Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Od Wimbledonu sa nezlepšil, blíži sa Federerov koniec?

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|21. júl 2013 o 10:59

Roger Federer prežíva zrejme najťažšie obdobie v kariére. V rebríčku klesol za deväť mesiacov z prvej priečky na piatu a na turnajoch prehral druhýkrát za sebou s hráčom mimo stovky.

BRATISLAVA. Definitívny koniec kráľa? To je otázka, ktorá sa posledné mesiace skloňuje medzi tenisovými fanúšikmi. Roger Federer prežíva asi najťažšie obdobie v kariére, čo potvrdil aj na turnaji v Hamburgu.

Podobne ako v druhom kole Wimbledonu ho vyradil hráč z druhej stovky rebríčka ATP, neznámy Argentínčan Federico Delbonis. Niečo podobné sa mu stalo naposledy v roku 2005, kedy nestačil na Richarda Gasqueta, ten však na rozdiel od dnešných premožiteľov mieril pomaly do elitnej desiatky rebríčka.

Negatívnym vyhláseniam fanúšikov a odborníkov musel skvelý Švajčiar čeliť aj vlani, keď mu Martina Navrátilová prepovedala, že už nebude svetovou jednotkou. Federer sa zaťal, vyhral Wimbledon a na vrchol sa vrátil. Odvtedy sa však trápi a postupne prehráva s hráčmi, ktorých vždy zdolával.

Zápas Federera so Stachovským

V rebríčku klesá

V rebríčku je dokonca už piaty, najnižšie od roku 2003. Pritom ešte na konci októbra bol jednotkou.

Vôbec mu nevychádza predsezónny plán, keď sa chcel šetriť na veľké turnaje. „Chcem ušetriť viac síl na veľké turnaje. Preto plánujem odohrať minimum zápasov,“ vyhlásil na začiatku roka.

Pauza pred antukovou sezónou mu neprospela. Síce vyhral trávnatý turnaj v Halle a dostal sa do finále v Ríme, ale prehry s hráčmi ako Stachovský, Nišikori či so spomínaným Delbonisom boli viac ako nečakané.

"Roger má krízu, to je fakt. Už nie je najmladší. Bude záležať ako sa k tomu postaví. Či sa zmieri s tým, že nebude vyhrávať toľko zápasov. Je rozhodujúce, či bude ochotný akceptovať, že forma príde len párkrát do roka. Na druhej strane tenis je o láske k športu a tú stále má," hovoril SME Dominik Hrbatý.

Zápas Federera s Delbonisom

Zmena rakety nepomohla

Rodákovi z Bazileja nepomohla ani zmena rakety. Svoju útočnú wilsonku vymenil za väčší, obrannejší typ, s ktorým by nemal robiť toľko nevynútených chýb. Dostal sa s ňou do semifinále na priemernom turnaji v Hamburgu.

„Raketa reagovala dobre na viacero úderov. Som spokojný so štyrmi zápasmi, čo som v Hamburgu odohral. Dalo mi to to, čo som očakával,“ hovoril Federer, ktorý hrá s podobným typom rakety prvýkrát v seniorskej kariére.

"Zhodou okolnosti som to skúšal, keď som po 25 rokoch zmenil raketu. Mne to nesadlo, lebo som zmenil aj značku rakety. Myslím si, že Roger chce hrať rýchlejšie údery, aby sa menej namáhal. Bude mať väčšiu plochu na úder a nebude toľko loptičiek triafať rámom," dodal Hrbatý.

„Dá sa to označiť ako reset kariéry, o ktorý sa Roger pokúša. Uvidíme, či mu to pomôže k veľkým výsledkom,“ napísal vo svojom komentári pre espn.com známy tenisový odborník Peter Bodo.

O konci nechce počuť

Zazneli už aj hlasy, že Federer by mal porozmýšľať nad koncom alebo aspoň nad pauzou. Tie pomohli Andremu Agassimu, ktorý vyhral v 32 rokoch Australian Open či Nemcovi Tommymu Haasovi, ktorý v predvádza v 35 rokoch obdivuhodné výkony.

Čoskoro tridsaťdvaročný Švajčiar však každému odpovedá jednoznačne: „Tenis ma stále veľmi baví, neviem, prečo by som mal končiť, keď mi stále prináša radosť,“ hovoril po Wimbledone otec dvojičiek Myla Rose a Charlene Riva.

Pred časom dokonca vyhlásil, že plánuje hrať až do olympiády v Riu 2016.

Nasledujúce betónové obdobie ukáže, koľko mu ostalo energie na veľké zápasy. Uštipační fanúšikovia už teraz radi pripomínajú, že Federer nemôže byť najlepším tenistom histórie, keďže má negatívnu zápasovú bilanciu s Nadalom, Murraym a priblížil sa k tomu už aj Djokovič.

Súvisiace články