Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Nielen problém Slovenska. Fed cup stráca lesk, hráčky a termíny

V Kanade Slovensku pri zápase Pohára federácie chýbala aj Dominika Cibulková. (Autor: SME TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Sportnet|Publikované 23. apr 2014 o 19:43

Tenisová súťaž ženských družstiev sa trápi s ignoráciou i vnútorným zápasom o termíny.

BRATISLAVA. Mohlo by to vyzerať aj takto. Dominika Cibulková v drese Slovenska stojí proti Petre Kvitovej v drese Česka. V New Yorku sa hrajú týždenné majstrovstvá sveta ženských tenisových družstiev. Hrá sa zápas Slovensko – Česko a za obe družstvá hrajú najlepšie hráčky.

Denne príde na turnaj 50-tisíc divákov. Televízne prenosy sledujú diváci na všetkých kontinentoch.

Sponzori sypú milióny dolárov. Takto možnú budúcnosť ženského FedCupu naznačuje český denník MF Dnes.

„Mne by sa to páčilo viac než súčasný rozťahaný model. Zišli by sa hviezdy, zbláznil by sa celý svet. Kedysi už to takto fungovalo,“ hovorí novinám bývalá šampiónka Hana Mandlíková. Možno by revolúcia dostala tradičnú súťaž z krízy. Potvrdili to aj problémy s poslednou nomináciou slovenského družstva pri zápase v Kanade.

Finále najlepšie ignorovali

Ešte krikľavejším príkladom je vlaňajšie finále. Rusko proti Taliansku postavilo hráčky, z ktorých ani jedna nepatrila do top 100.

Nešlo ani tak o problematické vzťahy tenistiek s národným zväzom, ktoré sa v rôznych krajinách občas vyhrotia. Štyri Rusky dali prednosť turnaju WTA v Sofii. „ITF a WTA sú v nepriateľskom stave,“ vysvetľuje MF Dnes Lucie Šafářová.

ITF je medzinárodná federácia, ktorá usporadúva Davis Cup, FedCup a štyri grandslamové turnaje.

WTA je asociácia profesionálnych tenistiek. A obe tieto organizácie stále častejšie bojujú o termíny. ATP (asosiácia tenistov mužov) ochotnejšie vychádza v ústrety daviscupovému kalendáru, zato WTA to podľa novín robí naschvál.

Aj minulý týždeň sa počas fedcupového týždňa hral turnaj WTA v Malajzii, ktorý uprednostnila Dominika Cibulková. „Deväť rokov som sa zariaďovala podľa fedcupového kalendára a vždy ma to ovplyvňovalo. Je veľa hráčok v top 10 či v top 20, ktoré si robia program pre seba,“ povedala pre SME.

Čoraz horšie podmienky

Hneď po prvom kole FedCupu napríklad nasledoval významný v Dohe, kam Šafářová a Klára Koukalová v pondelok na poslednú chvíľu leteli zo zápasu v Seville.

Súboj Španielska s Českom skomplikovalo počasie, pritom sa dalo hrať v hale. Na prieťahy doplácali hráčky. FedCup stráca lesk i sponzorov. Mandlíkovej v ňom chýbajú superstar. Zvyčajne ho nehrajú Serena Williamsová, Šarapovová ani Li Na.

„Je čoraz náročnejšie dohovárať s hráčkami podmienky tak, aby mal kapitán neobmedzený výber,“ tvrdí MF Dnes šéf České sportovní Miroslav Černošek.

Kvitová a Šafářová o reprezentačnej ospravedlnenke zatiaľ nehovoria. Dokonca chcú FedCup podľa súčasného systému, hoci im berie dosť času a síl.

„Máme jedinú šancu ukázať sa doma,“ hovorí Kvitová, ktorú formát týždenných majstrovstiev neláka. „To už by nebol FedCup.“

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.