Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Rakúšan Köllerer s doživotným zákazom činnosti

SITA|31. máj 2011 o 19:27

Rakúskeho tenistu Daniela Köllerera na základe zistení Útvaru tenisovej intergrity (TIU) potrestali doživotným zákazom činnosti za ovplyvňovanie výsledkov zápasov.

LONDÝN.

Dvadsaťsedemročného rodáka z Welsu uznali za vinného v troch prípadoch prehreškov proti jednotnému antikorupčnému programu v období od októbra 2009 do júla 2010.

"Doživotný trest má okamžitú platnosť a znamená, že Köllerer sa nemôže akýmkoľvek spôsobom zúčastňovať na turnajoch či iných profesionálnych tenisových podujatiach organizovaných alebo zastrešovaných hlavnými tenisovými autoritami" uvádza sa v stanovisku TIU.

"Crazy Dani" Köllerer, ktorý bol v minulosti na 55. pozícii vo svetovom rebríčku, dostal tiež pokutu 100 000 amerických dolárov. Môže sa odvolať k Športovému arbitrážnemu súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. Rakúšan, ktorý absolvoval svoj daviscupový debut vlani v marci v štajerskom Bad Gleichenbergu proti Slovákom, momentálne figuruje na 385. priečke v renkingu.

Kontroverzný Köllerer na základe výsledkov vyšetrovania Útvaru integrity tenisu (TIU) dostal minulý rok v auguste sankciu 15 000 eur a zákaz štartu na 3 mesiace, zhodne podmienečne s odkladom na dva roky, za to, že na jeho osobnej internetovej stránke boli údaje spojené s tipovaním. Išlo o informácie o kurzoch, ale aj linky na "odkliknutie" na weby stávkových kancelárií. Hráčovho manažéra Manfreda Nareyku vtedy vylúčili na 12 mesiacov s odkladom na 2 roky zo všetkých medzinárodných podujatí - takisto podmienečne.

TIU zriadili štyri hlavné svetové tenisové autority a organizácie - ITF, jej nezávislá grandslamová komisia, ATP a WTA - ako súčasť jednotného protikorupčného programu zavedeného pod vplyvom viacerých podozrení z ovplyvňovania výsledkov či zneužívania interných informácií, ktoré inicioval neslávne známy sopotský duel medzi Rusom Nikolajom Davydenkom a Argentínčanom Martinom Vassallom-Arguellom.

Köllerer vlani dva mesiace pred podmienečným testom vzbudil rozruch, keď ho krajan Stefan Koubek v rámci zápasu 1. kola domácej bundesligy družstiev chytil pod krk. Incidentu predchádzala slovná výmena a ľavák definitívne stratil počas výmeny strán nervy, keď ho povestne impulzívny súper označil za čuráka. Köllerer viedol pred roztržkou 6:4, 2:3, pričom sa mu v piatom geme druhého setu vydaril rebrejk.

"Len som ho masíroval," vyhlásil Koubek, ktorého hlavný rozhodca Kurt Gogg po konzultácii s empajrovým arbitrom Wernerom Hötzingerom diskvalifikoval. Útočník predtým odsotil Wolfganga Schranza z realizačného tímu hostí. Išlo o zápas klubov TC Gleisdorf a UTC Strassburg, na tribúnach bolo približne 1000 divákov.

Už po niekoľkých týždňoch vyšetrovali Köllerera za rasistické poznámy, ktorými mal na challengeri ATP v talianskom Reggio Emilia uraziť Brazílčana Julia Silvu.

V septembri 2010 Köllerer na challengeri ATP v poľskom Štetíne odstúpil zo zápasu 1. kola dvojhry proti Uruguajčanovi Pablovi Cuevasovi za stavu 6:2, 4:6, 0:1 pre zranenie ľavého kolena. Indispozíciu mu pritom mal privodiť juhoamerický súper raketou v netradičnej situácii bezprostredne pri sieti, keď sa Köllerer "volejbalovo" snažil telom blokovať úder dvojky tohto podujatia. Podľa záberov, ktoré sú k dispozícii na internete sa však skôr zdalo, že Rakúšan celú situáciu len nasimuloval. Ako podťatý sa zrútil na antukový dvorec a nasledoval jeho skreč.

Köllerer bežne pri upadnutí do zápasového tranzu nemal problémy verbálne atakovať ani malých zberačov loptičiek a súperi spisovali aj petíciu za jeho vylúčenie z profesionálneho okruhu. Potetovaný tenista s výzorom rockera dvakrát nútene stál za výbuchy emócií na kurte: v sezóne 2004 na 8 týždňov a v roku 2006 ho ATP vylúčila z diania dokonca na 6 mesiacov.

Súvisiace články