Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Slováci nastúpia proti trpaslíkovi z Gibraltáru v netradičnom zložení

(Autor: TASR)
Pavol Spál|19. nov 2013 o 13:40

Gibraltár odohrá svoj prvý oficiálny zápas v histórii. Zápas vysiela Slovak Sport.

BRATISLAVA. Vo svetovom rebríčku ich nenájdete. Za národný tím nikto z nich nikdy oficiálny zápas nehral. Väčšina z nich sú amatéri a pracujú trebárs ako hasiči či policajti. Futbalisti Gibraltáru sa v máji 2013 stali 54. členom Európskej futbalovej únie (UEFA), s počtom 30-tisíc obyvateľov najmenším.

Gibraltár má iba šesto registrovaných futbalistov, Slováci 400-tisíc.

Dnes (o 19.30 vysiela Slovak Sport 3) ich čaká historicky prvý oficiálny zápas. A preveria ich Slováci.

„Odpor domácich bude enormný, veď hrajú prvý zápas. Nepoznáme ich hráčov, nemáme o nich informácie. Neviem, akú majú kvalitu. Každý niekedy začína. Vyšli sme súperovi svojím spôsobom v ústrety. A my sme chceli dať šancu i hráčom, ktorí nie sú tak na očiach,“ vravel tréner Slovákov Ján Kozák.

Netradičný tím

Slováci nastúpia v netradičnom zložení, bez najlepších hráčov. Kozák prezradil základnú zostavu. Brankára Tomáša Košického, Lukáša Štetinu a Martina Juhara čaká isto premiéra v národnom tíme. Pavol Farkaš (obranca) a útočník David Depetris odohrali v jedinom zápase iba pár minút.

Prvý zápas za áčko zrejme čaká i potrestaných hráčov z tímu do 21 rokov Branislava Niňaja a Adama Zreľáka. Šancu zrejme dostane v druhom polčase i druhý brankár Pavel Bajza (Parma). Spolu s Košickým si už zachytali aj v slávnej Serii A.

„Je to neznámy tím pre celú Európu. V minulosti nám zápasy s menšími krajinami nevychádzali. Určite by sme mali k zápasu pristúpiť zodpovedne a nadviazať na výkon z Poľska,“ dodal Erik Jendrišek.

Najznámejším hráčom súpera je obranca Danny Higginbotham (34 r.), ktorý má bohaté skúsenosti z Premier league a pôsobil i v Manchestri United. Dnes hrá piatu ligu za Chester.

Kouč pracoval v Košiciach

V kádri sú i ďalší traja legionári. Liam Walker hrá štvrtú španielsku ligu. Jediným vážnejším profesionálom je obranca Scott Wiseman, ktorý hrá druhú anglickú ligu za Barnsley.

„Snažíme sa kombinovať najlepšie stránky juhoamerického a anglického futbalu,“ vyhlásil tréner Gibraltáru Allen Bula, ktorý pôsobil (2006–2010) v košickej akadémii.

Gibraltár sa stal členom UEFA až po takmer 120-ročnom úsilí. V roku 1929 odohrali súboj s Realom Madrid. Nedávno zase proti Grónsku či ostrovu Man. Neoficiálne.

Dnešný zápas bude premiérovým pre Gibraltár na dočasnom domácom ihrisku v portugalskom Algarve, ktoré sa nachádza medzi mestečkami Faro a Loule.

Gibraltár ho bude používať aj v kvalifikácii na EURO 2016, pretože štadión Victoria s kapacitou dvetisíc miest nezodpovedá kritériám UEFA na medzištátny zápas.

Program

Gibraltár - Slovensko (o 19.30)

Zostava, Slovensko: Košický - Štetina, Saláta (27 zápasov /1 gól), Farkaš (1), Juhar, Kóňa (5), Guédé (11), Šesták (51/12), Jendrišek (35/3), Sylvestr (2), Depetris (1).

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články