Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Hrozba násilia počas futbalového Eura 2004 je reálna

SITA|8. jan 2004 o 04:03

LISABON 8. januára (SITA/AFP) - Portugalsko musí byť pripravené potlačiť prípadné prejavy násilia fanúšikov počas Majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa konajú v lete, pretože hrozba huligánov je skutočná. V stredu varovanie vyhlásil minister vnútra kr

ajiny Nuno Magalhaes. "Musíme mať na mysli, že kdekoľvek sa od roku 1980 konali majstrovstvá, aj v krajinách s najvyššími bezpečnostnými opatreniami sa vyskytli prípady násilia na verejnosti," vyhlásil minister po stretnutí s policajnými predstaviteľmi v provincii Algarve na juhu krajiny.

Ako dodal, čas zvýšeného rizika obyčajne nie je počas, alebo po zápasoch, ale pred nimi, dokonca o niekoľko dní, keď sa fanúšikovia začínajú spolčovať. Počas posledného európskeho finálového turnaja, ktorý sa v roku 2000 konal súčasne v Belgicku a Holandsku, zadržali v Bruseli a v Charleroi, treťom najväčšom belgickom meste, asi 850 anglických výtržníkov.

V snahe predísť podobným incidentom počas trvania šampionátu medzi 12. júnom a 4. júlom 2004 Portugalsko povolalo do služby všetkých svojich policajtov. Podujatie bude najväčším športovým sviatkom usporiadaným doteraz v krajine. Vláda určila 16,5 milióna eur na nákup siedmich vodných diel pre políciu, ktoré budú vôbec prvými v krajine, ako aj na nákup obuškov, slzotvorného plynu a iného vybavenia. Portugalsko tiež plánuje ustanoviť rýchlo konajúce súdy s právomocou okamžite vyhostiť z krajiny potenciálne problémové osoby. V čase zápasov tiež bude platiť zákaz požívania alkoholických nápojov v okolí štadiónov.

Organizátori Eura 2004 tiež presunuli miesta konania dvoch zápasov v základných skupinách, ktoré európska futbalová organizácia UEFA označila za riskantné, do väčších miest, v ktorých bude ľahšie zaistiť vyššiu policajnú prítomnosť na štadiónoch. Zápas skupiny D medzi Nemeckom a Holandskom 14. júla bol presunutý z rybárskeho mesta Aveiro v strede krajiny do Porta, druhého najväčšieho mesta v krajine. Zápas skupiny B medzi Anglickom a Chorvátskom organizátori presunuli z univerzitného mesta Coimbra do metropoly Lisabon.

Portugalsko verí, že pokojný priebeh Eura 2004 poskytne potrebný impulz k rastu pre krajinu kľúčového turistického sektoru.

Súvisiace články