Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Štrajk sa blíži, šéf NHLPA pri návšteve Bratislavy neupustil z požiadaviek

TASR|20. aug 2004 o 19:26

Bratislava 20. augusta (TASR) - V rámci prípravy slovenskej hokejovej reprezentácie na Svetový pohár zavítal do Bratislavy prezident Hráčskej asociácie ...

Bratislava 20. augusta (TASR) - V rámci prípravy slovenskej hokejovej reprezentácie na Svetový pohár zavítal do Bratislavy prezident Hráčskej asociácie NHL (NHLPA) Robert W. Goodenow spolu s riaditeľom organizácie Tedom Saskinom, ktorí budú čestnými hosťami aj počas nedeľňajšieho prípravného duelu so Švédskom. Okrem odovzdania finančného príspevku na podporu mladých hokejových nádejí na Slovensku sa šéf hráčskych odborov vyjadril aj k horúcej téme posledných dní - zatiaľ neúspešné rokovania s vedením ligy a majiteľmi klubov ohľadom uzavretia novej kolektívnej zmluvy a s tým spojenou hrozbou hráčskeho štrajku.

"Je to už rok, čo prebiehajú intenzívne rozhovory so zainteresovanými stranami. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá a verejnosť už pomaly ani nevidí význam spoločných rokovaní, stále sa snažíme nájsť obojstrannú dohodu. Všetky naše snahy o kompromis však končia pri téme platový strop," poukázal Goodenow na hlavný problém jednaní o novej zmluve. Tá súčasná vyprší už 15. septembra a pokiaľ dovtedy nepríde ku kompromisu, v NHL reálne hrozí herná výluka. "My sa snažíme zastupovať záujmy hráčov a jednoducho nemienime ustúpiť z našich požiadaviek," rezolútne vyhlásil prezident NHLPA.

Predstavitelia profiligy však stále volajú po obnove súčasného systému. Podľa hlavného komisára NHL Garyho Bettmana gáže hokejistov rastú "nezvládateľným tempom" a nízkorozpočtové kluby ako Edmonton, Florida, Minnesota či Columbus sa musia chtiac-nechtiac vzdávať práv na svoje hviezdy, lebo im už nedokážu predložiť obojstranne výhodné zmluvy. Samotní hokejisti však necítia potrebu zmeny súčasného platového systému. Za všetkých svojich zámorských kolegov sa nedávno ozval kanadský útočník Joe Nieuwendyk: "Päťročné zmluvy na päťdesiat miliónov dolárov sú už minulosťou," myslí si center Toronta, podľa ktorého už platy hráčov začali postupne klesať a súčasný mzdový systém teda funguje.

ms pb

Súvisiace články