Stačilo im byť ôsmy. Na dosah majú sezónu snov. Lepšia neexistuje, vravia

V marci vyhrali Spišiaci Slovenský pohár, na ktorý chcú nadviazať ziskom majstrovského titulu.
V marci vyhrali Spišiaci Slovenský pohár, na ktorý chcú nadviazať ziskom majstrovského titulu. (Autor: TASR)
Patrik Fotta|12. máj 2021 o 12:00

Basketbalisti zo Spiša útočia na double.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vo vyše 70-ročnej histórii klubu ešte nikdy nezískali majstrovský titul. Dokonca neboli ani vo finále. Až doteraz.

Basketbalisti Spišskej Novej Vsi nastúpia v sérii o majstra (hrá sa na tri víťazné zápasy) Niké Slovenskej basketbalovej ligy proti Leviciam.

Na dosah majú to, čo sa na Slovensku desať rokov nikomu nepodarilo. Ešte v sezóne 2009/2010 získal Pezinok double. Vyhral titul aj Slovenský pohár. 

„Na Slovensku je to skôr výnimočná udalosť ako bežná vec,“ povedal športový manažér Spišských Rytierov Michal Búza.

V semifinále si Spišiaci poradili so Svitom a Levice vyradili Inter Bratislava.

Stačilo im byť lepší o 10 percent

„Ak by sa nám podarilo uspieť a získať po pohári aj majstrovský titul bola by to pre nás sezóna snov. Lepšia neexistuje,“ uviedol Búza.

Víťazi Slovenského pohára 2021 - Spišskí Rytieri.
Víťazi Slovenského pohára 2021 - Spišskí Rytieri. (Autor: TASR)

Na Spiši začali skladať mužstvo pred sezónou medzi prvými. Prišli zvučné mená – Michal Baťka, Tomáš Mrviš, či Michal Čekovský.

Do tímu ideálne zapadli aj legionári Delano Spencer, Milan Nikolič i Marko Stevanovič.

Aj napriek koronakríze dokázali Spišiaci zvýšiť rozpočet oproti minulej sezóne, v ktorej skončili na deviatej priečke.

„Ak do toho dáme o 10 percent viac peňazí, tak by som bol rád, aby sme boli minimálne o taký kúsok lepší ako vlani,“ vravel v auguste minulého roka predseda klubu Rastislav Javorský.

Slovinský tréner pozná súpera dokonale

Veľmi dôležitú rolu zohralo angažovanie trénera Tea Hojča. Skúsený Slovinec dokázal mužstvu vštepiť víťaznú mentalitu.

„Dokázal ho výborne pripraviť na rôzne štýly hry súperov. Sme radi, že sa ho podarilo pritiahnuť do Spišskej. Na našom úspechu má obrovský podiel.“

Program finále

Sobota 15. mája Patrioti Levice – Spišskí Rytieri

Streda 19. mája Spišskí Rytieri –Patrioti Levice

Sobota 22. mája Patrioti Levice – Spišskí Rytieri

Streda 26. mája Spišskí Rytieri – Patrioti Levice

Sobota 29. mája Patrioti Levice – Spišskí Rytieri

Finále bude pre trénera Spišiakov špecifické. Štyri roky viedol Slovinec práve Levice.

„Bude mať možno výhodu v tom, že veľa chlapcov z tímu súpera pozná, ale na druhej strane aj oni poznajú jeho.“

V priebehu základnej časti sa ambície spišskonovoveského klubu zvýšili. Z ôsmeho miesta bol razom cieľ umiestniť sa v prvej štvorke.

Aj ten sa im podarilo naplniť a na dosah majú absolútny vrchol.

„Účasťou vo finále sme prevýšili naše očakávania. Už keď sme v ňom, nechceme si len zahrať basketbal, ale pôjdeme sa pobiť o víťazstvo,“ vyhlásil Búza.

O jedného Slováka veľmi bojovali

Ani Spišiaci sa počas sezóny nevyhli hluchým pasážam. Stále sa však dokázali udržať v tabuľke na najvyšších priečkach.

„V novembri po prestávke zapríčinenej koronavírusom sme asi dva mesiace hľadali formu a rytmus, ktorý by nám vyhovoval. Záver sezóny nám ale vyšiel ideálne. Mohlo to byť aj lepšie, no aj omnoho horšie,“ skonštatoval Búza.

Pri pohľade na individuálne štatistiky je zrejmé, že Rytieri sa nespoliehajú na jedného, či dvoch hráčov.

V tabuľke strelcov je Američan Spencer na deviatom mieste s priemerom 15,26 bodov na zápas.

Tréner Spišiakov Teo Hojč viedol štyri roky Levice.
Tréner Spišiakov Teo Hojč viedol štyri roky Levice. (Autor: TASR)

Dokazuje, že aj v kľúčových momentoch sa na seba nebojí zobrať zodpovednosť.

„Dlhodobo patrí medzi najlepších strelcov v lige. Jeho kvality sú zrejmé. Jeho úlohou je len skórovať,“ pousmial sa Búza. 

Jednou z hlavných opôr tímu je aj 22-ročný Mário Ihring, ktorý prišiel v priebehu sezóny. V lige mu patrí s bilanciou 6,79 asistencií na zápas tretie miesto medzi nahrávačmi.

„V slovenskom basketbale je Mário známa persóna. Je to vynikajúci rozohrávač a navyše reprezentant. Keď sa vrátil zo zahraničia, veľmi sme bojovali o to, aby za nás hral. Chvalabohu sa nám to podarilo,“ povedal Búza.

Na tribúny chcú dostať zaočkovaných

Vodcovské schopnosti prejavuje najmä v play off skúsený pivot Michal Baťka, ktorý je dvojnásobným slovenským majstrom.

Presne vie, čo je potrebné obetovať, aby doviedol svoj tím k úspechu.

„Má za sebou nejeden dôležitý zápas v play off. To sa nedá nahradiť žiadnou agresivitou ani entuziazmom. Veľmi ma teší, aké výkony podáva vo vyraďovacej časti,“ dodal Búza.

V semifinále vyradili Levice Inter Bratislava.
V semifinále vyradili Levice Inter Bratislava. (Autor: TASR)

Pilotný projekt, vďaka ktorému sa mohli diváci dostať na tribúny počas hokejového finále medzi Zvolenom a Popradom v basketbale neplatí. Fanúšikovia si musia sami zaplatiť PCR testy.

Aj preto obaja účastníci vyzývajú kompetentných, aby povolili vstup do hál aspoň zaočkovaným ľuďom v obmedzenej kapacite.

„Nie je reálne, aby museli ľudia dať 50 eur za jeden test a ešte k tomu si platili aj za lístok. Podmienky boli z môjho pohľadu nastavené nešťastne,“ zhodnotil Búza, ktorý je presvedčený, že ďalšiu sezónu bez divákov už kluby neprežijú.

Manažér Levíc Garaj: S trénerom Hojčom sme ostali kamaráti

Levice čaká tretie finále v najvyššej súťaži. Obe predchádzajúce účasti (2011 a 2018) premenili na majstrovské tituly. Do zbierky chcú pridať aj tretí. V ceste im však bude stáť ich bývalý tréner.

„Bude to pre nás špecifické, keďže trénera Hojča dobre poznáme. Zažili sme spolu veľa dobrého. Zostali sme kamaráti a stále si máme čo povedať. Levickí fanúšikovia ho mali veľmi radi. Teraz však príde ako náš súper,“ povedal generálny manažér Levických Patriotov Ladislav Garaj.

V základnej časti sa stretli oba tímy šesťkrát. V štyroch prípadoch uspeli Levičania. Práve vďaka lepšej vzájomnej bilancii napokon obsadili prvé miesto pred Spišiakmi, ktorí získali rovnaký počet bodov.

„Mali sme v sezóne veľmi dobré úseky, počas ktorých sme dokázali vyhrávať aj na palubovkách silných súperov. Nevyhli sme sa ale miernym zaváhaniam. Sme veľmi radi, že sa nám v závere podarilo udržať si víťazstvo v základnej časti.“

V doposiaľ najnáročnejšej sezóne, počas ktorej nemohli kluby rátať so ziskom zo vstupeniek, sa obaja finalisti spojili pre jeden cieľ. Umožniť zaočkovaným účasť na finálových zápasoch.

„V iných sférach života už majú zaočkovaní ľudia určité výhody. Pri športových podujatiach to zatiaľ tak nie je. Spolu so Spišskou by sme radi pomohli kampaňou za očkovanie, ak by to malo pre basketbalových fanúšikov nejaký prínos. Verím, že sa to podarí,“ uviedol Garaj.

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Basketbal»Stačilo im byť ôsmy. Na dosah majú sezónu snov. Lepšia neexistuje, vravia