Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Tichý sa zmení na drzého. Futbalista Norbert Gyömbér

Martin Jakubko (dole) sa teší z gólu s Jánom Ďuricom (druhý sprava) a Norbertom Gyömbérom. (Autor: TASR)
Pavol Spál|Publikované 6. mar 2014 o 22:25

Bol najmladší a debutoval na poste, kde zvyčajne nehráva. Najlepší slovenský futbalista do 21 rokov ukázal, že môže byť prínosom aj pre prvý tím.

NETANYA. Počas slovenskej hymny mal zimomriavky. „Bolo to príjemné, ale cítil som aj trošku nervozitu a zodpovednosť. Veď vás sleduje celý národ, ktorý reprezentujete,“ priznal dvadsaťjedenročný Norbert Gyömbér.

V stredu mal v Izraeli debut za prvý futbalový tím Slovákov. Najmladší zo Slovákov nesklamal, upútal. Ničil útoky súpera, pôsobil isto, takmer nekazil. Slováci vyhrali 3:1.

„V závere som chytal kŕč. Vždy to môže byť lepšie, ale chalani ma podržali. Zahral som si schuti a do sýtosti,“ priznal preňho typicky skromne.

Od leta pôsobí v Catanii, kde okúsil v mladom veku Seriu A – jednu z najlepších súťaží na svete.

Vzácny univerzál

Je skôr raritou, aby hráč zo slovenskej ligy prestúpil priamo do klubu jednej zo štvorice najlepších súťaží sveta. Gyömbérovi sa to podarilo z Banskej Bystrice. Talianov stál údajne 450­-tisíc eur.

Na poste stopéra je možno najväčšou nádejou slovenského futbalu. Je aj kapitánom a šéfom obrany národného tímu do 21 rokov.

Tréner Ján Kozák ho však proti Izraelu otestoval na poste defenzívneho stredopoliara. „Je mi jedno, kam ma tréner postaví,“ dodal Gyömbér. Ukazuje sa ako vzácny univerzál.

V kabíne ho príliš nepočuť. Je tichý, skôr utiahnutý.

„Ale keď vybehne na trávnik, je to iný Gyömbér. Sebavedomý, drzý, zdravo agresívny. Už teraz potvrdzuje, že je obrovský talent. Je rýchly a výborne hrá hlavou. Trošku mi pripomína Chielliniho z Juventusu Turín, možno má niečo podobné ako Martin Škrtel, ale je hlavne sám sebou,“ vyhlásil Norbert Hrnčár, ktorý vlani viedol Gyömbéra v Banskej Bystrici.

Zvolili ho za najlepšieho futbalistu roka 2013 do 21 rokov, čo sa defenzívnemu futbalistovi podarilo naposledy v roku 2005 – keď vyhral práve Škrtel.

Gyömbér kapitána Slovákov obdivuje, ale podobnosť s ním skôr odmieta.

„Patrí medzi najlepších obrancov na svete. Nemyslím si však, že hráme podobným štýlom. Škrtel je iste agresívnejší, tvrdší. Viac sa vyžíva v osobných súbojoch. Ja by som nás dvoch príliš neporovnával,“ vravel Gyömbér.

Chválili ho Škrtel i Kozák

„Hral výborne a pomohol nám - napriek tomu, že to nie je jeho post. Je prísľubom. Spoznal som ho osobne aj po ľudskej stránke, je to dobrý chlapec a výborný futbalista,“ chválil Gyömbéra Škrtel.

Aj keď Gyömbér stále môže nastupovať za reprezentáciu do 21 rokov, výkonom v Izraeli ukázal, že môže byť prínosom aj pre prvý tím.

„Nerád by som ho hodnotil po jednom zápase. Podal však veľmi dobrý výkon, v klube pritom nehráva pravidelne,“ vysvetľoval tréner Ján Kozák.

Gyömbér odohral za Cataniu deväť zápasov, z toho šesť v základnej zostave. Čelil elite svetových útočníkov: Tévezovi, Militovi či Higuaínovi. A nestratil sa. Dostal sa aj do jedenástky kola. Za posledných jedenásť zápasov však odohral iba 25 minút.

„Ked sa nám nedarilo, kouč vymenil celú obranu vrátane mňa. Musím čakať na šancu.“

Najbližší súboj odohrajú Slováci až v máji. Doma privítajú v prípravnom zápase Čiernu Horu.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.