Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Mucha a Šesták sa do reprezentácie nehrnú

Stanislav Šesták (Autor: FOTOARCHÍV SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Pavol Spál|25. mar 2013 o 22:06

Národný tím hrá bez nedávnych ťahúňov. Mucha sa vzdal, Vittek je zranený, Šestáka neoslovili, Stochovi chýba prax.

BRATISLAVA. Nedávno patrili medzi piliere futbalovej reprezentácie. Pomohli vybojovať svetový šampionát v Afrike (2010), kde postúpili až do osemfinále.

Stále sú v dobrom futbalovom veku, no v kádri trénerov Stanislava Grigu – Michala Hippa nefigurujú. Z rôznych dôvodov.

Stanislav Šesták v národnom tíme nie je už takmer rok a s trénermi dlho nekomunikoval.

Ďalší bývalí ťahúňi
  • Erik Jendrišek (26 r.), nehráva za bundesligový Freiburg.
  • Zdeno Štrba a Miroslav Karhan (obaja 35 rokov) ukončili reprezentačnú kariéru.

„Neviem, či niekto vie, že existujem. V minulosti som vyhlásil, že chcem za trénera Pavla Vrbu. Možno sa kouči urazili,“ vravel Stanislav Šesták, so šiestimi gólmi najlepší strelec kvalifikácie o postup na MS 2010.

V tom období bol streleckým lídrom bundesligového Bochumu.

Dnes už síce nie je v takej forme ako pred štyrmi rokmi, ale v klube hráva stabilne. Za turecký Bursaspor dal v tejto sezóne päť gólov. Hráva striedavo v útoku či na krídle.

Necíti dôveru

„Netvrdím, že som najlepší futbalista, ale mohol by som pomôcť tímu. Mám viac skúseností ako niektorí hráči v nominácii. Možno trénerom nesedí môj charakter alebo im nepasujem typologicky. Necítim však dôveru, nemalo by to zmysel, aby som sa vrátil,“ dodal tridsaťročný Šesták.

Jeho rovesník, brankár Ján Mucha sa vlani v septembri vzdal reprezentácie, lebo v Evertone stratil prax. V poslednom čase odchytal za klub tri zápasy, ale s návratom sa neponáhľa.

Je totiž reálne, že po uzdravení Američana Howarda (jednotky v Evertone) ho tréner Moyes opäť posadí na lavičku.

„Reprezentáciu milujem, ale rozhodol som sa odísť. Ak budem cítiť, že by som mohol pomôcť, zavolám trénerom, že ak ma chcú nominovať, som k dispozícii,“ vyhlásil Mucha, zrejme najlepší slovenský brankár v dejinách samostatnosti.

Ďalší tridsiatnik Róbert Vittek mal počas kvalifikácie 2010 najviac gólových prihrávok (osem), priamo v Afrike dal najviac gólov (štyri).

Do národného tímu sa vrátil po dlhom čase vo februári. Proti Belgicku vydržal hrať iba pätnásť minút a vyniesli ho na nosidlách.

Najlepšieho strelca v dejinách reprezentácie zranenia prenasledujú celú kariéru. Jeho návrat k futbalu je otázny.

Problémy s disciplínou

Krídelníci Miroslav Stoch a Vladimír Weiss sa javili ako najväčšie talenty nášho futbalu. Stále majú iba dvadsaťtri a môžu sa zlepšovať.

Stoch však prestal vo Fenerbahce hrávať, podľa tureckých médií má problémy s disciplínou, životosprávou i nezhody s trénerom.

Weiss v posledných troch zápasoch (Česko, Belgicko, Litva) chýbal, vždy pre zranenie. Obaja šikovní dribléri prišli v úvode kvalifikácie o štartovné a od trénerov reprezentácie dostali podmienky za porušenie disciplíny.

Zabavník mal otras mozgu

Peter Pekarík (26 r.) a Radoslav Zabavník (33) pôsobili v čase najväčších úspechov reprezentácie stabilne na krajoch obrany.

Pekarík hral pred MS v parádnej forme, v roku 2009 vyhral s Wolfsburgom nemecký titul. Pôsobil ako veľmi perspektívny, rýchly a moderný obranca. Mal vtedy iba dvadsaťdva. Dnes je hráčom Herthy Berlín (druhá bundesliga) – pre vykĺbené rameno mal dlhšiu pauzu. Od polovice februára už opäť začal v klube hrávať. Skúsený Radoslav Zabavník (Mainz) chýba pre otras mozgu.

Obaja na jeseň figurovali v kádri Grigu a Hippa, ale od formy spred dvoch či troch rokov boli ďaleko.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články