Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

K žalobe deviatich hráčov proti NHL sa pridali ďalšie stovky

Ilustračná snímka. (Autor: SITA/AP)
SITA|29. nov 2013 o 08:11

NHL dlhodobo vedela o riziku poškodenia mozgu údermi do hlavy, no nepodnikla kroky proti tomu.

WASHINGTON. K žalobe deviatich bývalých hráčov NHL proti zámorskej profilige sa pridáva mnoho ďalších niekdajších hokejistov.

Podľa právneho zástupcu Mela Owensa ide o stovky mien. "Ich mená zatiaľ nie sú známe, ale všetci sa chystajú pridať k žalobe," povedal.

Zámer podporiť a pridať sa k celej záležitosti verejne prezentoval niekdajší center tímu NY Islanders Bob Bourne.

Žalovali deviati

Profiligu zažalovali Gary Leeman, Brad Aitken, Darren Banks, Curt Bennett, Richie Dunn, Warren Holmes, Bob Manno, Blair Stewart a Morris Titanic, najali si na to právnikov Steva Silvermana a Mela Owensa.

Skupina bývalých hokejistov požaduje finančnú kompenzáciu za to, že nedbanlivosť vedenia súťaže viedla k ignorácii liečby hráčov po otrase mozgu a k ďalším vážnejším poškodeniam.

Odvolávajú sa pritom na skutočnosť, že NHL dlhodobo vedela o riziku poškodenia mozgu opakovaným údermi do hlavy, no nepodnikla kroky k eliminácii tohto neduhu.

Podľa žaloby mala pasivita vedenia NHL za následok stagnáciu vývoja bezpečnej prilby. Profiliga navyše dlho nemenila pravidlá v tejto oblasti, aby minimalizovala poranenia hlavy hráčov.

Lindros či Kariya

Otrasy mozgu poznačili kariéry aj ďalších hokejistov, problémy mali tiež veľké hviezdy ako Eric Lindros či Paul Kariya.

Vedenie NHL pristúpilo k úprave pravidiel v roku 2011, po novom sú zakázané nárazy do hlavy. Podľa žalujúcich hráčov je tento krok stále príliš nedôrazný a prišiel veľmi neskoro, aby im pomohol.

V žalobe sa tiež uvádza, že vedenie ligy nevarovalo hokejistov pred tým, že opakované nárazy do hlavy môžu mať za následok dlhodobé neurologické problémy.

NHL pritom mala začať s výskumom zranení hlavy až v roku 1997 a s publikovaním výsledkov čakala dlhých 14 rokov.

NHL sa bude brániť

Hokejová profiliga prostredníctvom zástupcu komisára Billa Dalyho v pondelok označila situáciu za "veľmi vážnu". Daly informoval, že NHL sa bude rázne brániť.

Mel Owens v minulosti hrával v profilige amerického futbalu NFL a po skončení kariéry sa vydal na právnickú dráhu.

Súčasnú žalobu rozsahom prirovnáva k úspešnej dohode zástupcov bývalých hráčov NFL s vedením súťaže, na základe ktorej liga poskytne približne 765 miliónov dolárov na liečenie postihnutých športovcov, výskumy v tejto oblasti a finančné kompenzácie.

Rick Vaive žalobu stiahol

Niekdajší kapitán tímu hokejovej NHL Toronto Maple Leafs Rick Vaive požiadal o vyškrtnutie svojho mena zo žaloby bývalých hráčov voči zámorskej profilige.

Právny zástupca topkanoniera kanadsko-americkej NHL v prvej polovici osemdesiatych rokov Trevor Whiffen uviedol, že jeho klient pred podaním žaloby nemal k dispozícii kópiu dokumentov a po ich preštudovaní nesúhlasí so všetkými obvineniami a požiadavkami.

Súvisiace články