Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Škrtel: Vtedy ste nás zatracovali, teraz nás vynášate do nebies

(Autor: TASR)
Pavol Spál|8. sep 2013 o 19:26

Tréner Ján Kozák priniesol pozitívnu náladu, pokoj a vidno, že si verí, tvrdia futbaloví reprezentanti.

ZENICA. Rapídne sa zmenili, pôsobili živšie, pohyblivejšie, sebavedomejšie. Slovenskí futbalisti pokorili v kvalifikácii o postup na MS jeden z najlepších tímov Európy Bosnu a Hercegovinu (1:0) - pritom ešte v júni zahanbujúco remizovali s amatérmi z Lichtenštajnska.

„To, čo sa stalo v Lichtenštajnsku by sa stať nemalo, ale taký je futbal. Vtedy ste nás zatracovali, teraz nás vynášate do nebies, ale s tým treba počítať,“ priznal kapitán Martin Škrtel.

Proti Bosne, ktorá sa pýšila najproduktívnejším útokom, hrali ako súdržný tím, fungovala medzi nim chémia. Fanúšikovia sa pýtajú, čo s nimi nový tréner Ján Kozák spravil.

Kozák sa ovláda

„Priniesol pokoj, vidno na ňom, že je to tréner, ktorý si verí. Trošku nás usmernil. Tréningy a príprava – všetko malo hlavu a pätu. Povedal nám, čo od nás chce,“ vysvetľoval stopér Ján Ďurica.

„S každým hovorí a z každého hráča dokázal vytiahnuť maximum,“ dodal pravý obranca Peter Pekarík. Kozák je emotívny typ s výbušnou povahou. Svoj temperament však zatiaľ ovláda.

„Počas celého zrazu mal pozitívnu náladu a preniesol na nás pokoj, ktorý z neho vyžaruje,“ dodal Pekarík.

Má byť dobrý psychológ

„Každý tréner musí byť aj dobrý psychológ,“ doplnil stredopoliar Viktor Pečovský. Slováci preniesli dobrú atmosféru i na ihrisko. Marek Hamšík, ktorý sa v reprezentácii trápil, hral zrazu oveľa uvoľnenejšie a so spoluhráčmi si viac rozumel.

Stredopoliar Neapola podal jeden zo svojich najlepších výkonov v národnom drese – pritom nebol fit.

„Tréner nás výborne pripravil na silné stránky súpera a my sme do bodky splnili jeho pokyny. Povedal nám, čo by mohlo na Bosnu platiť, a to sa aj naplnilo,“ tvrdil Pekarík.

Viacerí hráči dokázali hrať nad svoje možnosti. Martin Škrtel a Ján Ďurica podali zrejme najlepší výkon stopérskej dvojice v dejinách slovenskej reprezentácie.

„So Škrtelom sa mi hrá dobre, lebo je podobný hráč ako ja. Je silný v osobných súbojoch, hrá tvrdo. Sme zohraní, rozumieme si ľudsky,“ povedal ľavák Ďurica. Škrtel je pravák.

Škrtel sa nádeja, že ich triumf nad Bosnou psychicky vzpruží. „Nepamätám si zápas, kde by sme toľkokrát hlavičkovali. Chceli sme vygumovať negatívnu energiu. Dúfam, že to pomôže vytvoriť lepšiu klímu okolo tímu. Ale odveta v utorok bude zrejme ešte náročnejšia,“ myslí si kapitán Slovákov.

Tromfy majú súperi

Slováci predviedli jeden z najlepších výkonov v dejinách samostatnosti, no ten prišiel zrejme neskoro. Nádej na postup na svetový šampionát do Brazílie je stále skôr mizerná. Ak aj naši vyhrajú všetky zvyšné zápasy, nezaručuje im to ani baráž.

Grékom i Bosniakom postačí vyhrať dva zápasy so slabšími tímami skupiny.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články