Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Hráč storočia im verí

Pavol Spál|Publikované 20. jan 2009 o 22:30

Legenda slovenskej hádzanej dostala za titul majstra sveta 10–tisíc.

Najlepší slovenský hádzanár 20. storočia Anton Frolo zápasy Slovákov poctivo sleduje.

„Ak chlapci trošku zapracujú na psychike, dokážu ešte viac. Sú tam osobnosti, ktoré môžu hrať veľkú hádzanú. Záleží, čo z nich tréner vymačká. Potrebujú ľudí, ktorí ich pripravia a vysvetlia im rezervy,“ vraví dnes už 73–ročná hádzanárska legenda.

Majster sveta z roku 1967 opísal prednosti a nedostatky Slovákov.

„Dobrá je útočná hra, rezervy majú v obrane. Je mylné si myslieť, že o výsledku rozhoduje útok. Naopak, je to obrana,“ povedal Frolo, ktorý okrem zlata má z majstrovstiev sveta i dve striebra a bronz.

V súčasnom výbere vidí perspektívu. „Je to silná generácia. Dorástli chlapci, ktorým sa venovalo. Verím, že postúpia zo skupiny a bude to ešte lepšie.“

Hádzaná prešla v priebehu štyridsiatich rokov mnohými zmenami. Zdá sa oveľa rýchlejšia ako za Frolových čias. V minulosti padalo menej gólov. Vo finále majstrovsiev sveta v roku 1967 vo Švédsku zdolalo Československo Dánsko 14:11.

„Až tak veľmi sa nezmenila. Rozohrávka je rýchlejšia. Predtým sa viac premýšľalo a kombinovalo. Teraz je to rýchlejšie. Hráči majú svižnejšie nohy. Dokážu sa individuálne presadiť, nečakajú a oveľa častejšie strieľajú ako v minulosti. Preto sa to zdá rýchlejšie.“

Hádzanári vtedy nemohli hrať v zahraničí, dnes sú takmer všetci reprezentanti legionári.

„Sú to všetko profesionáli. Tak trošku hrajú za seba. My sme nepozerali, kto dá koľko gólov. A v tom spočíval úspech. Hráči boli skromnejší, inteligentnejší a vzdelaní.“

Frolo patril v roku 1967 medzi najlepších hráčov tímu. Prezradil, koľko dostal vtedy za titul majstra sveta. „Bolo to desaťtisíc a bol som príjemne prekvapený. Rozdeľovalo sa to podľa zásluh. My zo základu sme dostali najviac,“ dodal Frolo.

Priamo v Chorvátsku, v dejisku majstrovstiev sveta, je František Šulc starší, otec dnešného reprezentanta.

„Prevalcovať Maďarov o šesť gólov na majstrovstvách sveta v priebehu tridsať minút je super výsledok,“ povedal jeden z najlepších slovenských hádzanárov v histórii a dodal: „Výsledok ide do sveta. Naznačuje to, že máme šikovných hádzanárov.“

Ako si vysvetľuje zázračný obrat proti Maďarom?

„Všetko je v hlavách. Rozhodla psychika. Sme nováčik. Pre všetkých hráčov je to niečo nové, bez ohľadu na vek. Treba to zažiť. Naši skúsenosti nemajú,“ dodal Šulc.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články