Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Psychika, trpezlivosť a vyrovnanosť rozhodli o titule Djokoviča

Novak Djokovič získal siedmy grandslamový titul. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|Publikované 6. júl 2014 o 17:33

Djokovič vo Wimbledone vyhral druhýkrát. Federer ôsmy triumf nepridal.

Najlepšia bilancia

Žiadny tenista nehrá posledné roky tak vyrovnane na všetkých grandslamoch ako Djokovič. V dlhodobých štatistikách nemá konkurenciu. Od Wimbledonu 2010 chýbal v semifinále grandslamového turnaja len raz, keď prehral päťsetovú bitku so Stanom Wawrinkom vo štvrťfinále na tohtoročnom Australian Open. Titul sa mu síce rok a pol vyhýbal, ale na posledných pätnástich turnajoch veľkej štvorky bol jedenásťkrát vo finále. Šesťkrát vyhral.

Return Federera

Švajčiarsky tenista vo finále výborne podával, ale nebol taký výrazný na returne. Srb nepotreboval ani toľko es. Naopak sám returnoval výborne. Až pätnásťkrát mal možnosť brejkbalu, využil len štyri, ale nakoniec mu to stačilo.

Trpezlivosť

V prvom sete síce nestačil v tesnom tajbrejku na súpera, ale v ďalšom priebehu bol trpezlivejší. Pokračoval v taktike založenej na výbornom pohybe, vďaka ktorému prehrával Federera v medzihre. Švajčiar bol často netrpezlivý, prechádzal nepripravený na sieť. To, čo by mu stačilo proti mnohým súperom, bolo proti Djokovičovi málo. Ten ho šestnásťkrát úspešne prehodil. Na sieti mal dokonca Belehradčan lepšiu bilanciu, aj keď na nej hral skoro o polovicu menej krát.

Fyzická pripravenosť

Djokovič si nepríjemne natiahol svaly v členku, museli ho ošetrovať. Na konci štvrtého setu vyzeral, že nemá dostatok energie, ale znova sa skoncentroval a skvelou fyzickou pripravenosťou sa nakoniec mohol tešiť z druhého triumfu na londýnskej tráve.

Psychika

Dá sa povedať, že na svetovom okruhu má podobne silnú psychiku ako Djokovič len Rafael Nadal. Je skvelá pozorovať ako sa vie v kľúčových momentoch skoncentrovať. Vo štvrťfinále proti Marinovi Čiličovi musel otáčať z 1:2 na sety, takisto nepovolil Grigorovi Dimitrovovi vyrovnať v semifinále na 2:2 na sety aj napriek tomu, že Bulhar vyhrával v tajbrejku 6:3. Vo finále ho zas nezlomil zbabraný štvrtý set.

Federerova dlhovekosť

Federerovi sa nepodarilo napodobniť Andreho Agassiho, medzi ktorého prvým a posledným grandslamovým titulom bolo jedenásť rokov. Napriek tomu si zaslúži obrovský obdiv hlavne za štvrtý set finále, v ktorom dokázal neuveriteľne otočiť z 2:5 na 7:5. Nakoniec síce tesne na Djokoviča nestačil, ale stále je to obrovský bojovník. Od Wimbledonu 2003 sa len päťkrát neprebojoval do štvrťfinále grandslamového turnaja, čo je neuveriteľná bilancia. Je škoda pre svetový tenis, že nepridal ôsmy titul v All England Clube. Zaslúžil by si ho rovnako ako jeho srbský súper.

Autor: Tomáš Prokop

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.