Jaroslav Halák.
Jaroslav Halák. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|1. apr 2023 o 06:56 (aktualizované 1. apr 2023 o 09:25)

Devon Levi bol z prvého zápasu v NHL nadšený

NEW YORK. Slovenský brankár Jaroslav Halák bol v akcii v zápase proti Buffalu. Na súperovom ľade pomohol New Yorku Rangers vybojovať bod.

Z 34 striel inkasoval trikrát. V 12. minúte ho po sérii chýb defenzívy "jazdcov" prekonal John-Jason Peterka. Náskok domácich zvýšil v 28. minúte Greenway, ktorý dostal puk za Haláka po strele bekhendom v jednej ruke.

Rangers postupne vyrovnali gólmi Kaapa Kakka a Adama Foxa. O víťazstve Sabres rozhodol v 62. minúte Jeff Skinner po individuálnej akcii.

"Nie je to prvýkrát, čo sme mali zlý začiatok. Už je to typické," povedal tréner Gerard Gallant, s ktorým súhlasil aj kapitán Jacob Trouba:

"Do správneho tempa sa často dostávame až neskôr, ale takto to nebude fungovať. Nie je to udržateľná cesta k víťazstvám."

Pri debute prvou hviezdou zápasu

Prvý zápas v NHL odchytal Devon Levi v bránke Sabres. V zápase mal 93,9-percentnú úspešnosť zákrokov a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu.

"Bolo to všetko, čo som si mohol priať. Splnil sa mi sen. Zápas ubehol rýchlo, bola to zábava. Keď sa bavíte, čas ubehne rýchlo. Bolo to úžasné," vravel.

Levi sa stal vo veku 21 rokov a 94 dní tretím najmladším brankárom v histórii Sabres a celkovo iba ôsmy, ktorý zvíťazil vo svojom debute. Mladší boli iba Tom Barrasso (18 rokov, 188 dní) a Daren Puppa (20 rokov, 223 dní).

Brankár Buffala Devon Levi sa pri debute v NHL teší z víťazstva so svojimi spoluhráčmi. (Autor: TASR/AP)

"Sníval som o tomto momente celý život. Mal som tu moju rodinu a priateľov, ktorí to prežívali so mnou. Spoluhráči si výborne plnili svoje úlohy a hrali tak, aby som videl puky," povedal Levi, ktorého v roku 2020 draftovala Florida.

Sabres zvýšili svoju šancu na účasť v play off. Na druhú voľnú kartu, ktorú vo Východnej konferencii priebežne drží Pittsburgh, strácajú päť bodov.

Calgary otočilo skóre aj bez Ružičku

V drese Arizony nastúpil proti Dallasu Miloš Kelemen.

Pri prehre 2:5 bol najmenej vyťažovaným hráčom mužstva s rovnými ôsmimi minútami na ľade, zaznamenal strelu a bodyček. Na prvý bod stále čaká.

Coyotes mali v marci úspešnú sériu, keď zvíťazili v šiestich zo siedmich zápasov, no mesiac napokon zakončili mizerne - šiestimi prehrami po sebe. So 67 bodmi sú už bez šance na účasť v play off.

Útočník Clayton Keller nazbieral v marci 24 bodov, čo je najviac v kalendárnom mesiaci v histórii Coyotes. Rekord v histórii organizácie drží Teemu Selänne s 27 bodmi z januára a marca 1993, keď klub ešte pôsobil ako Winnipeg Jets.

Práve Winnipeg porazili Detroit na domácom ľade 6:2. Až siedmi hráči "stíhačiek" zaznamenali dva kanadské body. Góly si rozdelili Connor, Wheeler, Scheifele, DeMelo, Niederreiter a Ehlers.

Hokejisti Calgary zvíťazili bez Adama Ružičku na ľade Vancouveru 5:4 po predĺžení, hoci prehrávali 0:2, 2:3 aj 3:4. Víťazný gól strelil v 64. minúte Tyler Toffoli.V drese "kosatiek" sa debutovo v NHL presadil Aidan McDonough.

Hráči Vancouveru sa budú musieť do konca sezóny zaobísť bez českého obrancu Filipa Hroneka pre problémy s ramenom.

NHL - základná časť - 1. apríl

Buffalo - New York Rangers 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 12. Peterka (Cozens, Quinn), 28. Greenway (Mittelstadt, Dahlin), 62. J. Skinner (Mittelstadt, Power) – 33. Kakko (Chytil, Lafreniere), 50. Fox (Goodrow, Motte)

Brankári: Levi 31/33 - Halák 31/34

Winnipeg - Detroit 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)

Góly: 7. Connor (Dillon, Scheifele), 12. Wheeler (Ehlers, Namestnikov), 14. Scheifele (Pionk, Connor), 22. DeMelo (Appleton, Lowry), 34. Niederreiter (Appleton, DeMelo), 46. Ehlers (Wheeler, Namestnikov) – 51. Perron (Seider, Larkin), 52. Veleno (Luff, Erne)

Brankári: Hellebuyck 23/25 - Hellberg 23/29

Vancouver - Calgary 4:5 pp (1:0, 3:3, 0:1 - 0:1)

Góly: 9. Garland, 21. E. Pettersson (Q. Hughes, Kuzmenko), 33. McDonough (Dries, Studnicka), 37. Beauvillier (Aman, T. Myers) – 23. Toffoli (Mangiapane), 29. Coleman (Backlund, Stecher), 36. Stecher (Kadri, Dubé), 57. Huberdeau (Hanifin, Weegar), 65. Toffoli (Backlund)

Brankári: Demko 36/41 - Markström 14/18

Arizona - Dallas 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)

Góly: 6. Välimäki (Keller, Boyd), 16. Mackey (Boyd, Fischer) – 2. Pavelski (Lindell, J. Robertson), 21. Hintz (Heiskanen, Pavelski), 40. J. Robertson (Hintz, Heiskanen), 45. Ja. Benn (J. Robertson, Heiskanen), 59. Domi (Lindell)

Brankári: Vejmelka 26/30 - Oettinger 15/17

/Miloš Kelemen (Arizona) odohral 8 minút, zaznamenal strelu na bránku a bodyček/