Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Navrátilovej sa nepáči smerovanie tenisu

Sportnet|4. sep 2006 o 00:00

Okrem Andreho Agassiho sa na tohtoročnom US Open lúči s kariérou aj Martina Navrátilová. Tenisová legenda oslávi o mesiac päťdesiatku. Naturalizovaná Američanka hrá na turnaji už len vo štvorhre žien a v zmiešanej štvorhre. V oboch prešla so svojimi ...

Martina Navratilová na sobotňajšej tlačovej besede v New Yorku. SITA - SITA/AP

Okrem Andreho Agassiho sa na tohtoročnom US Open lúči s kariérou aj Martina Navrátilová. Tenisová legenda oslávi o mesiac päťdesiatku. Naturalizovaná Američanka hrá na turnaji už len vo štvorhre žien a v zmiešanej štvorhre. V oboch prešla so svojimi partnermi Nadeždou Petrovovou z Ruska resp. s krajanom Bobom Bryanom do 2. kola.

V sobotu sa kvôli dažďu nehralo, a tak Navrátilová vyplnila čas tlačovou besedou. Česká rodáčka vyhrala v kariére 167 turnajov v dvojhre a 177 vo štvorhre, dovedna 331 týždňov bola svetovou jednotkou.

"Už mám viac vrások než titulov, takže je čas," vravela s úsmevom pred US Open o dôvodoch ukončenia kariéry. Hoci má aj obchodné aktivity, od tenisu zrejme neodíde: "Rada by som komentovala tenis v televízii - predsa len sa o ňom ľahšie hovorí ako keď treba hrať. Viem si predstaviť aj tenisovú akadémiu, nie veľkú - niečo ako má Chris Evertová. Iste sa nebudem nudiť. Možnože teraz naštartujem niečo nové. Mnoho ľudí by ma chcelo vidieť v politike, to zamestnáva aj moju myseľ. Uvidíme, kam ma vietor zaveje."

Navrátilová sa prvý raz lúčila so športovou dráhou v roku 1994, ale o šesť rokov neskoršie sa do tenisového kolotoča vrátila.

Ľaváčka vybojovala v rokoch 1982 - 90 v dvojhre sedem wimbledonských prvenstiev, na tráve naplno využívala štýl servis - volej. Dnes už len nechápavo krúti hlavou, ako sa zmenil tenis a prevažná väčšina hráčov zahráva údery zo základnej čiary.

Menovala svetovú mužskú jednotku Rogera Federera zo Švajčiarska, ktorý predtým hral častejšie servis - volej, ale teraz zostáva na základnej čiare.

"Rakety zmenili tenis. Dnes môžete byť výborný vo volejoch, ale na pomalých kurtoch má výhodu hráč zo základnej čiary," vravela a so znepokojením hovorila o smerovaní tenisu. "Výrobcovia rakiet diktujú, aký jednostranný tenis sledujeme," tvrdila. "Vybavenie hráčov býva dnes ich výhodou. Preto vidíme na kurtoch vysokých hráčov a postavami menší tenisti sa vytrácajú. Vyhráva sila."

Podľa Navrátilovej by bolo treba regulovať veľkosť, hmotnosť aj aj výplety na raketách. Za príklad dávala stanovenie pravidiel v golfe: "Keby bol golf riadený tak ako tenis, hráči by dnes odpaľovali loptičky na štyristo yardov a hociako by mohli trafiť lotpičku, vždy by letela rovno."

Navrátilovej sa nepáčia ťažké, veľké rakety. "Tenis by sa mal viac podobať squashu, ale teraz je to skôr raketbal. Loptičku treba trafiť najtvrdšie ako sa dá," povedala.

Na druhej strane Navrátilová ocenila zavedenie videozáznamu, tzv. jastrabieho oka. "Považujem to za veľký krok správnym smerom.

(tvo)

VizitkaNar. 18. októbra 1956 v Prahe

V roku 1981 dostala americké občianstvo

Bydlisko: Saratosa, Florida

Zárobky v kariére: 21,5 mil. dolárov

Tenisové tituly: 167 v dvojhre, z toho 18 grandslamových 177 vo štvorhre, z toho 40 grandslamových V roku 2004 hrala na olympijských hráčch v Aténach

Súvisiace články