrát v mekke lyžovania štartoval v roku 1996. Pri premiére mal veľký strach. "Mal som vtedy dosť už v prvej bránke. Napokon som tú trať zišiel a cítil sa ako víťaz. Vtedy sa začal môj tunajší pekný príbeh. Na zdolanie tejto trate potrebujete aj poriadnu odvahu,“ tvrdí Cuche.

Ako si podmaniť Streif

Streif je nebezpečný a zároveň jedinečný tým, že je špecifický. Tritisíctristodvanásťmetrová porcia (štart vo výške 1665 m, cieľ 805 m) obsahuje úseky, ktoré sú relatívne v pohode, ale aj krkolomné zlomy, po ktorých nasledujú obrovitánsky dlhé skoky s ostrými zákrutami po dopade.

Ten, kto chce uspieť, musí v sebe skĺbiť brutálnu silu Hermanna Maiera s majstrovskou technikou Jeana-Clauda Killyho. Už 100 m po štarte čaká na pretekárov "lahôdka" s názvom Mausefalle, kde musia pretekári prekonať sklon svahu vyše 40 stupňov, resp. 85% a tí najrýchlejší preletia vzduchom 60 - 70 m. "Mausefalle je výnimočný skok. Vidíte síce, že budete letieť, ale nevidíte, kam pristanete," povedal Cuche.

Ihneď po dopade z Mausefalle nasleduje ostrá ľavotočivá zákruta, pričom sa jazdci musia vyrovnať aj s preťažením. O 10 sekúnd neskôr prichádza Steilhang, ktorý je jednou z najväčších zjazdárskych výziev v celosvetovom meradle.

Pokrytý je čistým ľadom a jeho prejazd nie je ani tak záležitosťou jazdeckých kvalít ako skôr bojom o to, ako udržať nohy s lyžami v kontakte so svahom a neskončiť v ochrannej sieti.

Po ďalších úsekoch s názvami Alte Schneise, Seidlalm a Lärchenschuss čaká na odvážlivcov ďalší skok pred Hausbergkante, kde vyše 40 000 divákov prvýkrát uvidí jazdcov naživo na trati. Po traverze nasleduje pravotočivá zákruta a cieľový svah s posledným skokom. Tí najlepší sa tadiaľ preženú rýchlosťou vyše 140 km/h.

Ostatných desať víťazov zjazdu v Kitzbüheli:

1999 Hans Knauss (Rak.)

2000 Fritz Strobl (Rak.)

2001 Hermann Maier (Rak.)

2002 Stephan Eberharter (Rak.)

2003 Daron Rahlves (USA)

2004 Stephan Eberharter (Rak.)

2005 zjazd sa neuskutočnil

2006 Michael Walchhofer (Rak.)

2007 zjazd sa neuskutočnil

2008 Didier Cuche (Švaj.)

2009 Didier Defago (Švaj.)

2010 Didier Cuche (Švaj.)

Súvisiace články